Rektosel Nedir ? Neden Olur ?

Rektosel halk arasında makat sarkması olarak bilinen sağlık sorunu. Ancak hemoroitle karıştırılmamalı. Rektosel bir tür fıtık; rektumun, yani kalın bağırsağın ucunun vajina içine baskı ve şişkinlik yapması sonucu oluşuyor. Rektosel özellikle doğumda bağların aşırı gerilmesiyle ilişkili.

Rektoselin belirtisi de tıpkı Enterosel belirtileri gibi başlangıç aşamasında fark edilmeyebilir. Ancak ileri düzey rektosellerde şişkinlik hemen göze çarpar. Rahatsızlık verebilir, ancak çoğu durumda ağrıya neden olmaz.

Rektosel Tedavisi ilk aşamalarda yardımcı yöntemlerle sınırlıdır. Ancak ileri düzey rektosel cerrahi müdahale gerektirebilir.

Rektosel neden olur?

Ayakta durmak: İnsan ve hayvan anatomisi benzer. Bazı sağlık sorunlarının temel nedenini belirlemede hayvanlar bize yardımcı olabilir. 4 ayaklı dişi hayvanlarda rektosel görülmez. Ancak insanlar 2 ayakları üzerinde yürüdüklerinden rektosel oluşması daha muhtemel. Özellikle uzun süre ayakta duran kadınların rektosel riski çok daha fazla.

Basınç artması: İnsanlar günlük hayatlarında iç basınçlarını arttıran pek çok aktivitede bulunuyorlar. Bu basınç artışı zamanla çeşitli yerlerde fıtığa neden olabilir. Rektosel buna örnek. Gelin şimdi iç basıncı arttıran eylemlere bakalım:

•    Bağırsak hareketleri ve kronik kabız

•    Kronik öksürük ve Bronşit

•    Tekrarlanan ağır kaldırma

•    Obez veya fazla kilolu olma

Gebelik ve doğum: Gebelik ve doğum rektosel riskini arttırır. Bunun nedeni bölgeyi tutan kas dokularının gebelikte aşırı gerilmesi ve doğumda zorlanması. Ancak her doğum yapan kadın rektosel olacak diye düşünülmemeli. Çünkü çoğu kişide tetikleyici başka nedenlere de rastlanıyor.

Rektosel belirtileri

Her sağlık sorunu gibi rektoselin de bazı belirtileri var. İlk aşamada belirtiler çok zayıf olabilir. Anlamakta zorluk yaşanabilir. Sıralayalım:

•    Vajinal dokuda yumuşak çıkıntı

•    Tuvalet esnasında vajinadaki şişlikte artış

•    Rektal basınç

•    Tuvalet sonrasında bağırsaklarda tam boşalmama hissi

•    Vajinanın ön kısmında çıkıntı (sistosel)

•    Vajina içinde şişlik (enterosel)

Rektosel kimlerde görülür?

Genetik yatkınlığı olanlar: Bu durum her sağlık sorunu için geçerli. Genetik yatkınlığınız varsa bazı hastalıklara yakalanma riskiniz çok daha fazla. Konuya rektosel açısından yaklaşırsak da işler aynı gidiyor. Bazı kadınların genetik yapıları nedeniyle pelvis bölgesindeki kas ve doku bağları daha zayıf. Bu da rektosel riskini arttırıyor.

Doğum yapanlar: Özellikle normal doğumla birden fazla çocuk dünyaya getirdiyseniz rektosel olma ihtimaliniz çok daha yüksek. Çünkü çoğu normal doğumda bebeğin anneden çıkışını kolaylaştırmak için vajinadan anüse kesi açılır. Ardından bu yara dikilir. Bu aşamada dokular zarar görür; rektosel riski artar. Ancak bu uygulama bir açıdan da rektoseli önleyebilir. Çünkü bu sayede bebeğin çıkması gereken yer genişler. Daha az kas gücü kullanıldığı için rektosel riski azalır.

Yaşlanma: Rektosellerin çoğunun asıl nedeni yaşlanma. İnsanlar yaşlandıkça kas güçleri zayıflamaya başlar. Menopoz dönemiyle süreç daha da hızlanır. Rektoselin menopoz döneminde aniden artmasının en önemli nedeni yaşlanan kaslar.

Obezite: Çağımızın hastalığı der dururuz. Ancak obezite tek  başına kalmıyor; diğer hastalıkları da mıknatıs misali kendine çekiyor. Aşırı kilo alma eğilimi varsa azami dikkat şart. Obezite rektosel riskini de arttırıyor. Fazla kilolar kasların gücünü zorluyor; işin içinde bir de Stres varsa kaslar iyice geriliyor. Sonuç olarak rektosel gibi fıtıklar gelişiyor.