Rahim tümörlerine embolizasyon çare mi?

Embolizasyon damarların bilinçli bir şekilde tıkanması işlemi. Bu işlem yardımıyla kanayan ya da tümörü besleyen bir damar tıkanabilir. Başka bir ameliyat sırasında istenmeyen kanamalar oluşursa durdurmak için de embolizasyona başvurulabilir.

Embolizasyonun rahim için olanı ise rahimde bulunan tümörlere giden damarların tıkanmasını amaçlar. İşlem ortalama 1 saat sürer. Şimdi embolizasyona ayrıntılı bakalım:

Cerrahi işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi verilir.

Ameliyat sırasında küçük bir kesiden kasıklarınıza ulaşılır. Bu sizi korkutmasın. Küçük kesi derken yarım santimetrelik bir kesiden bahsediliyor.

Kasıktaki damara ince bir çubuk yerleştirilir. Rahimdeki asıl tıkanılması amaçlanan damara kadar ittirilir. Doktorunuz genelde bu işlem sırasında ince çubuğu doğru yere yerleştirmek için rehber olarak röntgen kullanır.

Kum tanesi kadar ince bir çubuk rahimdeki şüpheli damara yerleştirilir. Damarın tıkanması için bu yeterli. Damar o noktada daha sonra pıhtılaşacak. Rahimdeki tümörlere böylece kan gitmeyecek.

En az bir gece hastanede kalmanız gerekir.

Ameliyat sonrası birkaç hafta boyunca karnınızda ağrı hissedebilirsiniz.

Embolizasyondan önce doktorunuzla bu işlemin artılarını ve eksilerini konuşmanız yararınıza olacak. Tedavinin sizin sorununuz için uygun olup olmadığını anlamak, bu işlem için hazır olup olmadığınızı öğrenmek için bazı testler yapılabilir. İşlemden önce hastaların aç kalmaları, gerektiği takdirde bol sıvı tüketmeleri ve antibiyotik kullanmaları istenir. 

Doktorların bunun sizin için ideal tedavi yöntemi olup olmadığı konusunda hemfikir olması önemli. Doktorlardan biri tabii ki Jinekolog. Diğeri ise radyolog.

Histerektomi mi embolizasyon mu?

Histerektomi (rahim aldırma işlemi) embolizasyondan daha uzun sürer.  

Embolizasyonda daha az kanamanız olur. Rahim aldırma işleminde kimi durumlarda kan nakline bile gereksinim duyulabilir.

Embolizasyonda rahim aldırma işleminden daha hızlı sürede günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İyileşmeniz histerektomideki gibi aylar sürmez. 9 – 10 gün içinde günlük aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araştırmalara göre embolizasyondan sonra 10 kadından 9’unda hastalık belirtilerinde azalma görülmüş. Ancak işlemin çocuk sahibi olmaya engel olup olmadığı tam olarak bilinmiyor.

Rahimin alınmasındansa kadınlar embolizasyon işleminden daha memnun. Çünkü embolizasyon hem daha az kanamaya neden oluyor, hem de ağrıyı en aza indiriyor. Ancak bütün bunlar yine de tercih edilmesi gereken tedavinin embolizasyon olduğunu göstermiyor. Embolizasyondan sonra 100 kadından 9’u histerektomi yaptırmak zorunda kalmış.

Embolizasyon ile histerektomi arasında seçim yapmak istiyorsanız karar vermelisiniz. Hızlı iyileşme mi istiyorsunuz? Yoksa kesin çözüm mü?

Embolizasyonun zararı var mı?

Embolizasyonda sorun çıkma olasılığı histerektomiyle neredeyse aynı. Hangi işlemi görmüş olursa olsun 20 kadından 1’i ameliyat sonrası şikayetleri için hastaneye gitmiş. Başka riskler de var:

Enfeksiyon

Mide bulantısı ve halsizlik

Bağırsaklarda hasar, tıkanıklık

Morluklar

Alerjik reaksiyonlar

Histerektomi gerekliliği

Hamile kalmada problem

Yumurtalıkların durması, erken Menopoz

Bahsettiğimiz gibi rahim embolizasyonu hamile kalma ihtimalini etkileyebilir. Bazı araştırmalar embolizasyonun hamile kalma şansını azalttığını, düşük riskini arttırdığını ortaya çıkarmış.

Çok nadir olarak bu ameliyatın bazı hastaların ölümüne neden olduğu durumlara da rastlanmış. 

Histerektomiyle(rahimin alınması) karşılaştırıldığında rahim embolizasyonunun kısa vadede daha az soruna neden olduğu ortada. Ancak uzun vadedeki sonuçlara bakılacak olursa histerektomi embolizasyona galip geliyor.

Tümörlerden kurtulmak için rahim embolizasyonu histerektomiyle karşılaştırıldığında iyi bir yol. Rahim embolizasyonu ile ilaç tedavisi gibi cerrahi olmayan tedavilerin karşılaştırıldığı bir araştırma ise henüz yapılmamış.