Rektosel Tedavi Edilebilir Mi ?

Rektosel kalın bağırsağın vajina içine taşmasıyla oluşan bir tür fıtık. Sorun tıpkı diğer fıtıklarda olduğu gibi bölgedeki kas ve doku bağlarının zayıflamasıyla ilişkili. Doğum ve ilerleyen yaş gibi etkenler rektoseli tetikliyor. Hastalığın ilk aşamalarında hafif düzeyli gözlemlenen belirtiler rektoselilerledikçe şiddetleniyor. Böyle durumlarda cerrahi müdahaleye gerek duyuluyor.

Rektosel tanısı

Rektosel ilk aşamalarında çok fazla belirti vermiyor. Bu nedenle çoğu kadın rektosel tedavisini geciktiriyor. İleri düzey rektosel tanılamak kolay. Rektoselin ilk aşama belirtilerini tanıyan kişiler rektosel şüphesiyle uzman Jinekolog doktora giderlerse şu test ve kontrollerden geçiyorlar:

Pelvik test: Bu testte uzman jinekolog doktorunuz sizden ıkınmanızı istiyor. Çıkıntının yeri ve boyutu gözlemleniyor. İdrar yaparken çeşitli testlerden geçmeniz gerekebilir. Test süresince idrar yaparken zaman zaman durmanız istenir. Bu hareketle pelvik kaslarınızın gücü hakkında bilgi edinilir. Pelvik kaslardaki güç kaybı rektoselin asıl nedeni olduğundan bu aşama kritik önem taşıyor.

Anket: Her hastalıkta olduğu gibi rektosel de yaşam kalitesini düşürebilir. Hastalığın başlangıç veya orta düzeylerinde fazla hissedilmese de ileri düzey rektosel vakalarında yaşam kalitesinde ciddi düşüş yaşanabilir.

Görüntüleme testleri: Rektosel tanısı için görüntüleme testlerine gerek duyulmuyor. Uzman jinekolog Doktor rektosel tanısından emin olamazsa bazı görüntüleme testleri uygulamak isteyebilir.

Rektosel tedavisi

Rektosel tedavisi hastalığın düzeyine bağlı. Tedavi yöntemlerine bakalım:

Gözlem: Rektoselin başlangıç aşamalarında veya orta düzeyde genellikle tedaviye gerek yok. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamakta yarar var; hastalığın daha da ilerlememesini sağlamak mümkün. Kegel egzersizleri buna örnek. Kegel egzersizi pelvik kasları güçlendirmede son derece etkili. Yapması da kolay. Televizyon izlerken, otururken, çalışırken, tuvalette ya da araba kullanırken hemen her yerde kegel egzersizi yapılabilir.
Kegel egzersizinde idrar yaparken kullanılan kaslar çalıştırılıyor. Ara ara bu kaslar kasılıp 5 – 10 saniye bekleniyor. Ardından kaslar gevşetilerek hareket tekrarlanıyor. Kendinizi hazır hissettiğinizde hareketlerin süresini uzatarak yapabilirsiniz.

Ovül: Bu yöntemde şişkinliği desteklemesi için vajina içine genellikle lateks veya plastik bir halka yerleştiriliyor. Halkaların ara ara temizlenmesi veya yenilenmesi gerekebilir. Bu sürenin sıklığı yerleştirilen halkaya göre değişiyor. Yenilenme sıklığına doktorunuz karar veriyor.

Cerrahi müdahale: Rektosel vajina dışına sarkacak boyutlara ulaşırsa, sorun yaşam kalitesini ciddi oranda düşürüyorsa cerrahi müdahale uygulanabilir. Cerrahi müdahalede sorunlu doku güçlendirilir, şişliğe neden olan doku alınabilir veya geri itilebilir. Sorunlu bölgeyi güçlendirmek için çeşitli yamalar kullanılır. Operasyon tipik fıtık ameliyatı mantığıyla yapılıyor. Cerrahi müdahale bağırsak işlevlerini etkilemiyor.

Rektosel dışında sistosel gibi farklı vajinal fıtığınız varsa cerrahi operasyon için çok beklenmez. Tüm sorunlar tek cerrahi operasyonla düzeltilebilir. Bu sayede ayrı narkoza da gerek kalmaz.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız operasyon için beklemeniz gerekebilir. Bekleme süresince gözlemlenen belirtileri hafifletmek için ovül yerleştirilebilir.