Reiki Zararlı Mıdır ? Nasıl Uygulanmalı ?

Reiki zararlı mıdır sorusuna doğru uygulandığı sürece bir zararı yoktur olarak cevap verilebilir. Doğru uygulayabilmek için bir eğitmenden öğrenilmelidir. Öğrenip, uygulaması oldukça kolay bir yöntem olan Reiki, herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir yöntemdir. Peki Reiki nasıl uygulanmalı ? Reiki’nin hiç zararı yok mu ? Reiki yaparken nelere dikkat etmeli ?

Reiki’nin Kısa Tarihçesi

1920’de Japonya’da Mikao Usui tarafından başlatılmıştır. Reiki, sadece bir master tarafından öğretilebilir. Reiki öğrenecek bir kişinin belki de en fazla dikkat etmesi gereken konu da budur. İstismara oldukça açık bir konu olduğu için, mutlaka eğitmenin geçmişini araştırmak ve acele etmeden karar vermek gerekir. Bioenerji’den de oldukça farklı olan Reiki, temelde vücudun enerji kanallarını düzenler. Fakat diğer teknikler gibi kendi kendine öğrenilmez. Uygulayabilmek için de uzun süre çalışmak, Meditasyon yapmak ya da özel bir takım yeteneklere sahip olmak gerekmez.

Reiki öğrenmenin tek yolu, “inisiyasyon” diye adlandırılan hocadan öğrenciye aktarılan enerji transferi yöntemidir. Bir günde öğrenmek mümkündür ve o günden itibaren başkalarına uygulanabilir. Tamamen zararsız ve oldukça güçlü bir enerji yöntemi olan Reiki enerjisini kullanmak için, konsantre olmak, ya da buna çaba harcamak gerekmez. Enerji, eller aracılığıyla kanallardan akar. Dünya üzerinde, iki milyon Reiki uygulayan kişi olduğu tahmin ediliyor.

Reiki zararlı mıdır

Reiki zararlı mıdır

Reiki Uygularken Nelere Dikkat Etmeli ?

Peki Reiki zararlı mıdır ? Reiki enerjisinin hiç bir zararı yoktur. Fakat temelde dikkat edilmesi gereken iki konu vardır. Birincisi, eğitmen konusudur. Eğitmen seçerken mutlaka ama mutlaka iyice araştırmak  ve yetkinliğinden emin olmak gerekir. Eğitmenin, Reiki’yi kimden öğrendiği, bu konudaki eğitmen soyağacı dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Piyasada fazlasıyla bulunan, bu işi sadece maddi çıkarlar uğruna yapan kişilerden uzak durmak gerekir.

İkinci konu ise, herhangi bir hastalığın tedavi yöntemi olarak uygulanan Reiki’yi her zaman destekleyici bir tedavi yöntemi olarak görmekte fayda var. Hastalık ne olursa olsun, Reiki tek başına bir tedavi yöntemi olarak görüp, tıbbın yerine koymak her zaman pek doğru bir davranış olmayabilir. Bu sebeple, Reiki uygulamadan önce uzman bir doktora danışmakta fayda var. Doktor kontrolünde tedaviye başladıktan sonra, destekleyici olarak Reiki uygulanabilir.

Reiki Zararlı Mı ?

Bilimsel açıdan Reiki zararlı mıdır ? Öncelikle, Reiki bilimsel bir yöntemdir. Bu enerjiyi, akıl ve bilim yolundan sapmayan, boş fikir ve inançların etkisinden oldukça uzak olarak nitelendirebiliriz. Tüm bunların aksine, insanı evrenle uyumlu bir enerjiye kavuşturduğu için olgunlaştıran bir tekniktir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, Reiki alternatif tıp yöntemi değildir. Tüm tıp uygulamalarının yanında ve her birinin destekleyicisidir. Bu noktada tekrar hatırlamakta fayda var. Reiki’yi başlı başına bir tedavi yöntemi olarak ele almaktansa, tıbbın destekleyicisi olarak düşünüp çalışmak her zaman daha doğru olur. Reiki, rahatsızlığın ortaya çıkmasından ziyade, ortaya çıkmaması için, vücuttaki enerjiyi düzenleyen bir yöntemdir.

Bunların yanı sıra, tıp bilimi, genellikle hastalıkları fizyolojik olarak ele alır. Yani tüm hastalıkları semptomlarına göre değerlendirir. Bunun yanı sıra Reiki ise, tıbbın hiç bir tanı ve çalışmasını reddetmeden, bu hastalıkların her birini sadece fizyolojik olarak değil, psikolojik/ruhsal yapıyla birlikte ele alır. Bu sayede de rahatsızlıkların temeline, farklı bir bakış açısıyla iner. Bu rahatsızlıkların, vücudun enerji kanallarındaki bozulmanın etkisiyle ortaya çıkmış olabileceği tezini ortaya atar ve bu anlayışla inceler. Reiki için vücuttaki en önemli şeylerin başında, bağışıklık sistemi gelir. Çalışmalarıyla da bağışıklık sisteminin evren enerjisiyle kuvvetlendirilmesini ve bunun sürdürülebilirliğini sağlar.

Temelde Reiki, kendi farkındalığımızı artırmamızı hedefler. İnsanlığın asırlar boyu edindiği bilgi birikimini, enerji aracılığıyla paylaşır. Elbette ki Reiki de hala bir arayış ve kendini geliştirme evrimi içerisindedir. Ruhsal olarak oldukça rahatlatıcı etkileri olmasının yanı sıra, herhangi bir zararlı etkisi olmayan Reiki’yi denemekte fayda var.