Romatizma hakkında yanlış bilinenler

Romatizmanın ne kadar yaygın bir hastalık olduğunu bilmeyen yok. Hatta dünya nüfusunun %1’i romatizmadan etkileniyormuş. Ama buna rağmen Romatizma hakkında aklımıza takılan bir sürü soru, bilmediğimiz bir sürü nokta, yanlış bildiğimiz birçok cevap var.

Eklem ve kemik iltihaplanmalarının genel adı Artrit. Romatizma da artrit türlerinden biri ve eklemlerde olan iltihaplanmaya deniyor. Bakalım romatizma hakkında yanlış bildiğimiz doğrular, doğru bildiğimiz yanlışlar nelermiş:

Romatizma diğer artrit türleriyle aynı mı?

Romatizma eklemlerde oluşan iltihaplanmanın adı. Yani kemiklerde oluşan artritle aynı değil. Kemiklerde oluşan artrit özellikle orta yaş ve sonrasında çok sık rastlanan bir sorun. Ama romatizma tam tersine her yaşta görülebilen bir kronik sorun. Üstelik de bağışıklık sisteminin bir tepkimesi sonucunda oluşuyor. Bilinmeyen bir nedenle bağışıklık sistemi eklemlere tepki gösteriyor, sonucundaysa eklemler iltihaplanıyor, şişiyor. Romatizma bazen ara ara gelip giderken bazen de ağrı sürekli olarak devam ediyor.

Sadece yaşlılarda mı olur?

İstatistiklere göre romatizma çoğunlukla 30 – 55 yaşları arasında kendini gösteriyor. Ama sadece bu yaşlardakiler risk altında değil, her yaşta romatizmaya yakalanma riskimiz var. Hatta gençlerde bile görülüyor. 

Romatizma ciddi bir sorun mu?

Romatizma hem sağlığınızı hem de özgürlüğünüzü etkiliyor. Üstelik tedavi edilmezse çok daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Birçok insan romatizma ağrılarını ilk başlarda önemsemiyor. Zaman geçiyor, ağrılar artıyor, tedavi daha zor bir hal alıyor. Halbuki romatizma tedavisi gelecekte eklemlerinizde oluşabilecek hasarları önlemek için yapılıyor ve eğer tedavide geç kalınırsa eklemleriniz kalıcı hasara uğrayabiliyor. Bununla da bitmiyor. Romatizma birçok başka soruna da önayak oluyor. Örneğin kalp sorunları, enfeksiyonlar ya da akciğer hastalıkları. 

Romatizma hastaları günün çoğunu dinlenerek mi geçirmeli?

Romatizma hakkında bilinen yaygın yanlışlardan biri de bu. Tam tersine romatizma hastalarının eklemleri çalıştıracak, kasları geliştirecek hareket ve egzersizlere ihtiyaçları var. Tabii ki bazen dinlenmek de gerekiyor. Ama unutmayın, romatizmanız varsa doktorunuz önerdiği şekilde egzersiz yapmak kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve hareket kabiliyetinizi arttıracak. Romatizmalı eklemlerinizin etrafındaki kaslar çok önemli. Eklemleriniz zaten artık güçsüz ve zor hareket ediyorlar. Bu yüzden onların etrafındaki kasların güçlenmesi ve eklemlerinizi koruması gerek. Romatizma hastalığına yakalanan herkesin yapabileceği egzersizler var:

Esneme hareketleri hem çok zor değil hem de eklemlerin esnek kalmasını sağlıyor.

Düşük seviyeli aerobik hareketler de eklemlerin hareket kabiliyetini arttırıyor ve onları koruyor. 

Ama yüksek performans gerektiren egzersizler romatizma hastaları için uygun değil. Çünkü kendinizi zorlarsanız eklemleriniz daha da zarar görebilir.

Romatizma tedavisi zararlı mı?

Yanlış bildiklerimizden biri de romatizma tedavisinin sağlığımız için zehirli maddeler içerdiği. Tabii her ilaç gibi romatizma ilaçlarının da yan etkileri var. Ama düzenli olarak doktorunuzu ziyaret ederseniz ve doktorunuzun önerdiği basit kan testlerini düzenli yaptırırsanız yan etkilerin zararlarından da korunursunuz. Sakın romatizma tedavisinin zararlı olduğunu düşünüp onu ihmal etmeyin. Çünkü romatizma zamanla ilerleyen bir hastalık. Erkenden önlem almakta fayda var.

Romatizma beni günün birinde tekerlekli sandalyeye bağlar mı?

Romatizmanın her insanda görülme şekli farklıdır ama çoğu romatizma hastası kendi kendine bakabilir ve tekerlekli sandalyeye muhtaç kalmaz. Evet romatizmanın hareket kabiliyetinizi kısıtladığı doğru. Ama günümüzde romatizma tedavisi yöntemleri de oldukça gelişti. Bu yüzden yapmanız gereken en önemli şey doktorun söylediklerine harfi harfine uymak. Yani ilaçlarınızı düzenli kullanıp bir de egzersiz yapmak. Böylece günün birinde yaşlandığınızda bile romatizma sizi yenemeyecek. 

Romatizma tanıdığımızı sandığımız bir hastalık ama efsaneler işi zorlaştırıyor. Efsanelere inanmak yerine doktorunuzla konuşup önleminizi alın. Üstelik uzman doktorlarımız da aklınıza takılan her türlü soruyu cevaplamaya hazır.