Riboflavin (B2) kullanımı nasıl azaltılır?

Riboflavin, ya da B2 vitamini,  yüksek proteinli besinlerde bulunan ve suda çözünebilen bir protein. Bu yüzden bozulma şansı çok düşük. Sağlık otoritelerine göre B2 vitamini kullanımının bir üst limiti yok. Tavsiye edilen günlük B2 vitamini kullanımı yetişkin erkekler için 1.3 miligram yetişkin kadınlar içinse 1.1 miligramdır. Riboflavin bir antibiyotik olan tetrasiklinin emilimini ve etkisini engelleyebilir. Eğer riboflavin kullanımınızı azaltmayı düşünüyorsanız,  öncelikle doktorunuza başvurun.

Adım 1

Düşük riboflavin seviyesine sahip besinler tüketmeyi tercih edin. Ekmek, mısır gevreği ve süt genellikle riboflavin bakımından zengin besinlerdir. Yumurta, peynir, balık, tavuk eti, sığır eti ve badem de yüksek oranda riboflavin bulunduran besinler arasında.

Adım 2

Riboflavin içerebilecek takviyelerden uzak durmaya çalışın. B-kompleks vitaminleri ve multivitaminler riboflavin içeren takviyelere örnek olarak gösterilebilir. Eğer tetrasiklin kullanmaya devam edecekseniz de vitamin takviyeleriyle farklı zaman dilimlerinde kullanmaya özen gösterin.

Adım 3

İçerisindeki riboflavin miktarını azaltmak için tükettiğiniz besinleri ışığa maruz bırakın. Linus Pauling enstitüsünde yapılan bir araştırmaya göre temiz kaplar içerisinde muhafaza edilen sütler 2 saat boyunca güneş ışığına maruz kaldıktan sonra içerisindeki riboflavinin %50’sini kaybediyor.

Adım 4

Vücudunuzda bulunan fazla riboflavini temizlemek için sık sık su için. Riboflavin suda çözünebilen bir vitamin olduğu için çok ufak bir kısmı vücutta depolanır.

Adım 5

Riboflavin takviyelerinin emilimini azaltan bir bitki olan “sarı karnıyarık otu”  kullanın. Ancak araştırmacıların sarı karnıyarık otunun riboflavin emilimini azalttığı konusunda emin olmadığını bilmenizde fayda var. Bunun için ihtiyaç duyacağınız şeyler sadece su ve sarı karnıyarık otundan ibaret. Konu ile alakalı ayrıntılı bilgi için yorum yazın.