Ringworm Hastalığı Nedir ?

Önce küçük bir kızarıklık. Ardından kocaman bir halka. Ringworm oldun dediler. Nedir bu?

Ringworm derinin üst katmanında dermatofitlerin neden olduğu bir tür enfeksiyon. Tıbbi adı Tinea Corporis.

Derinizin ölü tabakasından beslenen mikroskobik mantarların oluşturduğu bir sorun.

ringworm İngilizcesi “halka solucan” ama solucanla ilgisi yok. Ringworm bir tür mantar. 

Belirtileri 

Ringworm genellikle uzun sürede gelişiyor. Başlangıçta kırmızı ve döküntülü bir nokta beliriyor. Zamanla bu nokta genişliyor. Döküntü merkezi iyileşiyor. Kızarıklık halka biçimini alıyor. 

Belirtileri kaşıntı, yanma ve batma hissi. Mantar saçlı bölgedeyse en sık karşılaşılan belirti Saç Dökülmesi. Mantar kasık bölgesindeyse halka biçimli döküntü yerine baldırların üst kısmına yayılan  kızarıklıklar görülüyor. 

Nedenleri

Mantar insanlardan,  hayvanlardan, topraktan, sudan ve havadan bulaşabilir. Doğrudan ya da dolaylı olarak hedefine ulaşabilir. Tinea Corporis bulaşma risklerine bakalım:

Sıcak ve nemli ortamlar. Mantarlı insan ve hayvanla doğrudan temas. Zayıf bağışıklık sistemi. Diyabet, lösemi, AIDS vb. bedeni güçten düşüren sağlık sorunları.

Tedavi

Mantar tedavi edilebilir. En iyisi erkenden müdahale etmek. Gecikme halinde iyileşme uzun sürer. Ringworm kendiliğinden geçmez.

Zaman zaman bağışıklık sisteminin güçlenmesine bağlı olarak geçici gerileyebilir. Tekrar ortaya çıkabilir. 

Mantar hastalıklarının tedavisi genelde uzun. Tedaviyi aksatmamak önemli. Doktorların önerdiği ilaçlar, kremler tam zamanında ve talimat uygun olarak kullanılmalı. Azalma görülse de ilaç bırakılmamalı. 

Mantar tedavisinde mantar önleyici krem, ilaç ve steroid kullanımı yaygın. Kremler, ilaçlar mantarı önlüyor. Steroidler de iltihaplanmayla mücadele ediyor.

Enfeksiyon tedavisinde steroidler tek başlarına yeterli değil. Mantar tedavisinde Klotrimazol, Mikonazol, Ketokonazol, Terbinafin, Antibiyotikler, Antifungal ilaçlar, Flukonazol ve İtrakonazol en sık kullanılan ilaç içerikleri.

Tekrarlamaması için ne yapılmalı?

Mantar iyi tedavi edilmezse tekrar edebilir. Bazı karşı önlemlerle mantarlardan korunabilirsiniz:

Temastan kaçınmak (mantar taşıyan insanlarla yakın temastan kaçınabilirsiniz)

Kişisel temizliğe dikkat etmek (başınızı yakıp kavurmayacak ama dayanabileceğiniz kadar sıcak suyla yıkanabilirsiniz)

Bedeni kuru tutmak (banyodan sonra iyice kurulanmalı, terlemekten kaçınmalısınız) 

Ortak eşya kullanmamak (tek başına uyumak, çarşaf ve nevresimi sık değiştirmek, saç fırçası – havlu – şapka paylaşmamak mantardan korunmak için şart)

Evcil hayvanlardan uzak durmak, mantar taşıyıcısı olabilecek hayvanlarla direk temastan kaçınmak etkili 

Yaşam alanlarını temiz tutmak (Tozlu, kirli yerler mantarların üremesine bire bir. İş ve ev ortamınızı temiz tutun. Çarşaflarınızı sıcak suyla yıkayın. Güneşte kurutun.)