Romatizma Ağrısı ve Teşhisi

Romatizma ağrının ve hareket kısıtlamasının başlıca kaynağı, en yaygın görülen sağlık sorunlarından da biri. Ancak hastalık hakkında bilinenler epey az ve yetersiz. Yapılan ulusal bir anket sonuçlarına göre romatizma yaşlanmanın bir parçası ve bu konu hakkında yapılabilecek çok fazla şey yok. Gerçekse şu: binlerce genç ve yetişkin romatizmadan mustarip. Üstelik belirtileri yok etmede etkin yöntemler de söz konusu.

Romatizmanın en belirgin belirtisi iltihaplanma. Ağrıya ve gerginliğe neden olan romatizma türü osteoartrit. Bu en yaygın tür. Ancak bundan başka 200 farklı romatizma türü daha mevcut. Bunların içinde romatoid artritis ve gut da var.

Erken teşhis

İnsanların çoğu erken teşhisin öneminden habersiz ağrılarıyla baş başa yaşamaya devam ediyor. Romatizma ağrısı çeken kişilerin çoğu romatizma hakkında her şeyi bildiklerini düşünüyor. Ancak bildikleri genellikle romatizma efsanelerinden ibaret ve hiçbir dayanağı yok.

10 kişiden en az 3’ü romatizma hakkında bir şey yapılamayacağını düşünüyor. Romatizmanın tedavisinin mümkün olmadığının düşünülmesi artık eskilerde kalan bir efsane. Aynı oran ağrıların başlamasından sonra doktora gitmek için birkaç hafta bekliyor. Ancak erken teşhis ve tedavi romatizmanın ilerlemesinde ve iltihaplanmanın önlenmesinde önemli.

Bazı kişiler ağrılı eklemlerle baş etmenin kaderi olduğunu düşünüp gereksiz bir şekilde razı geliyor. Oysa fizyoterapi ve düzenli egzersiz romatizma ağrılarını dindirmede epey etkili. Doktorunuz bir dizi ilaç yazabilir. Bu ilaçlar da iltihaplanmayı önler ve ağrıyı dindirir.

Yaş

Romatizma sadece yetişkinleri bulmuyor. Binlerce çocuk da romatizmadan çekiyor. Ancak durumun garip yanı birçok insanın romatizmanın çocuklarda görülebilecek bir hastalık olduğunu bilmemesi.

Henüz 3 yaşındaki bir çocuğa juvenil romatizma teşhisi konulmuş. Anne babasının anlattıklarına bakılırsa küçük kız normal şekilde yürümeye çalıştığında ağrılar içinde kıvranmaya başlıyormuş. Küçük, belirtilerin üstesinden gelmek için şimdi ilaç kullanıyor. Bu olaydan da anlayacağımız gibi romatizma hakkında farkındalığın artması şart. Romatizma tam olarak tedavi edilemeyen kronik bir sağlık sorunu. Fakat erkenden müdahale edilmezse küçük kızın tekerlekli sandalyeye mahkum olmasına neden olabilirdi.

İnsanların çoğu romatizmayı yaşlandığınızda eklemlerinizde başlayan ağrı olduğunu sanıyor. Ancak bilmeniz gerekir ki romatizma yaş ayırt etmiyor. Her yaştan kişide romatizma görülme olasılığı olduğu gibi her yaşlıda da görülme şartı yok.

Diğer efsaneler

Yapılan bir araştırmaya göre katılan insanların %48’i parmak çıtlatmanın romatizmaya neden olduğunu düşünüyor. Parmak çıtlatmanın zararlı olduğu noktalar var mesela bağların zedelenmesine neden oluyor. Ancak romatizmaya neden olduğuna dair henüz bir kanıt yok.

5 kişiden 1’i kilolu olmanın romatizma riskini arttırdığına inanmıyor. Durumun aslı fazla kiloların osteoartrit riskini körüklediği yönünde.

Araştırmaya katılan kişilerin %25’i boyun, sırt ya da eklem ağrılarının egzersiz yapmaya engel olduğu görüşünde. Kesinlikle yanlış bir görüş. Doğru seviyede ve miktarda yapılan egzersiz eklemlerin hareketlerini kolaylaştırır ve kasları güçlendirir. Güçlenen kaslar sayesinde eklemlere binen yük azalır.

Romatizma hakkında bildikleriniz ve bilmedikleriniz hayatınızı birçok farklı yönden etkileyebilir. Bu yüzden yanlış bildiklerinizi unutmanız ve doğru bilgilere yönelmeniz yararınıza olur. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken romatizmanın yaşlanmaya bağlı kemiklerde ve eklemlerde oluşan ağrı olmadığına ikna olmak. Her yaştan kişide görülebilir ve erken teşhis romatizmanın hayatınızda rahat rahat at koşturmasını engelleyebilir. 

Romatizmayla alakalı daha ayrıntılı bilgi ve sorularınıza özel cevaplar için uzman doktorlarımıza ulaşabilirsiniz.