Romatizma Ağrıları ve İyi Gelen Yiyecekler

Doğada her derdin devası var. Romatizma için de aynısı geçerli. İltihap düşmanı yiyecekler romatizmayla savaşıyor. Çünkü romatizma eklemlerin iltihaplanması demek. Üstelik romatizmaya iyi gelen yiyecekleri bulmak için market market dolaşmanıza da gerek yok.

Yüzyılların Akdeniz diyeti romatizmanın ilacı. Hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de romatizma ağrılarınızı azaltmak istiyorsanız Akdeniz diyeti tam size göre. Peki Akdeniz diyeti denince ne anlamalıyız, romatizma üzerinde en etkili besin hangisi? Hadi şimdi romatizmaya iyi gelen yiyeceklere daha ayrıntılı bakalım.

Eski zamanlardan gelen romatizma diyeti

Romatizma bağışıklık sisteminin eklemlere hücum etmesiyle oluşuyor. Ona kısaca kronik bir eklem iltihabı diyebiliriz.  Eklemler iltihaplanınca ağrıyor, şişiyor, hassaslaşıyor, hatta zamanla hareket kabiliyeti azalıyor. Araştırmalara göre Akdeniz diyetinin yararlı besinleri iltihapları öldürmeye yardımcı, böylece romatizma ağrılarınız da azalıyor. 

İngiltere’de bu konuda bir araştırma yapılmış. Seçilen 130 romatizma hastası kadın iki gruba ayrılmış. Gruplardan biri Akdeniz diyeti hakkında bir yemek kursuna katılmış. Diğer grupsa sadece yazılı olarak bilgilendirilmiş. Yemek kursuna katılan kadınlar artık daha fazla antioksidan ve iltihap giderici yiyecekler tüketmeye başlamış. Öyle zor bir şey sanmayın, hepimizin bildiği besinler: meyveler, sebzeler, zeytinyağı gibi mono doymamış yağlar en basitleri. Akdeniz diyetiyle beslenen kadınlar 6 ay sonra daha az ağrı çektiklerini ve sabah kalktıklarında eklemlerindeki rahatsızlığın azaldığını söylemişler. Tabii genel sağlıklarını korumaları da cabası. 

Balık

Romatizmanın ileri seviyelerinde iltihap daha fazla üretilmeye başlar. İşte böyle durumda olan romatizma hastalarına bile iyi gelecek bir besin var: omega 3 yağ asitleri. Onu bulabileceğiniz en zengin kaynak da balık. Omega 3 özellikle kolesterol ve kalp hastalıklarının bir numaralı ilaçlarından. Her balıkta bulunuyor ama bazılarında daha fazla. Omega 3’ten en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız somon, sardalye, ringa ya da ançüez tüketin. Ayrıca hatırlatalım, balığı çok pişmiş yemeyin. Çünkü çok piştiği zaman yağ asitler ölüyor. Sağlıklı yağlardan faydalanmak istiyorsanız da kızartma yerine fırınlanmış ya da ızgarada pişmiş balık tercih edin.

Rengarenk tabaklar

Romatizmaya iyi gelen yiyeceklerin başında rengarenk süslediğiniz sebze ve meyve tabakları geliyor. Uzmanlara göre iyi beslenmek için tabağınıza farklı renkler katmalısınız. Neden mi? Çünkü içlerindeki maddeler sebze ve meyvelerin hangi renk olacağını da belirliyor. Sebze ve meyveler aynı zamanda antioksidan kaynağı. Antioksidanlar da iltihapla savaşan çok önemli maddeler içeriyor. İltihap iyileştirici etkideki sebze ve meyvelerin başında yaban mersini, böğürtlen, kızılcık, havuç, domates, biber, portakal, brokoli ve kavun geliyor. Rengarenk bir meyve sebze tabağı oluşturmak romatizmaya iyi gelen yiyeceklerin en önemlisi diyebiliriz. 

Tam tahıllar

Tam tahıllar da romatizmaya iyi gelen yiyecekler arasında. Örneğin yulaf ezmesi, çeltik ya da arpa vücuttaki iltihabı atan maddeler içeriyor. Tam tahıllı ekmekler de iltihap giderici özelliğe sahip selenyum içeriyor. Yapılan bir araştırmaya göre bazı romatizmalı kişilerin vücudunda çok az selenyum maddesine rastlanmış. Eklemlerinizdeki baskıdan kurtulmak için Akdeniz diyetinin olmazsa olmazı tam tahıllar da iyi bir seçenek gibi görünüyor. 

Zeytinyağı

Akdeniz diyetinin en can alıcı noktası zeytinyağı. Hepimiz biliyoruz ki Akdeniz’in birbirinden lezzetli zeytinyağlı sebze yemekleri meşhur. Araştırmalara göre zeytinyağının içindeki bazı maddeler vücutta iltihaba neden olan maddelerle savaşıyor, böylece iltihap oranı da azalıyor. Ama hatırlatalım, kullandığınız yağ sızma zeytinyağı olursa çok daha başarılı sonuçlar elde edersiniz.