Psikolojim Bozuk Ne Yapabilirim?

Psikolojim bozuk ne yapabilirim diyorsanız belki de depresyona yakalanmış olabilirsiniz. Psikolojimizi etkileyen en büyük hastalıklardan bir tanesi depresyondur. Bu sıra Depresyon çok moda, hepimiz depresyondayız desek yeridir. Peki depresyonun gerçek belirtileri neler biliyor muyuz? Aslına bakarsanız hayır. Birkaç gün kendimizi kötü hissetmekle hemen depresyonda olmuyoruz. Kilo veriyorsak, çok uyuyorsak, sürekli yorgunsak ve bunlar uzun zamandır devam ediyorsa depresyondan kuşkulanabiliriz. 

Depresyon kuşkusu kendisinden daha büyük sorun olabilir. Çünkü zihne üşüşen olasılıkları idare etmek kolay iş değil. Soruna bu noktada müdahale etmemek depresyonun gerçeğine yol açıyor. 

Gerçekten depresyonda olan biri çoğunlukla bunu saklıyor, içine kapanıyor. Kendi kendine tedaviler arıyor. Bunların en meşhurları da alkol, uyuşturucular ve bitkisel yollar. Tabii terapiler ve antidepresanlar varken bu yolun işe yaramayacağı ortada. 

İlaçlar ve depresyon

Depresyonun ilacı belli: antidepresan. Antidepresanların çoğu Serotonin içeriyor. Diğerleri de Wellbutrin. Bunlar dopamin düzenini etkiliyor. Bir de Remeron var. O da seretonin ve noradrenalin seviyelerini arttırıyor. 

Antidepresanlar çeşit çeşit. Trisiklik antidepresanlar buna örnek. Yan etkileri normal antidepresanlardan daha fazla. Tüm antidepresanlarda olduğu gibi belirtiler tamamen geçene dek almanız gerekiyor. 

Üçüncü grup monoaminoksidaz inhibitörleri. Depresyon tedavisinde çok etkililer. Hemen iyileştiriyorlar. Ama yan etkileri çok. Üstelik bunlardan kullanacaksanız beslenme alışkanlığınızda da değişime gitmelisiniz. Bu ilaçları kullanırken peynir, alkol ya da fasulye tüketmek kan basıncını yükseltiyor. 

Depresyon tedavisinde sadece antidepresanlar kullanılmıyor. Lityum karbonat isimli ilaç özellikle manik depresyon tedavisinde etkili.

Diğer tedaviler ve depresyon

Depresyon tedavisine alternatif bir yöntem elektrokonvülsif terapi. Kafaya takılan küçük elektrotlardan ibaret. Hemen korkmayın. Çünkü hasta bunları hissetmiyor bile. O sırada genel anestezi altında oluyor. Yöntem eskiden çok tartışılırken şimdilerde en güvenli Depresyon tedavisi olarak biliniyor. Çünkü antidepresanlar gibi yan etkileri yok. 

Anestezi altında hastanede uygulanan elektrokonvülsif terapi herkese uygun değil. Örneğin hasta ileri derecede depresyon geçiriyorsa, yemeyi içmeyi reddediyorsa elektrokonvülsif terapi kaçınılmaz olabilir. Haftada üç kez uygulanan terapi yaklaşık 2 – 4 hafta içinde tamamlanıyor.

Elektrokonvülsif terapiye benzeyen bir başka yöntem: transkraniyal manyetik stimülasyon. Diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalarda uygulanıyor. Beyne güçlü manyetik alanlar uygulanıyor.

Psikoterapi ve depresyon

Çoğu hasta için ilaç tedavisinin yanında psikoterapi kritik önemde. Psikoterapi bazen tek başına bile depresyon tedavisinde etkili. Bilişsel, davranışsal, kişiler arası gibi psikoterapi türleri var. Bilişsel terapilerde sizi olumsuz etkileyen düşünceler bulunuyor; daha olumlu düşünmeniz sağlanıyor. Davranışsal olanda davranış biçiminizi değiştirmenize yardım ediliyor. Kişiler arası terapideyse insanlarla olan ilişkilerinizin ruh halinize nasıl yansıdığını görmeniz sağlanıyor. 

Depresyon tedavisinde egzersiz

Geldik depresyon tedavisinin en zararsız, en eğlenceli kısmına. Nasıl olur demeyin. Egzersizin etkisi küçümsenmeyecek kadar fazla: Beyne giden kan akışı düzenleniyor, iyi hissediliyor, Stres duygusu yokoluyor. Hatta ilaçsız, terapisiz tek başına egzersiz yapmak bile depresyonu tedavi edebilir. Araştırmalara göre yavaş tempoda 30 dakika boyunca koşmak psikoterapi etkisi yaratıyor. Hem de haftada sadece 3 kez. Üstelik bedava.

Besinler ve depresyon

Depresyon alevlenecek neden arıyor. Yediklerimiz bile onu etkileyebiliyor. Dengeli ve Sağlıklı beslenme düzeni depresyon tedavisine yardımcı. Un, süt ürünleri, alkol, şeker, kafein hepsi depresyon tetikleyici. Sigarayı da atlamayalım.

Depresyon tedavisinde bitkisel yöntemler

Depresyon tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemlerin çok daha az yan etki getirdiği kesin. Yine de doktora danışmadan kullanmamakta yarar var. Hele de aynı zamanda reçeteli bir ilaç kullanıyorsanız beklenmedik etkilerle karşılaşabilirsiniz. 

Masaj ve depresyon

Masaj sadece bedeni rahatlatmakla kalmıyor, depresyona da iyi geliyor. Yapılan bir araştırmada masaj sonrası strese yol açan hormonların azaldığı, beyin aktivitelerinin olumlu etkilendiği gözlenmiş. Yan etki de sıfır. Kısacası denemekten zarar gelmez.

Akupunktur ve depresyon

Siz yeter ki depresyondan kurtulmak isteyin. Depresyon tedavisine bir sürü alternatif yöntem var. Biri de son yılların gözdesi akupunktur. Depresyon belirtilerini azaltıyor. Özellikle ilaç kullanamayanlar için denemeye değer.