Ritalin ve folik asit

Merkezi sinir sistemini etkileyen Ritalin isimli ilaç, beyindeki kimyasal süreci tetikleyerek bazı sorunların düzelmesine yardımcı olur. Eğer aile hekiminiz, çocuğunuzun Ritalin kullanmasını önerdiyse, ilacın olası etkilerinin ve folik asit takviyesi gibi alternatif tedavi yöntemlerinin üzerinde durmanız faydalı olacaktır.

Folik asit

Folat, besinlerde doğal olarak bulunur fakat folik asit, paketlenmiş gıdalara sentetik olarak eklenen bir folat türevidir. B vitamini, bu iki şekilde de DNA ve kan hücresi üretimi ve aminoasit metabolizması gibi süreçlerde aktif olarak yer alır. 

Araştırmalar

2003 yılında “Alternatif Tıp Dergisi”nde yayınlanan bir araştırmada, besin takviyelerinin dikkat bozukluğu ve hiperaktivitenin yol açtığı rahatsızlıklar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 20 çocuk üzerinde yapılan bu araştırmada, belirli miktarda folik asit içeren vitamin ve mineral takviyelerinin çocuklar üzerinde Ritalin’e benzer tedavi etkileri yarattığı gözlenmiştir. “Çocuk Psikolojisi ve Psikiyatrisi Dergisi”nin 2009 yılının Ekim ayında yayınladığı makalede; annenin hamilelik sırasında yeterli miktarda folat almamasının, çocuğun dikkat bozukluğu ve hiperaktivite yaşaması ihtimalini arttırdığı belirtilmiştir. Bu durum, folatın sinir sistemi gelişimindeki önemiyle ilişkilidir.

Tavsiye edilen miktar 

Doktorunuz, dikkat bozukluğu ve hiperaktivite tedavisi için folik asit kullanmanızı tavsiye ettiğinde bu vitamini hangi miktarlarda ve hangi zaman aralıklarında kullanmanız gerektiğini de söyleyecektir. Tavsiye edilen folik asit miktarı, yaş ve genel sağlık gibi çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterir. Bir yaşın altındaki çocuklar günde 65 – 80 mikrogram folata ihtiyaç duyar. 1 – 3 yaş arası çocuklardaysa bu ihtiyaç 150 mikrogramdır. 4 – 8 yaş arası çocuklarda bu rakam günde 200 mikrogramken, 9 – 13 yaş arası çocuklarda 300 mikrograma yükselir. 14 yaştan büyük yetişkinlerdeki günlük folat ihtiyacı 400 mikrogramda sabitlenir. Fakat, emzirme dönemindeki kadınlar günde 500 mikrogram, hamile kadınlarsa günde 600 mikrogram folat ya da folik asit almalıdır. Folat bakımından zengin besinler arasında yer alan besinlerden ıspanağın yarım bardağında 60 mikrogram, bir bütün yumurtadaysa 25 mikrogram folat bulunur. Vitamin takviyeli mısır gevrekleri, fasulye, avokado ve kavun folat içeren diğer besinler arasında yer alır.

Dikkate alınması gerekenler 

Ritalin ve folik asitin birlikte alınmasında bir sakınca yok ancak herhangi bir vitamin ya da mineral takviyesine başlamadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Çünkü birçok besin gibi folik asitin de fazlasının yol açtığı zararlar bulunmakta ve folik asit kontrolsüz olarak alındığında çok ciddi yan etkilere ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca, folik asit her bünyede aynı olumlu etkiyi yaratmayabilir. Bu yüzden, doktorunuzla birlikte bütün tedavi seçeneklerinizi değerlendirmeniz çocuğunuzun sağlığı açısından epey önemli. 

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.