Pulmoner rehabilitasyon ne?

Nefes hayatın temelinde. Onun hayat demek olduğunu en iyi bilenler nefes darlığı çekenler. Nefes alamama korkusuysa neredeyse ölmek kadar korkutucu. 

Nefes Darlığına sebep olan birçok problem var. Uzun süreli solonum yolu hastalıkları da bunlardan. Baş etmenin yoluysa- pulmoner rehabilitasyon. Nefessizlik sizi hayattan bezdirdiyse- sürekli bu korkuyla yaşıyorsanız- yorgunluktan yataktan kalkmak istemiyorsanız- canlılığınızı geri kazanmak elinizde.

Pulmoner rehabilitasyon kimlere öneriliyor?

Kronik akciğer hastalarına şiddetle öneriliyor. Önerildiği diğer gruplar: astım-Bronşit- kistik fibrozis- göğüs kafesi hastalıkları ya da akciğerle ilgili sorunlar yaşayanlar- kanserli hastalar- hamilelik dönemindekiler.  İlaç tedaviniz sırasında onunla birlikte uygulanabiliyor. Ya da isteğinize bağlı olarak tedavinizden sonra.

Pulmoner rehabilitasyon ne işe yarar?

Bu hastalıkların en büyük etkisi nefes darlığı. Pulmoner rehabilitasyon nefes darlığını yok ediyor,
Yorgunluğu da ortadan kaldırıyor,
Depresyona da son. Sizi bıkkın ruh halinden kurtarıyor,
Hastalığınız karşısında kontrollü hissettiriyor,
Nasıl rahat nefes alabileceğinizi ve nasıl daha iyi yaşayacağınızı öğretiyor.

Pulmoner rehabilitasyon nasıl yapılır?

Doktorlar-hemşireler-terapistler- psikologlar. Hepsi sizin için uğraşacaklar. Bu genellikle klinik ortamında oluyor. İsteğe bağlı olarak evde. Başladığınızda sizin için bir program oluşturacaklar. Haftalık olarak katılmanız gerekecek. Ve birkaç ay sürecek.

Pulmoner rehabilitasyonun şüphesiz en iyi yanı grup terapisi. Sorunu aynı soruna sahip kişilerle birlikte aşmak çok etkili.

Çoğu kişi hareket ederse nefes alamaz sanıyor. Tam tersine düzenli egzersizler yorgunluğu- bitkinliği geçiriyor. Nefes darlığını kontrol etmenizi sağlıyor. Rehabilitasyonun bir parçası da bu.

Nefes darlığını nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz. Bunun çeşitli yöntemleri var. Nefes alma stratejileri ile nefesi doğru ve zorlanmadan alacaksınız.

Son olarak da beslenmeye dikkat etmek gerek. İyi bir beslenme programınız olacak.

Pulmoner rehabilitasyonun faydası ne?

Egzersizler nefes darlığı hissinizi azaltıyor. Pulmoner rehabilitasyonun sağladığı en önemli şey bu. Sadece bununla kalmıyor. Ciğerlerinizi de güçlendiriyor. Böylece hastalığın da tedavisi hızlanıyor.

Bir diğer güzelliği de sorunu artık sizin yönetecek olmanız. Yani siz istemezseniz nefes darlığı kapıyı çalmıyor. Günlük yaşamınız sıkıntı olmaktan çıkıyor.

Sürekli panik ve endişe duyuyordunuz- bir daha nefes alamama korkusu. Bu ortadan kalkacak.

Pulmoner rehabilitasyon bitince ne olacak?

Artık nefesinizi kontrol edebiliyorsunuz. Öyle çabucak yorulmuyorsunuz da. Her şeyi de öğrendiniz. O zaman sınav zamanı. Öğrendiklerinizi testlerle ölçecekler. Bu testler de sorunun ne kadar iyileştirilebildiğini gösterecek. Hala devam ediyorsa doktorunuz programı sürdürmenizi isteyecektir.