Roger Federer

Roger Federer
Roger Federer
HakkındaRoger Federer
(08-08-1981)08-08-1981 (yaşı 39)
Basel, İsviçre
İkametWollerau, İsviçre
MeslekTenisçi
Aktif Yıllar1998-
BurcuBaşak

Roger Federer 8 Ağustos 1981’de İsviçre – Basel’de dünyaya gelmiş olan İsviçre tenis oyuncusu ve tüm zamanların en iyi oyuncularından biridir. Gençliğinden beri babası tarafından Fransa ve Almanya’ya götürülen ünlü tenisçi Almanca, Fransızca ve İngilizceyi akıcı olarak konuşabilmektedir. Genç yaşta tenis ve futbol oynamaya başlayan Federer, 11 yaşına geldiğinde İsviçre’nin En İyi 3 Tenisçisi arasına girmişti.
Enerjisini sadece tenis üzerine yoğunlaştıran ve diğer tüm sporlarda geride kalan Federer, 14 yaşındayken turnuva yapmaya başladı. Bu sırada profesyonel olmaya çalışıyor ve kendisini şartlandırıyordu. Daha sonra, İsviçre’deki Ulusal Gençler Şampiyonasına katılan Federer, müthiş yeteneği ve oyun becerileri ile Ecublens İsviçre Ulusal Tenis Merkezi’nden sponsorluk kazanmıştır.
1998’de profesyonelliğe geçiş yapmadan önce, Junior Wimbledon unvanını ve Orange Bowl’ı kazanarak yeteneğini gösteren Federer, böylece ITF World Junior Tenis Şampiyonu olarak tanınmaya başladı.
İlk maçını İsviçre’de Lucas Arnold Ker’e karşı kaybeden Roger Federer, birkaç yenilgiden sonra 2001’de Hopman Kupasını, Martina Hingis, Monica Seles ve Jan-Michael Gambill’i yenerek kazandı.
Zafer serisi sürmeye devam ederken Roger Federer hem Fransız Açık’ta hem de Wimbledon’da çeyrek finallere ulaşan güçlü bir performans sergiledi. Wimbledon’da şampiyon olan Pete Sampras’a karşı gerçekleştirdiği performans herkesi nefessiz bıraktı. 2002 boyunca performansını düzelten Roger Federer, ATP sıralamasında 6. sıradaydı.
2003 yılı, ATP turundaki finale çıkarken yedi kişiyi yenen Roger Federer, ilk Wimbledon şampiyonluğunu kazandı. Grand Slams’ta altın madalya alan ve Avustralya Açık, Wimbledon ve US Open’da üç şampiyonluk kazanan Roger Federer, ayrıca, ATP Masters Series 1000 ve ATP 500 serisini kazandı.
İki Grand Slam unvanını kaybettiği için 2005 yılına kötü başlayan Roger Federer, kısa süre sonra Wimbledon ve ABD Açık Alan’ı kazanarak toparlandı.
2008’de US Open’da bir Grand Slam single unvanını kazanan Federer, dünya sıralamasında 2 numaralı sıraya indi. 2009’da Grand Slam’taki performansını iyileştirerek dört finalde oynayan Roger Federer, Fransız Açık ve Wimbledon’ı kazandı. 2010 ve 2011 yılları kariyer anlamında başarısız olan Roger Federer, 2012 Grand Slams’da Andy Murray’i yenerek Wimbledon’ı kazandı.
2013 yılı Federer için hayal kırıklıklarının ve şokun yaşandığı bir yıl oldu. Grand Slam unvanını kaybetmekle kalmadı, ilk dört ayda tek bir finalde başarılı olamadı ve Madrid’deki ünvanını da savunamadı.

Roger Federer Sözleri

Ben olumlu düşünen bir insanım ve çoğunlukla zor anlarda bana yardımcı olanın bu olduğunu düşünüyorum.
Vuruş ne kadar iyi olursa, kendimi o kadar iyi ve heyecanlı hissederim. Ama vuruşlarımı rakibimi küçük düşürmek için kullanmam çünkü rakiplerime her zaman saygı duyarım.
Hayatta en iyi yaptığınız şeyi, yaptığınız zaman, bundan gerçekten vazgeçmek istemezsiniz ve benim için vazgeçilmez olan o şey tenis’tir.

Roger Federer’in Aldığı Ödüller

Roger Federer 2003’ten 2012’ye kadar, ATPWorldTour.com Hayranların En Sevdiği İsim Ödülü’ne layık görüldü.
2005-2008 yılları arasında dört defa yılın Laureus Dünya Sporcusu ödülünü kazanan Roger Federer, 2006 yılında Arthur Ashe Yılın İnsani Yardımcısı ödülüne layık görüldü.

Roger Federer’in Kişisel Hayatı

Roger Federer 200 yılından beri ilişki yaşadığı tenis oyuncusu Mirka Vavrinec ile, 11 Nisan 2009’da evlenmiş, çiftin 2009’da ikiz kızları olmuştur.