Romatizma çeşitleri neler?

Hava bozacak. Hissediyorum. Birazdan yağmur geliyor. Romatizma asla yalan söylemiyor. Bakalım romatizma çeşitleri neler.

Hepimiz rastlamışızdır yağmurun ne zaman yağacağını tahmin eden ninelere, dedelere. Bu açıdan sempatik görülen bu sorun aslında insan sağlığını ciddi biçimde tehdit ediyor. Romatizma eklemlerde ve kaslarda iltihap, şişlik ve ağrı meydana getiriyor. Huzur kaçırıyor. Can yakıyor. 

Osteoartrit gibi bazı romatizmal rahatsızlıklar eklemleri aşındırıyor. Dokular şişiyor. Yapı bozuluyor. Ağrı ısrarcı. Bitmek bilmiyor.
Çok sayıda romatizma türü var. En yaygınları şunlar:  

Osteoartrit

Kıkırdak kemik ile eklemler arasında yastık görevi görüyor. Hareket sırasında yıpranmayı engelliyor. Bir eklemdeki kıkırdak dokusu aşınırsa hareket acılı hale geliyor. Sınırlanıyor. Kıkırdak dokusunda yıpranmanın baş sorumlusu osteoartrit. Kısaca OA.

OA yaşlanmanın normal bir belirtisi olarak vücudun her yerinde olabilir ama yaygın olarak dizleri, omzu, parmakları, sırtın alt tarafını ve kalçaları etkiler.

Belirtileri:

Eklemde ağrı. Şişlik. Sıcaklık. Gerginlik. Dayanıksızlık. Yürümede, nesneleri tutmada, giyinmede ve saç taramada, oturmada, eğilip kalkmada güçlük.

OA tanısı için röntgen filmi gerekli. Bazı durumlarda Doktor MR çekilmesini de isteyebilir.

Romatizmalı atardamar yangısı

Bağışıklık sistemi kendi dokularına saldırıyor. Bu da ciddi eklem ağrılarına, şişmelere, gerilmelere neden oluyor. Eklem hasarları ve şekil bozuklukları oluşuyor.

Eklem ağrısı, şişmesi (özellikle sabahları), halsizlik ve ateş başlıca belirtileri.

Tanı için röntgen ve kan testi gerekli.

Lupus

Romatizmal bağışıklık sistemiyle ilişkili sorunlardan. Nedeni henüz bilinmiyor.

Belirtileri:

Eklem ağrısı. Halsizlik. Eklem gerginliği. Ciltte döküntü. Güneşe hassasiyet. Saç kaybı. İç organ birleşmesi. Kansızlık. İnme. Kalp ve akciğer zarlarındaki iltihaplanmadan kaynaklanan göğüs ağrıları.

Tanı için kan ve idrar tahlili yapılıyor.

Ankilozan spondilit

Sırtın altından yayılan bir ağrıyla başlıyor. Diğer türlerden farkı omurganın altındaki eklemlerin birleşmesi. 30 yaşını geçmemiş erkeklerde daha çok görülüypr.

Belirtileri:

Sırtın altında ve kalçada çoğalan, Sırt ve omuz arasına saplanan ağrı ve gerginlik hissi.

Tanı için röntgen ve kan testi şart.

Sjögren Sendromu

İltihaplanmaya bağlı bağışıklık sistemi sorunlarından. Diğer romatizmal rahatsızlıklarla beraber görülebilir. Kadınlarda daha yaygın. Nedeni henüz bilinmiyor.

Belirtileri:

Gözlerde kuruma. Göz rahatsızlığı. Ağız kuruluğu. Diş çürüğü. Pamukçuk. Diş eti çekilmesi. Kulak altı bezinde şişlik. Nadiren eklem ağrısı.

Romatizmal sorunların tedavisi

Tedavi sürecini uzman hekim, yani romatolog yönlendiriyor. Romatolog kemikleri, eklemleri, çevre dokuları ve sinir bağlantılarını avucunun içi gibi biliyor. Hastalığı kontrol etmek ve belirtileri azaltmak için ilaç tedavisi uygulanıyor. Ek olarak düzenli egzersiz, dengeli beslenme, dinlenme, stresin azaltılması da işe yarıyor.