Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Reflü yüzünden sürekli çekilen mide yanması ve mide ağrısı, geceleri çekilen uykusuzluk, bir yandan da geçmek bilmeyen bir boğaz ağrısı, ağzınızda oluşan acı tat, hatta bazen kusma. Bu hikaye size de tanıdık geldiyse reflüyle tanışmışsınız demektir.

Reflüyü tetikleyen en büyük etken yiyecekler. Bu yüzden reflü tedavisinin de en büyük aşaması yeme alışkanlığınızda ve yaşam tarzınızda yapacağınız değişimler.

Reflü tedavisi için yeme alışkanlıklarımı nasıl değiştirmeliyim?

Reflünüz olduğunu öğrendiyseniz artık daha farklı beslenmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Ama üzülmeyin, çünkü bu beslenme tarzı aynı zamanda çok da sağlıklı olacaksınız anlamına geliyor. Reflü tedavisinin ilk aşaması az yağlı, bol proteinli beslenmek. Böylece mide yanması ya da hazımsızlık gibi belirtiler sizi rahatsız etmeyecek. Ayrıca unutmayın, küçük ama sık öğünlerle beslenmelisiniz. Bu sayede mideniz hiçbir zaman tıka basa dolu olmayacak ve rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. Tabii ki kaçınmanız gereken yiyecek ve içecekler de var. Bakalım reflü tedavisine ek olarak hangi besinlerden kaçınmalıymışsınız.

Reflü belirtilerini tetikleyen içecekler:

• Kafeinli içecekler. Özellikle de kahve ve çay

• Kafein içeren diğer maddeler

• Karbonat içeren içecekler

• Alkol

Reflü belirtilerini tetikleyen yiyecekler:

• Portakal ve limon gibi turunçgiller

• Domates ve domates içeren ürünler. Örneğin salça ve ketçap

• Çikolata

• Nane ve naneli şekerler

• Çok yağlı ve baharatlı yiyecekler, kızartmalar

• Sarımsak ve soğan

Reflü tedavisine yardımcı olacak diğer değişimler neler?

Yeme alışkanlığınızda yapacağınız değişimler reflü belirtilerini geçirmenin en etkili yolu. Ama reflü tedavinize yardımcı olacak başka değişimler de var.

Sigarayı bırakın. Sigara içmek hem mide yanmanızı tetikliyor hem de reflünün diğer belirtilerini. Çünkü sigara içince mide asidiniz daha fazla salgılanıyor, üstelik asidi midenizde tutmaya yarayan kasları da olumsuz etkiliyor. Sonucuysa biliyorsunuz: mide asidiniz yemek borunuza çıkıyor ve sizi rahatsız ediyor.

Uyurken sizi rahatsız etmesini engelleyin. Reflü hastaları reflünün en çok geceleri rahatsız edici olduğunu söylüyor. Evde reflü tedavisinin bir aşaması da gece uygulayacağınız adımlar. Yatağınız baş kısmının altına destekler koyarak başınızın yukarıda olmasını sağlayabilirsiniz. Ama başınızın altına ekstra yastık koymak işe yaramaz. Böyle yaparsanız karnınız sıkışarak reflüye davetiye çıkarır. Bunun yerine yatağınızın baş kısmındaki ayaklarının altına tahta bloklar koyabilirsiniz. Bununla da bitmiyor. Gece yatmadan 2 – 3 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Böylece deliksiz bir uyku çekebilirsiniz. Gündüzleri uyumayı ya da kestirmeyi seviyorsanız bunu bir koltukta ya da sandalyede yapmayı deneyin. Çünkü gündüz yemek yediğiniz için yattığınız zaman mide asitleriniz yeniden harekete geçecek. Oturur pozisyonda uyumak sizi rahatsız etmeyecektir.

Baskıyı azaltın. Karnınıza uygulanan her baskı reflünün daha da şiddetlenmesine neden olur. Bu yüzden sıkı kıyafetler giymekten ve sıkı kemerler takmaktan kaçınmak sizin için iyi olacaktır. Kilolu ya da obezseniz fazla kilolar da midenize baskı yapıyor demektir. Bu yüzden kilo vermek için kendinize uygun bir diyet ve egzersiz programı hazırlamalısınız.

Reflü tedavisinde ilaçlar

Reflü tedavisi ilaçlarla yapılıyor. Ağız yoluyla alınan bu ilaçlar mide asidinizin düzenlenmesine yardım ediyor. Ama dozu fazla kaçırmamanız önemli. Çünkü o zaman da başka yan etkileri beraberinde getiriyor. Örneğin ishal ya da kabız. Bu ilaçları kullanırken magnezyum hidroksit ve alüminyum hidroksiti aynı anda içerenlerinden seçerseniz daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

Başka sorunlar için kullandığınız bazı ilaçlar da reflünün tetiklenmesine neden olabilir. Örneğin Aspirin ve ibuprofen bunlardan. Onların dışında bazı kas gevşeticiler ve bazı tansiyon ilaçları da reflü tedavinizle uyuşmayan yan etkilere sahip.