Romatizma Problemi ve Çözümü

Romatizma 40 ile 70 yaşları arasındaki kişilerde çok popüler olan bir sağlık sorunu. Birden bire günlük yaşam aktiviteleri tahmin edilenden daha acı bir şekilde kronik bir hastalığa göre planlanmaya başlar. Romatizma olduğunuzu öğrenmek hayatınızı tamamen değiştirecek bir haber.

Aile hayatınızı, sosyal ve iş yaşantınızı birden bire ağrılara ve halsizliğe göre ayarlamak zorunda kalırsınız. Etkili romatizma tedavi yöntemleri var ama hiçbiri kesin çözüm değil. Evet romatizmanın kesin bir çözümü yok. Romatizmaya bir yakalandınız mı hayatınız boyunca onunla savaşacaksınız demek. 

Romatizma hayatınızı hiç terk etmez dediysek hemen gözünüz korkmasın etkili tedavilerle romatizmanın elinden hayatınızı geri alabilirsiniz.

Romatizma: görünmez hayat arkadaşı

Romatizmaya rağmen iyi bir yaşamın sırrı nedir? Uzmanlar açıklıyor: romatolog tarafından yapılan etkili bir tedavi şart. Romatizmalı kişilerin romatizmayla mücadele için gerçekçi olmaları ve kendilerine dikkat etmeleri de gerekli.

Romatizmayı sevin

Romatizma herhangi bir ilişkide önüne geçilemeyen gerginliklerin oluşmasına neden olabilir. Ağrıdan dolayı ilişkiler birkaç dönüm noktası atlatabilir. Romatizmalı bir kişi kendini kusurlu hissedebilir. Bu durumda eşlerin birbirine destek ve yardımcı olması şart.

Sosyal aktivitelerden uzak kalmak eşinizle harcadığınız kaliteli zamanları öldürmüş olabilir. Ancak burada sizin göreviniz eşinizin hareketli ve bağımsız olabilmesini sağlamak olmalı.

Romatizmaya rağmen

İletişim bir ilişkide her konuyla olduğu gibi romatizmayla başa çıkmak için anahtar niteliğinde. İhtiyaçlarınızı, endişelerinizi anlatmak ve eşinizinkileri dinlemek bazen korkutucu gelebilir. Fakat romatizmanın ilişkiniz üzerindeki etkilerini silmek için bunu yapmak zorundasınız.

Ayrıca romatizmalı olan taraf siz olsanız bile karşı tarafın da ihtiyaçları olabileceğini unutmayın. Onun için de sizi ağrılar içinde görmek yıkıcı bir süreç, unutmayın. Özellikle erkekler, içlerindeki problem çözme güdüsü yüzünden içinden çıkamadıkları bu durumda daha fazla acı çekebilirler.

Romatizma ve cinsellik

Romatizmanın mahrem anlayışı yoktur, ayıp olmasın diye yatak odanızın dışında bekleyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Romatizmalı kişilerin yarısından fazlası cinsel yaşamlarında yavaşlamadan şikayetçi. Bu yavaşlamanın nedeni halsizlik ve ağrılar. Romatizmalarından dolayı cinselliklerini yaşayamayan birçok kadın ve erkek var. 

Fiziksel etkilerin yanında romatizma duygusal olarak da çökmenize neden olabilir. Depresyon, kendine güven eksikliği, seksi hissetmeme cinselliği öldüren durumlardan. Cinselliğin bittiği bir ilişkide bazen taraflar başka yönlere dağılabiliyor. Ağrı kesiciler, destekleyici yastıklar ve değişik seks pozisyonları belki işinizi kolaylaştırabilir. Cinselliği hem sizin hem de eşiniz için daha eğlenceli hale getirebilir. Sıcak bir duş ya da nefes egzersizleri de yardımcı olabilecekler arasında.

Romatizma aşk hayatınıza zarar veriyorsa buna sessiz kalmayın. Bu konuda profesyonel yardım da alabilirsiniz.

Romatizma ve hamilelik

Romatizmalı genç kadınların aile kurma hayalleri biraz kaygılı olabilir. Gece beslenmeleri, bebeğin taşınması, çocuğun etrafında gezinmek fiziksel güç isteyen durumlar. Hamile kalma kararı tamamen kişisel bir karar. Romatizma gerçeğinin karşısında hayalleriniz duruyor. Ayrıca bir kadının romatizması olması hamile kalamayacağı anlamına gelmez. Ancak fiziksel sınırlandırmalar mutlaka düşünülmeli. Romatizma ilaçları bebekte bazı hasarlara neden olabilir. Hamile kalmayı düşünen romatizmalı bir kadın mutlaka doktoruyla konuşmalı. 

Bebeğinizle ilgilenmek için yardım alın

Yeni doğan bebeğinizle fiziksel olarak baş edebilmenize yardımcı olacak birçok çözüm var. Bebeğinizle ilgilenecek bir dadı eklemlerinizi çok fazla zorlamanızı engelleyebilir. Bebeğinizin en azından ilk yıllarında sadece kendi rahatınızı düşünerek hareket etmelisiniz. Bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun, çamaşırın ya da ütünün vakti değil.

İyimserlik romatizmanın üstesinden gelebilir

Romatologların önerilerine kulak vermekten zarar gelmez. Bakalım uzmanlar neler önermiş:

Günlük aktiviteler sırasında dikkatli olun.

Eklemlerinize zarar verecek bir şey yapmayın.

Reçeteli ilaçlar kullanın.

Olumlu düşünün ve kendinizle ilgilenmeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca romatizmayla ilgili kafanıza takılan soruları uzmanlarımızla da paylaşabileceğinizi unutmayın.