Quentin Tarantino

Quentin Jerome Tarantino
Quentin Jerome Tarantino
HakkındaQuentin Jerome Tarantino
(27-03-1963)27-03-1963 (yaşı 56)
Knoxville, Tennessee, ABD
İkametTorrance, Kaliforniya, ABD
MeslekYönetmen
Aktif Yıllar1983-
BurcuKoç

Quentin Tarantino 27 Mart 1963’te Tennessee – Knoxville’de dünyaya gelmiş olan Hollywood’un en seçkin yönetmenlerinden biridir. Fleming Lisesi’nde okumuş ve 15 yaşında liseyi bırakmadan önce Narbonne Lisesinde eğitim almıştır.
Okulu bıraktıktan sonra James Best Theater Company’de işe giren Quentin Tarantino, iki yıl sonra işten ayrılmıştır. Video kiralama mağazasında ‘Video Arşivi’ çalışanı olarak kariyerine başlayan Quentin Tarantino, filmleri kiralamaya gelen meslektaşları ve diğer müşteriler ile filmleri tartışmaya başlamış, bu süre zarfında müşterilerin kiralamayı ve satın almayı tercih ettiği film türlerine dikkat etmiştir.
Bir partide Lawrence Bender ile tanışan Quentin Tarantino, Bender’den ilk senaryosunu yazmak için destek almış ve En İyi Arkadaşımın Doğum Günü senaryosunu yazmıştır. 1992 yılında piyasaya çıkan Rezervuar Köpekleri adlı filmle yönetmenlik yapan Quentin Tarantino, 1993’te Van Kilmer, Christian Slater ve Gary Oldman’ın rol aldığı True Romance filmini yönetti.
Çok geçmeden Hollywood’da çok popüler olan ünlü yönetmen, kendisine gelen film projelerini reddetti ve Amsterdam’a giderek, bir sonraki büyük projesi olan Pulp Fiction üzerinde çalışmaya başladı. 1994 yılında, Pulp Fiction vizyona girdi hikaye ile çok sayıda ödül aldı. 2003 yılında Uma Thurman’ın oynadığı Kill Bill: Vol.1 adlı hit filmi yöneten Quentin Tarantino, bir sonraki yıl Kill Bill: Vol.2 ile yeniden beyazperdede övgü aldı.
2004’te Cannes Film Festivali’nde Jüri Başkanı olan ve ertesi yıl, neo-noir filmi Sin City için Robert Rodriguez ile birlikte çalışan Quentin Tarantino, 2009’da, en yüksek hasılat yapan filmlerinden biri olarak kabul edilen Soysuzlar Çağı Bastırıyor filmini yönetti ve yazdı. İki yıl sonra Django Unchained üzerine yoğunlaşan Quentin Tarantino, 2013 yılında yeni filmi ile izleyenlerin karşısına çıktı. Ünlü yönetmen son olarak The Hateful Eight filminin yönetmenliğini yapmıştır.

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı tüm filmler şu şekildedir;
The Hateful Eight (2015)
Zincirsiz (2012)
Kill Bill: The Whole Bloody Affair (2011)
Soysuzlar Çetesi (2009)
Ölüm geçirmez (2007)
Dehşet gezegeni (2007)
Günah Şehri (2005)
Kill Bill: Volume 2 (2004)
Kill Bill: Vol. 1 (2003)
Jackie Brown (1997)
Dört oda (1995)
Ucuz Roman (1994)
Rezervuar Köpekleri (1992)
My Best Friend’s Birthday (1987)

Quentin Tarantino Bilinmeyenler

Rezervuar Köpeklerini izledikten sonra, açılış diyaloğunun konusu olan Madonna, Tarantino’ya Erotica albümünün bir kopyasını “To Quentin” mesajıyla göndermiştir.
Inglourious Basterds ve Django Unchained, intikam üzerine kurulu bir film üçlemesinin ilk iki parçasıdır ve üçüncü filmin Black Crow olacağı söylenmektedir.
Filmlerinin çoğunda kadın ayaklarını içeren bir sahne vardır. Ünlü yönetmen bir röportajında ayakları çekmekten hoşlandığını söylemiştir.
Yönetmenin iki Kill Bill filminde toplamda 450 galon sahte kan kullanılmıştır.

Quentin Tarantino’nun Aldığı Ödüller

Quentin Tarantino 1994’de Pulp Fiction filmi ile En İyi Yönetmen dalında Independent Spirit Award’ı, En İyi Orijinal Senaryo dalında ise Akademi Ödülü’nü kazanmıştır.
2010 yılında, Soysuzlar Çetesi filmi ile En İyi Orijinal Senaryo dalında Sinema Eleştirmenleri Derneği Ödülleri’ne layık görülen usta yönetmen, 2013 yılında Django Unchained ile En İyi Orijinal Senaryo kategorisinde Akademi Ödülü’nün sahibi olmuştur.
Quentin Tarantino aynı zamanda Django Unchained filmi ile En İyi Senaryo dalında BAFTA Ödülü ve Altın Küre ödülüne layık görülmüştür.

Quentin Tarantino’nun Kişisel Hayatı

Quentin Tarantino Mira Sorvino, Sofia Coppola, Allison Anders, Kathy Griffin, Uma Thurman ve Didem Erol’un da aralarında bulunduğu bir dizi kadınla romantik ilişki yaşamıştır.