Reflü Çeşitleri Neler ?

Gastroözofageal reflü (GÖR) olarak da adlandırılan reflü oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Sadece Amerika’da 60 milyon kişi ayda en az bir kere reflü semptomlarını yaşıyor ve 15 milyon kişi her gün bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Reflü, mideden göğüse ve boğaza doğru yükselen bir yanma hissi yaratır. Bu yanma hissinin nedeni ise yemek borusuna geri kaçan mide asididir. Bu durum ayrıca ağızda ekşi bir tat bırakır ve hatta yutma zorluğuna da yol açabilir.

Yemek borusunun mide ile birleştiği yerdeki kas, yiyeceği yuttuktan sonra belirli bir süreliğine tek yönde açılan bir kapakçıktır. Reflünün nedeni de bu kapakçığın düzgün ve yeterince sıkı kapanmamasıdır. Düzgün çalışmayan ve zayıflamış mide kapakçığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına sebep olur.

Reflü Çeşitleri

Çoğu insan zaman zaman reflü olur. Fakat bazı vakalarda bu durum kronikleşebilir. Eğer bunu haftada iki defadan fazla yaşıyorsanız gastroözofageal reflü hastasısınız (GÖRH) demektir. Reflü yetişkinlerde, çocuklarda, hatta bebeklerde de görülmektedir. Bazı yetişkinler ve 12 yaş altı çocuklar en yaygın semptom olan Mide yanmasından şikayet etmezler. Alternatif semptom ise şunlardır: yutma zorluğu, kuru öksürük veya astım benzeri belirtiler.

Bebeklerde ve Çocuklarda Reflü

Reflüden sadece yetişkinler yakalanmazlar. Bebeklerin yarısından fazlası ilk üç ayda reflü geçirmektedirler. Doktorunuz bebeklerde görülen normal kusma durumuyla reflü hastalığını iyi ayırt etmelidir.

Tükürme ve kusma bebekler için normal bir durumdur. Sinirlilik huzursuzluk beslenirken ya da beslendikten hemen sonra kambur çıkarma gibi bir takım belirtiler de reflüye işaret edebilir. Neyse ki bu semptomlar genellikle zararlı değildir. Bebeklerde reflü genellikle 12-18 ay içinden kendiliğinden geçer. Eğer geçmezse reflü hastalığı söz konusu olabilir.

Çocuklarda reflü kolayca gözden kaçabilir. Eğer çocuğunuz aşağıdaki semptomları gösteriyorse doktorunuza danışın:

 • Kilo alma problemi
 • Yeme zorluğu
 • Mide bulantısı
 • Öksürük
 • Solunum problemleri
 • Kolik benzeri semptomlar
 • Aşırı miktarda tükürük
 • Yeşil ya da kahverengi tükürük
 • Doktorunuz şunları önerebilir:
 • Beslenme sırasında birkaç kez gaz çıkarttırmak(geğirterek)
 • Daha sık ve ufak öğünler vermek
 • Besledikten sonra bebeği 30 dakika boyunca dik pozisyonda tutmak
 • Reçeteli yahut reçetesiz ilaçlar

Ayrıca çocuk gastroentereloji uzmanına yönlendirilebilirsiniz. Kimi durumlarda bazı testler yaptırmak da gerekebilir.

Reflü Özofajit

Özofajit yemek borusunun tahriş olması ve şişmesi durumudur. Reflü özofaji ise reflü hastalığı sonucu ortaya çıkan bir özafaji tipidir. Mide asidinin yemek borusuna geri kaçarak dokuya zarar vermesi nedeniyle ortaya çıkar ve genellikle mide ve göğüs yanmasına da yol açar.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)

Gastroözofageal reflü hastalığı her yaştan insanı etkileyen kronik bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Gastroözofageal reflü (GÖR) durumunun kronikleşerek hastalığa dönüşmüş halidir.Tedavi edilmezse ileride ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Eğer reflü semptomarını haftada iki defadan fazla yaşıyorsanız gastroözofageal reflü hastasısınız (GÖRH) demektir. Dünyada milyonlarca insan bu hastalığa yakalanmaktadır. Yukarıdaki semptomları yaşıyorsanız doktorunuza danışın veya en az iki hafta boyunca antasit ve reflü ilacı kullanın.