Rahim duvarı ısı tedavisiyle alınabilir mi?

Rahim duvarı ısı tedavisi (diyatermi) yoluyla alınabiliyor. Bu cümle aslında ameliyatın nasıl gerçekleştiğini, ne yararı olduğunu, risklerinin neler olabileceğini, sonucunda ne elde edileceğini açıklamak için yeterli.

Rahim duvarınızı ısı tedavisi yoluyla alınması bir cerrahın ısıtılmış kablolu bir çember ile rahim duvarınızı alması anlamına geliyor. Rahim zarı endometriyum adıyla da biliniyor. 

Rahim duvarının alınması için birçok yöntem var. Diyatermi yöntemi rahim duvarının alımında elektrik devresinden kaynaklanan ısının kullanılması, yani ısı tedavisi. İşlem sırasında doktorunuz neler olduğunu gözlemlemek için histeroskop adında küçük bir teleskop kullanıyor. Bununla rahminizde neler olduğunu rahatlıkla izliyor.

Rahim duvarını neden diyatermiyle aldırmalı?

Adet kanamalarınızı hafifletmek için. Ağır ağrılı periyotlar için ideal tedavi yöntemi. Ağır periyotlar oldukça yaygın. Her yıl 30 ile 49 yaşları arasındaki 20 kadından 1’i bu yüzden doktorların kapılarını aşındırıyor.

Her ay rahim duvarı biraz daha kalınlaşıyor. Adet kanaması sırasında rahim duvarı biraz kanla vajinadan dışarı atılıyor. Vücut her ay 7 – 8 çay kaşığı kan kaybediyor. Bu normal durumlar için geçerli tabii. Ağır periyot geçirenler bunun iki katı miktarda kan kaybediyor.

Adetinizin ağır geçmesinin birçok nedeni olabilir. Hormon düzensizliği ya da rahiminizdeki şişlik bunlardan birkaçı.

Kaybettiğiniz kan ve doku miktarını azaltmanın bir yolu rahim duvarının alınması. Ne kadar kan kaybettiğinizi ölçemezsiniz ama doktorunuzla birlikte bir tahminde bulunabilirsiniz. Fazla kan kaybettiğiniz anlamına gelebilecek bazı durumlara bakalım:

En yoğun kanamanız olan günlerde dokuzdan fazla ped ya da tampon kullanıyorsanız

Tampon ve pedi aynı anda kullanmak zorunda kalıyorsanız

Periyodunuz 6 günden fazla sürüyorsa

Gece uyanıp pedinizi ya da tamponunuzu değiştirmek zorunda kalıyorsanız 

Kan çamaşırınıza çıkıyorsa

Koruma kullanmanıza rağmen kan yatağınıza çıkıyorsa

Evde dinlenmeniz gerekiyorsa

İşlem kolay. 3 milimetrelik rahim duvarının alınmasında ısı kullanılıyor. Alınan dokuya rahim duvarının her ay yenilenmesini sağlayan hücreler de dahil. Bu hücreler olmadan rahim duvarı çok fazla kalınlaşamıyor, böylece periyotlarınız hafifliyor.

Ağır kanaması olan kadınlar periyotları süresince çok fazla ağrı çekerler. Bunun nedeni rahimdeki kasların sıkışıp duvarı kalınlaştırmaları. Duvar daha inceyse, adetiniz daha az sancılı olacak.

Hayatınızı güzelleştirmek için. Ağır periyotlar sizde bir problem olduğunu göstermez. Ama hayatınızı mahvedebilir, berbat hissetmenize neden olabilir. Dışarı çıkmaktan çekinir hale gelebilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda tuvalet bulamama endişesi sizi eve hapsedebilir. Halsiz hissedebilirsiniz. Ağır periyot geçiren kadınların depresyona ve cinsel sorunlara daha yatkın olduğunu gösteren araştırmalar var. Daha az kanamak kendinizle ilgili düşüncelerinizi değiştirebilir. Normalleşmenizi sağlayabilir. 

Ameliyat doğru tedavi mi?

Doktorunuz ilaçlarla düzeltilemeyen bir durum söz konusu olduğunda rahim duvarının ısı ile alınması yöntemini önerir. Genellikle cerrahi işlemden önce 3 ay ilaç tedavisi uygulanır, sonuçlarına bağlı olarak başka çareler aranmaya başlar.

Bu işlemden sonra hamile kalmanız mümkün ama ne sizin ne de bebeğiniz için güvenli değil. Rahim duvarınız bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri sağlamak için çok ince olabilir. Ayrıca dış gebelik riski de var. Döllenen yumurtalar rahime ulaşamazsa, bebek tüplerde oluşmaya başlarsa hayati tehlike altındasınız demektir.

Pelvikslerde enfeksiyon ya da rahim duvarında kanserli hücreler varsa işlem önerilmiyor. 

Rahim duvarının alınmasına yönelik başka yöntemler de mevcut. Diyatermi bunlardan sadece biri.