Romatizma tedavisinde sıcak ve soğuk uygulamalar

Romatizmanız varsa sizin de aklınıza gelen ilk şey “Ne yapsam da ağrılarımı azaltsam.” oluyordur. Romatizma tedavisi için seçenek çok. Tabii ki ilk aşamayı doktorunuzun önereceği ilaçlar ve egzersizler oluşturuyor. Ama romatizma ağrıları inatçı. Bir geldi mi gitmek bilmiyor. Yürümek bile işkence halini alabiliyor. Bu durumda da alternatif tedavilere başvurmak geliyor aklımıza. Romatizma tedavisi alternatiflerinden biri de sıcak ve soğuk uygulamalar. Üstelik doktorların çoğu da romatizma tedavisinde sıcak ve soğuk uygulamaları öneriyor. Çünkü bu uygulamalar hem iltihabı yok etmeye yardımcı hem de ağrı ve hassasiyeti azaltıyor. 

Sıcak ve soğuk uygulamalar

Sıcak veya soğuk uygulamaları vücudunuzun iyileşme gücüne yardım eden bir uyarıcı olarak düşünebilirsiniz. Örneğin sıcak sayesinde damarlar açılıyor, genişliyor. Böylece kan dolaşımı hızlanıyor. Ardından da kaslar daha az kasılıyor ve canınız daha az yanıyor. Sıcak uygulamaları hem ıslak hem de kuru kullanabilirsiniz. Örneğin sıcak su torbaları kullanabileceğiniz en kolay yöntem. Ya da isterseniz küveti sıcak suyla doldurup içinde bekleyebilirsiniz. 

Sıcak uygulamaların tersine soğuk uygulamalar kan damarlarını sıkıştırır. Böylece romatizmalı bölgelerdeki şişlikler azalır. Soğuk uygulamalar ilk başta sizi rahatsız edebilir ama daha sonra derindeki acıları uyuşturarak iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

Sıcak uygulama kaç derece olmalı?

Sıcak uygulamada buhar kullanmak istiyorsanız çok fazla sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü yanlışlıkla bir yerinizi yakabilirsiniz. Sıcak su torbası, sıcak duş ya da spa gibi uygulamaları seçiyorsanız unutmayın, önemli olan sizin nasıl rahat ettiğiniz. Birkaç denemeden sonra ağrılarınıza iyi gelen sıcaklığı bulacaksınız. 

Romatizma tedavisinde sıcak uygulamaların hemen muhteşem sonuçlar vermesini beklemek yanlış olur. Sıcak uygulamaları özellikle egzersiz öncesi 15 dakika ve egzersiz sonrası 15 dakika uygularsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. 

Romatizma tedavisinde hangi sıcak uygulamaları kullanmalıyım?

Romatizma tedavisi için kullanılan en yaygın sıcak uygulamalara gelin birlikte bakalım: 

Özellikle eczanelerde bulabileceğiniz sıcak bezler ya da bandajlar

Isıtılmış yüzme havuzları

Sıcak su torbaları

Parafin ve mineral yağı karışımının terapi amaçlı kullanılması

Sıcak duş

Sıcak suyla doldurulmuş küvet

Jakuzi

Sıcak bir havlu ya da giysi

Kaplıca, spa gibi sıcak terapiler

Romatizma tedavisinde kaplıca ve spa etkili mi?

Birçok insan romatizma tedavisinde kaplıca ve spaları tercih ediyor. Sıcak buhar ya da sıcak su kaslarımızı açıyor, damarlarımızı rahatlatıyor. Ama yüksek tansiyonu ya da kalp sorunları olanlar kaplıca ve spalardan uzak durmalı. Hamileler için de riskli olabilir. 

Soğuk uygulama gerçekten işe yarıyor mu?

Evet romatizma tedavisinde soğuk uygulama etkili. Ağrıyan bölgeye uygulayacağınız soğuk kompresler özellikle eklem ağrıları üzerinde çok etkili. Üstelik gerekli olan şey buzdolabınızın dondurucusunda bulunan buzlar. 

Bazı romatizma hastalarına göre sıcak terapi etkili, bazılarına göreyse soğuk terapi. Bazı hastalar da romatizma tedavisinde her iki uygulamayı bir arada kullanıyor. Sizin için hangisinin en iyi olacağını merak ediyorsanız birkaç denemeden sonra bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Ağrılarınızın hafiflediğini hissettiğiniz anda doğru uygulamayı bulmuşsunuz demektir.

Sıcak ve soğuk uygulamaları ne sıklıkla kullanmalıyım?

Ağrılardan ve hassasiyetten kurtulmak istiyorsanız sıcak ve soğuk uygulamaları günde en az 2 kez kullanmalısınız. Uzmanlara göre ağrıyan bölgeye 5 – 10 dakika soğuk kompresle masaj yapmak ağrıyı alıyor. Aynı şekilde sıcak masaj da işe yarıyor.