Reiki Nasıl Uygulanır ?

Reiki nasıl uygulanır sorusunun basit bir cevabı yoktur. Reiki’yi kusursuzca uygulayabilmek kişinin enerjisi ile doğru orantılıdır. Ancak vücut enerjisini belli bir seviyeye getiren kişiler tarafından başkalarını uygulanabilir.

Reiki’nin temelinde, kişinin kendisine yaptığı uygulamalar gelir. Kişinin kendisine yaptığı uygulama başarılı olmalı ki çevresine de aynı oranda uygulayabilsin. Bu sebeple öncelikle kendimize uygulamayı bilmemiz gerekir. Bu uygulama sayesinde ise vücut enerjisinin maksimum verimlilikle zirve noktada korunması sağlanır. Çünkü bu sayede, hastalıklar vücuttan uzaklaştırılmış, rahatsızlıklar önlenmiş ve uyku düzeni, yorgunluk, halsizlik gibi durumların da önüne geçilmiş olunur.

Reiki, sürekli uygulandığı ve belirli bir çerçeve içerisinde düzene oturtulduğunda fiziksel sağlığın yanında psikolojik sağlığı da önemli ölçüde etkiler. Kendisine düzenli Reiki uygulayan bir kişi, Stres, anksiyeteyi engeller ve iç huzur, dinginliği sağlar. Tüm bunlar da bizim tepeden tırnağa sağlıklı bir birey olarak, işimize, evimize, sevdiklerimize, günlük yaşantımıza dört dörtlük sarılmamızı sağlar. İç huzuru sağlayan birey de bu yolla, çok daha başarılı, sevilip sayılan ve önce kendisine sonra da çevresine ve topluma çok daha faydalı olur.

Reiki nasıl uygulanır ?

Reiki nasıl uygulanır ?

Reiki Nasıl Uygulanmalı ?

Reiki, ellerin kullanıldığı bir tekniktir. Uygulamalar öncesinde ve sonrasında mutlaka ellerin akan suyla ve sabun yardımıyla yıkanması gerekiyor. Uygulama esnasında ise mutlaka, hem Reiki uygulayan kişinin hem de uygulanacak kişinin tüm metallerden arınmış olması gerekmekte. Bu metallerin enerji akışını olumsuz etkilediği gibi, ellerin, kolların , bacakların ya da boynun enerji akışını bozacak şekilde konumlandırılmaması gerekiyor. Yani çapraz, üst üste, iç içe vb. şekillerde durmaması konusuna titizlikle dikkat edilmesi gerekiyor. İki el aynı anda kullanılıyor ve vücudun belirli bölgelerine yerleştirilerek her pozisyonda 3-5 dakika duruluyor. Bu süreç içerisinde, bazı özel durumlarda farklı uygulama biçimleri ve süreleri devreye girebilir. Bunlar hastalıklı bölgeler olabilir ki bu bölgelere teknik uygularken avuç içlerinde daha fazla ısınma hissedilebilir.

Reiki’nin Yan Etkileri Var Mı ?

Öncelikle 1.derece inisasyondan sonra bir arınma süreci başlar. Bu süreç, 21 gün sürer ve tercihen her gün aynı saatlerde uygulanması tercih edilir. Özellikle ömründe ilk defa Reiki uygulayan kişiler için fazlasıyla hassas olan bu konu, enerji kanallarının temizlenmesi ve sonraki aşamalarda enerjinin çok daha verimli kullanılmasına zemin hazırlar. Bu aşamadan sonra bir ihtimalle vücut kendini kötü hissedebilir. Bu durum, enerji kanallarının açılmasıyla ve enerji akışının yeniden düzenleniyor olmasıyla ilgilidir. Eğer ki bu etkiler görülüyorsa uygulanan Reiki’nin başarılı olduğu anlaşılır.

Bu süreçte görülebilecek yan etkiler;

  • Toksinlerin atılmasıyla ortaya çıkan fazla terleme
  • Tuvalet ihtiyaçlarındaki değişiklik
  • Mide problemleri
  • Salgı bezlerinin fazla çalışması, öksürük
  • Kasların gerginleşmesi/kasılması

21 günlük süreçte yaşanabilecek bu yan etkiler duruma göre değişiklikler gösterebilir. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken şey, yaşanabilecek bu yan etiler sebebiyle uygulamaların aksatılmamasıdır. Çünkü bu etkiler, uygulamaların başarılı bir seyirde ilerlediğinin göstergesidir.

Reiki Yaparken Nelere Özen Gösterilmeli ?

Bu 21 günlük süreci, bir arınma/temizlenme süreci olarak değerlendirmek gerekir. Bu arınma hem maddi hem de manevi bir arınma sürecidir. Yani hem yiyeceklerimize-içeceklerimize hem de fiziksel ve psikolojik durumumuza hassasiyetle yaklaşmamız gerekir. Özellikle alkol, kahve, sigara, şeker gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra, bazı çevrelerce Reiki uygulamalarıyla kırmızı et ve baharatın uyumsuzluğundan bahsedilir. Bu husus da dikkat edilmesi gereken ayrı bir noktadır. Fakat belki de en önemli konu, alkol konusu. Çünkü alkol, Reiki uygulayan kişinin de uygulanan kişinin de enerji kanallarını kapatan bir yapıya sahip. Reiki çalışan bir kişinin kesinlikle alkolden uzak durması gerekmekte.