Reflü ile ilgili bilmeniz gerekenler

Reflü bir mide sorunu. Rahatsız ediyor, midenizi bulandırıyor, gece uykunuzu kaçırıyor. Kısacası canınızdan bezdiriyor. Peki nasıl oluşuyormuş, gelin yakından bakalım. Midenizin girişinde bir kapakçık var. Midenizle yemek borunuzu ayıran bu kapakçık kaslardan oluşuyor. Normal şartlarda yiyecekler yemek borunuzdan mideye geçtiği anda kapakçık kapanıyor. Bu kapakçık kapanamazsa ya da sık sık açılırsa midenizdeki asit yemek borunuza çıkıyor. Neredeyse ağzınıza gelecek gibi oluyor. Bu da mide yanması gibi belirtilere neden oluyor. Eğer bu belirtiler sık sık başınıza gelmeye başladıysa reflüden şüphelenebilirsiniz. Örneğin haftada 2 kez ya da daha fazla olması reflü belirtisi. 

Reflü neden olur?

Reflünün en bilinen nedenlerinden biri bir mide sorunu: hiyatus hernisi. Bu hastalıkta karnın içindeki organlar diyaframdan göğüs boşluğuna girer. Normalde diyafram midenizde asitin tutulmasına yarar. Ama hiyatus hernisi sizde de varsa asit yemek borunuza gider ve reflü başlar. Tabii ki reflünün tek nedeni hiyatus hernisi değil. Başka nedenler de var:

Öğünleri fazla kaçırmak ya da yemekten hemen sonra yatmak

Fazla kilolu ya da obez olmak

Ağır yemekler yemek 

Yatma vaktine yakın bir şeyler atıştırmak

Bazı yiyecekler. Örneğin: turunçgiller, domates, çikolata, nane, sarımsak, soğan, baharatlı yiyecekler, fazla yağlı besinler

Alkol, kahve, çay

Sigara içmek

Hamilelik

Aspirin, kas gevşetici ve tansiyon ilaçları gibi ilaçlar

Reflü belirtileri

Özellikle mide yanmanız varsa ve mide asidi ağzınıza geliyorsa yani ağzınızda acı bir tat hissediyorsanız reflü olma ihtimaliniz çok yüksek. Bunun dışında başka reflü belirtileri de var: 

Mide şişkinliği

Kanlı dışkı

Geğirmek

Yutma zorluğu, diğer adıyla disfagi

Mide bulantısı

Ani ve nedensiz kilo kaybı

Kronik kuru öksürük ve boğaz ağrısı

Reflü olduğumu öğrendim, ne yapacağım?

Mideniz bulanıyor, yemeden içmeden kesildiniz, bir de anlamsız bir öksürükle mi boğuşuyorsunuz? O zaman hemen bir doktora görünün. Çünkü reflü olma ihtimaliniz çok yüksek. Reflü olduğunuzu öğrendiğinizdeyse artık bazı değişiklikler yapma vakti gelmiş demektir. Çünkü reflü sizi rahatsız ediyor ve ufak değişikliklerle bunu en aza indirmek mümkün. Yapacağınız değişikliklerin en büyüğü yeme alışkanlığınızda olmalı. Gelin reflü belirtilerini azaltan ipuçlarına birlikte bakalım:

Sık sık ama küçük öğünler yiyin

Sigarayı bırakın

Yatarken başınızın altına ekstra yastık koyun

Yatmadan 2 – 3 saat önce yemeyi bırakın

Gündüz uykunuz geliyorsa sandalye ya da koltukta uyumayı deneyin

Sıkı giysiler ve sıkı kemerlerden uzak durun

Kilolu ya da obezseniz kilo verme yollarını deneyin, egzersiz yapın, yediklerinize dikkat edin

En önemlisi de bir doktora gidin ve sizin için uygun olan ilaçları düzenli olarak kullanın

Reflü ilaçları neler, işe yarıyor mu?

Reflü için yeme alışkanlığınızı değiştirmenin yanında kullandığınız ilaçlar da çok etkili. Antasitler mide asidinizin dengesini sağlayan ilaçlardır. Ama dozu kaçırırsanız ishal ya da kabıza neden olabilirler. Antasitlerin en etkili olanları magnezyum hidroksit ve alüminyum hidroksiti bir arada içerenler. Antasitler işe yaramıyorsa doktorunuz başka ilaçları denemenizi önerebilir. Örneğin midenizi kaplayan ve reflüyü önleyen ilaçlar var. Gaviscon bunların en bilineni. Asit üretimini azaltan ilaçlar da reflü üzerinde etkili. Bir de mideniz ve yemek borunuz arasındaki kapakçığı güçlendiren ilaçlar var. Ama unutmayın, doktorunuzun önermediği hiçbir ilacı kullanmayın.

Reflü belirtilerinden şüpheleniyorsanız ya da reflünüzle baş etmekte zorlanıyorsanız uzman doktorlarımızdan yardım alabilirsiniz.