Renkli Lens Nedir ?

Renkli lensler göz problemi olsun ya da olmasın herkes tarafından kullanılabilir. Hatta, günümüzde göz renginizi kıyafetlerinizle uyumlu olacak şekilde günaşırı değiştirmeniz bile mümkün hale gelmiştir.  Tıpkı sıradan kontak lensler gibi, renkli lensler de kusursuz bir görme kabiliyetine sahip veya koyu renkli göz sahibi (koyu renkli göze sahip insanlar, eski tip lenslerle göz rengini değiştirmek konusunda zorluk yaşamaktadır) insanlar tarafından kullanılabilir.

Renkli lensler hem kusurlu hem de kusursuz gözler için üretildiğinden, herhangi bir göz kursuna sahip olmasanız da bu lensleri kullanabilirsiniz. Kusursuz gözler için üretilen renkli lenslere numarasız kontak lens adı verilir. Renkli lensler ikiye ayrılır: renk kuvvetlendirici ve opak tonlu.

Renk Kuvvetlendirici Renkli Lensler: Renk kuvvetlendirici renkli lensler gözünüzün rengini değiştirmez, ama gözünüzün rengini “kuvvetlendirir” ve parlaklaştırır. Bu tip renkli lensler açık renkli bir göze sahip olup daha yoğun ve daha derin bir göz rengine sahip olmak isteyen kişilerce sıkça kullanılır. Renk kuvvetlendirici lensler yarı şeffaftır, bu sebeple renk kuvvetlendirici lensler gözünüzün doğal renginin görülebilmesini sağlar. Renk kuvvetlendirici renkli lensler gözlerinizi daha parlak veya daha derin bir renge kavuşturmak için birçok renk çeşidine sahiptir.

Opak Tonlu Renkli Lensler: Opak tonlu lensler, göz renginizi tamamen değiştirmeniz için tasarlanmış derin renklere sahip lenslerdir. Koyu göz rengine sahip insanlar, göz renklerini değiştirmek için bu tip lenslere ihtiyaç duyarlar; çünkü renk kuvvetlendirici lensler onların doğal göz renklerini saklayabilecek kadar koyu renkte değildir. Opak tonlu renkli lensler ela, yeşil, mavi, eflatun, ametist moru ve gri gibi çeşitli renklere sahip olabilir. 

Gözünüzün rengini değiştirmek her ne kadar eğlenceli görünse de , renkli lenslerin dikkatli biçimde kullanılması gereken tıbbi araçlar olduğu unutulmamalıdır. Renkli lensler de göz sağlığınızın korunması içi normal kontak lensler gibi temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş bir şekilde kullanılmalıdır. Renkli lenslerinizi kesinlikle başkalarıyla paylaşmayın. Lenslerinizi değiştirmek, göz enfeksiyonlarına ve çeşitli hastalıklara yol açabilecek tehlikeli bakterilerin taşınmasına sebep olabilir. Eğer renkli lens kullanmayı düşünüyorsanız;  lisanslı bir göz sağlığı uzmanı tarafından göz muayenesinden geçirilmeniz, göz sağlığınız açısından önemlidir.