Richard Branson

Sir Richard Charles Nicholas Branson
Sir Richard Charles Nicholas Branson
HakkındaSir Richard Charles Nicholas Branson
(18-07-1950)18-07-1950 (yaşı 70)
Blackheath, Londra, Birleşik Krallık
İkametBuckinghamshire, Birleşik Krallık
MeslekCEO
Aktif Yıllar1987-
BurcuAslan

Richard Branson 18 Temmuz 1950’de İngiltere – Surrey’de dünyaya gelmiştir. Virgin Records, Virgin Airlines ve yüzlerce şirketten oluşan Virgin Group’u kuran ünlü İngiliz girişimci Richard Branson, akademik açıdan başarılı olmaması nedeniyle 16 yaşındayken eğitimine son verdi ve liseden ayrıldı. Richard Branson’ın 2017 Mart ayı itibari ile 5 milyar dolar serveti olduğu bilinmektedir.
Avukat Edward James Branson ve Havva Huntley Branson’ın en büyük çocuğu olarak hayata gözlerini açan Richard Branson, 16 yaşında liseden ayrılmasının ardından ne yapmak istediğini biliyordu. 1972’de İngiltere Oxfordshire’da küçük bir kayıt stüdyosu kuran ünlü girişimcinin şirketinde Virgin Records etiketi ile kayıt çıkaran ilk sanatçı Tubular Bells şarkısı ile Mike Oldfield oldu.
Oldfield’ın başarısından sonra Virgin Records’la Rolling Stones, Sex Pistols ve Culture Club gibi diğer müzik grupları da anlaşma imzaladı. Bu gruplar sonunda Virgin Records’u dünyanın en iyi plak şirketlerinden biri yapacaktı. Virgin Records’ın başarısından sonra girişimci çabalarını genişleten ve 1980 yılında kendi seyahat şirketi olan Voyager Grubunu kuran Richard Branson, 1984’te işini genişletti veVirgin Atlantic adlı havalimanı grubunu ve Virgin Megastores grubunu kurdu.
Virgin Group, 1992’de maddi sıkıntılar yaşadı ve sonunda THORN EMI’ye 1 milyar dolara satıldı. Richard Branson büyük çöküşün ardından 1996’da V2 adlı bir plak şirketi daha kurdu ve Tom Jones ve Powder Finger gibi sanatçılarla anlaşma imzaladı. 25 Eylül 2004’te, Microsoft’un kurucularından Paul Allen ve Burt Rutan’ın yardımıyla Virgin Galactic adında yeni bir uzay turizmi şirketi kuracağını duyuran ünlü girişimci, 2010’da Gordon Bennett Gas Balloon Race’in patronu oldu.1 Şubat 2007’de Virgin Health Bank’ı kurdu. Bu sayede ebeveynler çocuklarının gelecekleri için kök hücre depolayabildiler.
2012’de Forbes Magazines milyarderler listesinde Birleşik Krallık’ın en zengin 4. vatandaşı olan ünlü girişimci, şu anda dünya çapında 30 ülkede 400’den fazla şirketi bulunan Virgin Group’un başkanı ve sahibidir. İş imparatorluğu, bir tren şirketi, bir havayolu şirketi, bir cep telefonu şirketini ve bir uzay turizmi şirketi gibi onlarca şirketi içermektedir.

Richard Branson Kitapları

Richard Branson’ın ülkemizde yayınlanmış olan 3 kitabı bulunmaktadır. Bunlar arasında kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başarmış olan otobiyografi kitabı Richard Branson’ın (Losing my Virginity) haricinde Kapitalizm 24902 ve Takılma, Yap Gitsin kitapları vardır.

Richard Branson’ın Aldığı Ödüller

7 Aralık 2007’de insanlığa katkılarından ötürü Birleşmiş Milletler Muhabirleri Birliği Dünya Vatandaşı Ödülü’ne layık görülen Richard Branson, Uluslararası Uzay Taşımacılığı Birliği tarafından 14 Kasım 2011’de uzay taşımacılığı sistemlerine ilişkin katkıları için ISTA Ödülü’nü almıştır.

Richard Branson’ın Kişisel Hayatı

Ünlü girişimci, 1972’de Kristen Tomassi ile evlenmiş, ancak çift 1979’de boşanmıştır. 1989’da sahibi olduğu İngiliz Virgin Adaları’ndan biri olan Necker Adası’nda Joan Templeman ile evlenen Richard Branson’ın bir oğlu ve bir kızı vardır.

Richard Branson Filmleri

Richard Branson yapımcı ve aktör olarak birçok filme katkıda bulunmuştur. Bu filmler şunlardır;
Acids of Virgin Music (1976) – Yapımcı
Elektronik Rüyalar (1984) – Yapımcı
Around the World in 80 Days (2004) – Balon Adam
Casino Royale (2006) – Havaalanı Güvenliği
Superman Dönüyor (2006) – Sir Richard Branson
Chloe ve Theo (2015) – Yapımcı