Romatizma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Romatizma, kemikleri, eklemleri, kasları veya tendonları etkileyerek hastanın ciddi ağrılar yaşamasın sebep olan tıbbi bir durumdur.  Romatizmanin kapsadığı bölgeler içinde kalp, böbrekler veya akciğerler gibi iç organlar da bulunabilir.

Romatizmanın Belirtileri Nelerdir ?

Romatizmal semptomlara sahip olan çoğu kişi, tecrübe ettikleri durumu, eklem veya kaslarda oluşan şiddetli ve yoğun ağrılar olarak belirtir. Bu ağrılar, eklem veya kas bölgelerindeki  iltihaplanma sonucu ortaya çıkar ve hastalığın ağırlığına göre farklı şiddetlerde hissedilebilir. Bu duruma ek olarak, ağrıyan eklemlerde tutukluk veya vücut hareketlerinde kısıtlanma da görülebilir. Romatizmal semptomlar, ayaklardaki en küçük eklemlerden, vücuttaki en büyük eklemler olan omuzlar ve kalçaya kadar dağılım gösterebilir.

Hangi Rahatsızlıklar Romatizmal Semptomları Arttırır ?

Günümüzde, yüzün üstünde farklı rahatsızlığın romatizmal semptomları arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Vücutta meydana gelen iltihap oluşumuyla ilgili olarak yapılan araştırmalar, romatizmanın tetikleyici nedenleriyle ilgili daha çok bilgiye erişimi sağlamayı hedeflemektedir.

Genel olarak vücutta iltihaplanma, eklem, kas veya tendon hareketlerinin kısıtlanmasına yönelik her türlü rahatszlık romatizmal belirtiler kapsamına girebilir ve romatizmal semptomların görülmesinde etken oluşturabilir. Bu rahatsızlıklar vücudun bir kaç eklem veya kas bölgesinin yanı sıra geneline yayılmış olarak da hissedilebilir.

Romatizmanın Çeşitleri Nelerdir ?

Vücudun belli başlı eklemlerini etkileyen ve oldukça sık görülen bazı romatizma çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Tendinit (Tendon İltihabı) – Tendonlarda meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Bursit – Kemik, kas veya tendonlar arasında yumuşak doku görevi gören ve bursa olarak bilinen keseciklerin iltihaplanması sonucu görülen bir rahatszlıktır.

RSI – Tekrarlanan zorlanma sakatlığı olarak bilinen bu durum; özellikle masa başında yoğun olarak çalışanların el ve bilek bölgelerini etkiler. Bunun dışında, vücudun farklı yerlerindeki küçük eklemlerde de görülebilir.

Adheziv Kapsülit (Donuk Omuz) – Omuz ekleminde zorlanma ve ağrı şeklinde görülen bu rahatsızlık genellikle doku zedelenmesi veya kas çekilmesi sonucu ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise rahatsızlık ortada belirgin bir sebep olmadan vuku bulabilir.

Karpal Tünel Sendromu – Bilekteki sinirlerin üzerinde oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir sendromdur. Ellerde ağrı ve uyuşmanın yanı sıra titreme de oluşturabilir.

Gut – Vücutta ürik asidin fazlalaşması sonucu ortaya çıkan bu hastalık, zaman içinde kanda artan kimyasal maddenin özellikle eklem dokusu üzerine çökmesiyle hissedilir.

Osteoartrit – Halk arasında eklem kireçlenmesi olarak da bilinen bu rahatsızlık, eklem bölgesinde yıpranma ve aşınma sonucu gözlemlenir. Romatizmal semptomların başlıca belirtilerinden olan şiddetli ağrı ve hareket kısıtlanması, bu rahatsızlıkta da sıkça görülen şikayetlerdendir.

Romatizmal Rahatsızlıkların Metabolizmaya Etkileri Nelerdir?

Romatizmal semptomlar ve beraberinde gelen ağrılar, vücudun pek çok bölgesini etkileyen rahatsızlıklar oluşturabilir. Bu rahatsızlıkların en başında otoimmün bozukluklar yani bağışıklık sistemini etkileyen bozukluklar gelmektedir.  Otoimmün bozukluklar, bağışıklık sisteminde oluşan bir düzensizlik sonucu, bağışıklık sisteminin zararlı bakteri veya virüslere saldırması yerine, vücut hücrelerine zarar vermesi anlamına gelmektedir.

Metabolizmayı etkileyen romatizmal rahatsızlıkların başında gelen bazı durumlar şu şekilde sıralabilir:

Romatizmal Eklem İltihabı – Bağışıklık sisteminin eklem dokusuna saldırmasıyla sonuçlanan bir otoimmün bozukluğudur. Şiddetli ağrı ve eklem aşınması sonucu hareket kaybı veya kısıtlanmasına yol açabilir.

Fibromiyalji Sendromu- Bu sendrom pek çok farklı faktörün sonucunda ortaya çıkabilir. Kas ve bağlayıcı dokularda iltihaplanmanın görüldüğü bir rahatsızlıktır.

Polimiyalji Romatika –  Genellikle omuz ve kalça bölgesindeki kasları etkileyen, şiddetli ağrı ve sertliğe sebebiyet veren bir rahatsızlıktır.