Romatizma İle Nasıl Yaşanır?

Romatizma hastalığına sahip olarak hayatınıza devam ediyor olduğunuz gerçeği, kısıtlı bir yaşam sürmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Hastalığınızı düzenli bir şekilde kontrol altına alarak, günlük aktivitelerinize kolaylıkla devam edebilirsiniz. Özellikle düzenli egzersiz ve doğru beslenme bu konuda size yardımcı olacak önemli faktörlerdendir.

Düzenli Egzersiz:

Doğru şekilde yapıldığı takdirde, egzersizin romatizmal semptomları hafifletici etkileri şu şekilde sıralabilir:

Eklem tutukluğunu engelleme,

Eklemleri çevreleyen kasları güçlendirme,

Eklem bölgesindeki esnekliği arttırma,

Şişlikleri ve ağrıyı azaltma,

Güçlü ve sağlıklı bir kemik ve kıkırdak yapısına kavuşma,

Vücudunun genel kondisyonunu arttırma.

Egzersiz romatizmal rahatsızlıkların oluşturduğu olumsuz etkilere karşı vücudun direncini arttıran önemli bir aktivitedir. Romatizmal hastalığa sahip olan kişilerin faydalanabileceği, üç tip egzersiz çeşidi vardır:

Hareket Çeşitliliği Sağlayan Egzersizler:

Bu egzersiz tipi, eklemleri bir çok farklı yönde hareket ettirerek esnekliği arttırıp, eklem bölgesindeki tutukluğu azaltmaya yardımcı olur.

Güçlendirici Egzersizler:

Özellikle eklem bölgesi etrafındaki kas yapısını güçlendirmeyi amaçlayan bu egzersiz tipi, aynı zamanda eklemleri de daha dayanıklı hale getirir. Romatizmal rahatsızlık durumlarında uygulanabilecek iki temel güçlendirici egzersiz, izometrik ve izotonik egzersizlerdir. İzometrik egzersiz eklemleri kullanmadan kas yapısını güçlendirmeyi amaçlarken, izotonik egzersiz eklemler yardımıyla kas yapısını kuvvetlendirir.

Fitness Egzersizleri:

Fitness egzersizleri vücudun dayanıklılığı arttırıp, kardiyovasküler yapısını iyileştirmenin yanı sıra kas ve eklemlere de esneklik katar. Romatizma hastaları için önerilebilecek en uygun fitness egzersiz çeşitleri yürüyüş, su egzersizleri ve pedal çevirmedir.

Düzenli Diyet ve Beslenme

Düzenli diyetin romatizmal rahatsızlık üzerindeki etkileri gündemdeki bir araştırma konusu olmasına rağmen, bu hastalığa direkt olarak etkileri hala pek çok uzman tarafından tartışılmaktadır. Yine de, düzenli diyet kurallarına uyulması, romatizmal rahatsızlıklar konusunda önde gelen uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Besin Çeşitliliği:

Beş farklı besin grubundan da beslenerek besin çeşitliliğini arttırmak, vücudun ihtiyacı olan yapı maddelerini temin etmesine yardımcı olur. Zengin ve düzenli bir beslenme sistemine sahip olmak, vücudun bu hastalık karşısında direncinin artmasına da olanak sağlayacaktır.

Kilo Kontrolü:

Kilonuzu ideal ölçüde tutmak, özellikle vücut ağırlığının önemli kısmını taşıyan diz ve kalça eklemlerindeki baskının azaltılmasında yardımcı olur. Düzenli beslenme ve spor kilonuzu kontrol altında tutmanızın en sağlıklı yoludur.

Yağ, Kolesterol ve Şeker:

Çok yağlı, şekerli veya kolesterol oranını arttıracak besinlerden kaçınmak, ideal kilonuza ulaşmanızda veya ideal kilonuzu kontrol altına almanızda size yardımcı olacaktır. Özellikle ileri yaştaki romatizma hastalarında, bu yönde uygulanacak bir beslenme programı tansiyonu ve kalp rahatsızlıkları riskini de önleyecektir.

Nişastalı ve Lifli Besinler:

Nişasta ve lif yönünden zengin besinler enerji seviyenizi arttırmanın yanı sıra, bağırsak hareketlerinizin düzene girmesine de yardımcı olur. Buna ek olarak nişasta ve lif içeren besinlerin çoğu düşük yağ oranına sahip olduğundan, beslenme programınızda mutlaka bulunması gerekir.

Sodyum (Tuz):

Tuz oranı daha düşük besinlerden oluşan bir beslenme programı özellikle ileri yaştaki tansiyon problemi yaşayan romatizma hastaları için tavsiye edilmektedir. Fazla tuz vücuttaki ödemi arttırarak yüksek tansiyonu tetikleyebilir. Özellikle dondurulmuş gıdalar ve “fast-food” tuz açısından oldukça zengin besinlerdir. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar da vücuttaki sodyum miktarını arttıracak etkiye sahip olabilir.

Alkol:

Alkol alımı, kullanılan bazı ilaçların vücuttaki tesirini zaman zaman etkileyebilir. Bunun yanı sıra hızlı kilo kaybına veya kemiklerde güçsüzlüğe sebep olabilir. Alkolün sağlığınız ve kullandığınız ilaçlar üzerindeki etkisini öğrenme amacıyla mutlaka doktorunuzla görüşünüz.