Romatizma için fizik tedavi

Fizik tedavi birçok derdin çaresi olduğu gibi Romatizma tedavisinde de etkin olarak kullanılan bir yöntem. Romatizma için fizik tedavi seçeneklerini bu yazıda bulabilirsiniz. Romatizma tedavisinde fizik tedavi yöntemleri etkin olarak kullanılabilir.

Romatizması olan kişilerde genellikle eklemlerde gerginlik görülür. Romatizmalı eklemin hareket ettirilmesi epey zordur. Durum iyiye gitmez hatta ağrı ve gerginlik gün geçtikçe artar. Yani fizik tedavi romatizma ağrıları çeken kişiler için kurtarıcı durumunda. Bir fizik tedavi uzmanı eklemlerinize daha fazla zarar vermeden nasıl çalışmanız gerektiğini anlatabilir. Fizik tedavi romatizma dışındaki durumlarda da kullanılabilir. Ameliyat yarasının iyileşmesi, yapay eklem nakli gibi durumlara da yardımı büyük.

Fizik tedaviye ek olarak iş terapisi de romatizma tedavisinde etkin olarak kullanılabilir. İş terapisi günlük hayattaki aktivitelerde eklemlerinizin üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı. İş terapisi iş yerinizi ve evinizi romatizma ağrılarını tetiklemeyecek şekilde düzenlemeye yardımcı olur. Banyo yaparken, araba sürerken, giyinirken ya da evi temizlerken dikkat etmeniz gereken bazı noktaların altını çizer, önerilerde bulunur.

Fizik tedavinin amacı nedir?

Fizik tedavinin amacı bir kişiyi günlük aktivitelerini zorluk yaşamadan ve acı çekmeden yapacak hale getirmeyi amaçlar. Fizik tedaviyle doğru oranda hareketlilikle günlük aktivitelere devam edebilir, eklemlerinizin hareketliliğini geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. Eklemleri saran kasları güçlendirmek epey önemli. Önemli olmasının nedeni ise güçlü kasların eklemleri daha rahat destekleyebilecek olması.

Fizik tedavi uzmanları fazla güç harcamayacak ve eklemlerin kullanılmasını sağlayacak bazı egzersizler önerebilir. Bir yerden bir yere gitmenin en iyi yolunu gösterir, baston gibi yürümenize yardımcı araçları nasıl kullanacağınızı öğretebilirler.

Fizik tedavinin yararları

Fizik tedavinin birçok yararı var. Bu yararları şöyle sıralayalım:

•Romatizmanızın türü ile ilgili bilgi alabilir, hastalığınız hakkında daha bir adım öne geçebilirsiniz.

•Fazla kilolarınız varsa kilo vermeniz için bir diyet hazırlanabilir. Böylece eklemlerine binen ekstra baskıdan kurtulmuş olursunuz. Hazırlanacak diyetin durumunuza özel olması önemli tabii.

•Ayak bakımı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayağınıza uygun ayakkabıları nasıl seçeceğiniz konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilenirsiniz. Biliyorsunuz ayakkabı seçimi romatizma konusunda epey önemli.

•Rahatsızlığınızı giderecek terapi yöntemlerini öğrenirsiniz. Böylece çeşitli fiziksel tekniklerle performansınızı yükseltebilirsiniz.

Fizik tedavi teknikleri

Dinlenme. Yatakta dinlenmek hem eklemlerdeki ağrıları dindirmede hem de iltihaplanmayı azaltmada etkili. Özellikle birden fazla ekleminiz romatizmadan zarar gördüyse ve halsizlik büyük bir problem olmaya başladıysa. Ağrıyan, romatizmalı ekleme destek olması için minder kullanılabilir.

Termal usuller. Buz ya da sıcak su torbaları bölgesel ağrıyı dindirmede etkili olarak kullanılabilir. Sıcak ayrıca iltihaplı eklemlerin etrafındaki kasların gevşemesini sağlar. Eklemleri ısıtmak ılık bir duşla mümkün. Üstelik egzersize başlamadan önce alınan ılık bir duş egzersizi daha kolay hale getirir.

Egzersiz. Egzersiz romatizma tedavisinin en etkili parçası. Özellikle her gün düzenli olarak yapıldığında. Doktorunuz ya da fizik tedavi uzmanınız ihtiyaçlarınıza göre günden güne değişebilen bir egzersiz programı önerebilir.

Eklem değiştirme işleminden sonra hangi tedavi uygun olur?

Operasyondan önce yapılan egzersizlere evde de devam edebilirsiniz. Ancak iyileşme sürecinde ihtiyaçlarınıza göre bu egzersizlerde değişim olabilir. Bu egzersizler günlük egzersiz programınıza eklenebilir ve yapabildiğiniz hareketlerin operasyondan sonra arttığını fark edersiniz.

Eklemleri korumak için neler yapmalı?

Eklemlerin üzerindeki baskıyı azaltmak için kullanılabilecek bazı yöntemler var. Üstelik bu yöntemler günlük hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz basit yöntemler.

•Kilonuzu kontrol ederek eklemlerinizin üzerine binen ağırlığı azaltabilirsiniz.

•Vücudunuzun duruşundan haberdar olmanız sırtınızı ve eklemlerinizi korumanıza yardımcı olur. Uygun olduğu hallerde bir işi ayakta yapmak yerine oturarak yapın. Uzun süre bir pozisyonda durmak yerine sık sık değiştirin. Böylece ağrı riskini ve gerginliği azaltırsınız.

•Enerjinizi hesaplı kullanın.

•Ağrınıza saygı duyun. Ağrı vücudunuzun bir şeylerin ters gittiğini anlatma şekli. Zaten ağrıyan eklemlerinizi daha fazla zorlamaya kalkmayın.

Romatizma için kullanılabilecek fizik tedavi yöntemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın.