Reflü Evde Nasıl Tedavi Edilir ?

Gastroözofageal reflü kaynaklı yanma hissi ve diğer belirtiler etkili bir ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. Ancak ev yapımı yöntemler ile de tedavi sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Doktorunuzun kontrolü altında beslenmenizde değişiklik yaparak ve bitkisel tedavi yöntemleri ile semptomları kontrol altında tutabilirsiniz.

Reflü için ev yapımı tedavi öncelikle mide kapakçığınızın zayıflamasını önlemek için hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler ile başlar. Bu kapakçık yemek borusu ile midenin birleştiği yerde bulunan mide ile yemek borusu arasında bariyer görevi gören halka biçiminde bir kastır. Bu kas zayıfladığında kapakçık işlevini yerine getirememeye başlar ve mide içeriği yemek borusuna geri kaçmay başlar.

Bu kapakçığı korumak ve yerçekimi ile yiyeceklerin midenizde kalmasını sağlamak için bazı adımlar atabilirsiniz. Bu adımlar oldukça basit olmakla beraber sadece biraz planlama gerektirmektedir.

Sigarayı bırakın: nikotin mide kapakçığınız gevşetici özelliğe sahiptir.

Alkol tüketmeyin: alkollü içecekler midenizi tahriş edip mide kapakçığını zayıflatabilir.

Uyku zamanınızı ayarlayın: yedikten sonra 2-3 saat boyunca yatmayın.

Yatağınızı baş kısmını yükseltin: Yatağınızın baş kısmına 15′er santimetrelik bloklar koyun ve yerçekimi sayesinde mide asidinin geri kaçmasını azaltın.

Sakız çiğneyin: Bazı hastalarda sakız çiğnemenin reflünün sıklığını azalttığı gözlemlenmiştir. En iyi sonuç nane içermeyen sakızlardan alınmaktadır.

Spor yapın: Hafif tempoda yapacağınız spor sizi hem rahatlatır hem de varsa fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. University of Maryland Medical Center’da yapılan bir araştırmaya göre Stres ve Obezite birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Yemek yedikten iki saat sonra yapılan egzersiz reflüyü engellemektedir. Alkol ve sigarayı bırakmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Reflü İçin En İyi Diyet

Diyetinizi değiştirmek reflü semptomlarınızı azaltmada en önemli adımlardan birisidir. Bazı yiyecekler reflüyü tetiklemektedir fakat bazı yiyecekler de kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Genel olarak reflüyü tetikleyen yiyecekler şunlardır:

 • Portakal limon gibi narenciyeler
 • Domates domates suyu ve marine soslar
 • Kızarmış ve yağlı yiyecekler
 • Çikolata
 • Soğan ve sarımsak
 • Asitli içecekler
 • Kafein içeren içecekler
 • Nane
 • Alkol

Hangi yiyeceklerin hangi semptomlara yol açtığına dair ufak notlar alın. Böylece neyi yememeniz gerektiğini ve yemek saatlerini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca ufak öğünler yiyerek belirtileri azaltabilirsiniz. Çok yemek yediğinizde midenize ekstra baskı yapmış olursunuz ve bu durum mide kapakçığınızı zayıflatabilir.

Ayrıca şu yiyecekleri diyetinize ekleyerek tedavi sürecine katkıda bulunabilirsiniz:

 • badem
 • ıspanak
 • lahana
 • fasulye
 • tam tahıl yiyecekler

Reflü İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel yöntemler tıp dünyası tarafından alternatif ya da tamamlayıcı tedavi adlandırılır. Alternatif tedaviler genellikle bilimsel veriler tarafından desteklenmektedir fakat üzerinde yeterince araştırma yapılmamıştır. Bazı bitkisel özlerin ve formüllerin reflü semptomlarını azalttıkları bulunmuştur.

Zencefil Kökü

Zencefil kökü yüzyıllardır Asya’da kullanılmakta olan iyileştirici bir bitkidir. Piyasada sıvı tablet ve kuru toz halinde bulunabilir. Bazı reflü hastalarında ortaya çıkan Mide bulantısına iyi gelmekte.

Portakal Kabuğu Özü

D-Limonene portakal kabuğu özünde ve diğer narenciye yağlarında bulunan bir maddedir. Asidik içeriğinden dolayı reflü semptomlarını arttıracağı düşünülebilir fakat Alternetive Medicine Review adlı dergide d-limonene maddesinin reflü hastası olan yetişkinlerin yüzde 86 ile 89 aralığında rahatlama sağladığı belirtilmiştir.

Nane Özü

Her nekadar nane mide kapakçığını gevşetse de tablet halinde nane özü reflü hastalarına yardımcı olabilmektedir. İki üç doz tablet ile reflü kaynaklı peptik ülser(mide içinde açık yaralar) rahatsızlığı olan hastalarda rahatlama sağlayabilir.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu bilimsel ismiyle sodyum bikarbonat bir asit nötrleyicidir. Su ile birlikte alındığında hazımsızlık problemi çeken hastaları rahatlatabilir. Bir çay kaşığı kabartma tozu ile 200-250 ml sıcak suyu karıştırıp içebilirsiniz.

Elma Şarabı Sirkesi

Her sirke türü reflü için ev yapımı tedavide tavsiye edilmektedir. Bu alanda bilimsel bir araştırma gerçekleştirilmemiş olmakla beraber kullanan tarafından reflüye iyi geldiği bildirilmiştir. Reflü tedavüsünde kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Bazen, eğer semptomlar uzun süredir devam ediyorsa veya bir takım komplikasyonlar ortaya çıktıysa, Reflü Tedavisi için daha tıbbi bir yaklaşım gerekebilir. Size en uygun tedavi yöntemini belirlemek için mutlaka doktorunuzla görüşün.