Psikiyatrist Nedir, Nasıl Tedavi Eder, Ne Zaman Gitmelisiniz?

Psikiyatri en eski tıp branşlarından biridir. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde Amerikan Psikiyatri Derneği 150 yıldan beri faaliyetini sürdürmektedir. Psikiyatri dalında uzmanlaşan doktorlara psikiyatrist denmektir. Peki psikiyatrist ne yapar ? Nasıl bir kariyeri vardır ? Ne gibi tedavi yöntemleri uygular ?

Psikiyatrist Nedir ?

Psikiyatrist akıl sağlığı ile ilgilenen tıp doktorudur. Psikiyatristler bazen psikologlarla karıştırılır çünkü iki mesleğinde birbirlerine benzeyen yanları vardır. Fakat aralarında çok önemli farklar mevcuttur.

Psikiyatri

Psikiyatri ne ?

Psikiyatristler, psikiyatri üzerine eğitim aldıkları ve bu bölümden mezun oldukları için Psikolojik hastalıkların tedavisi için reçeteli ilaç yazabilirler. Bir Doktor gibi tahliller isteyebilir ve psikoterapi uygulayabilirler. Bunlara ek olarak psikiyatristler bir akıl sağlığı takımı ile beraber çalışabilir, doktorlara ve psikologlara bazı konularda danışmanlık verebilirler.

Psikiyatristin Görev Tanımı Nedir?

Psikiyatristler birinci derecede akıl sağlığı ile ilgilenirler. Psikoterapi, psikanaliz, akıl hastanesine yönlendirme veya reçeteli ilaç yazma gibi farklı tedavi şekillerini akıl sağlığı hastalığı olan kişiler için uygularlar. Psikoterapi yönteminde hastalarla seanslar yaparlar ve kişilerin davranış bozuklularını yakından incelerler.  Bunu yaparken kişinin geçmişini öğrenirler ve yeri geldiğinde aile veya grup terapisi uygularlar. Psikanalizde ise uzun süreli psikoterapi ve danışmanlık hizmeti verirler.  Beyindeki kimyasal düzensizliği dengelemek ve kişinin duygusal problemlerini azaltabilmek için reçeteli ilaç verebilirler.

Psikiyatrist Türleri

Psikiyatri alanında da psikiyatristlerin uzmanlaştığı farklı konular mevcuttur. Bunlar:

Bağımlılık psikiyatristi: Madde bağımlığı olan hastaları tedavi eder.

Ergen psikiyatristi: Ergenliğini tamamlamış olan hastaların akıl hastalıklarını tedavi eder.

Çocuk psikiyatristi: Çocuklar ve ergenlik çağında olanları tedavi eder.

Adli psikiyatrist: Adli konularla ilgilenir.

Jeriyatrik psikiyatrist: Yaşlı hastaların akıl sorunlarını tedavi eder.

Nöro psikiyatrist: Sinir sistemi, beyin hastalıkları ve beyin travmaları sonucu oluşan akıl hastalıklarını tedavi eder.

Organizasyon psikiyatrist: İş yerlerinde veya organizasyon aktivitelerinde görev alırlar.

Psikiyatristler Nerde Çalışır ve Sorumlukları Nelerdir?

Psikiyatrist genellikle serbest meslek sahibi olup, kendi kliniğini açar. Fakat hastanelerde, akıl sağlığı kliniklerinde ve üniversitelerde de çalışan bir çok psikiyatrist vardır. Yapılan araştırmalara göre bir psikiyatr hayatının yüzde altmışlık bölümünü direk hastalarla bire bir harcamaktadır. Bunun dışındaki zamanı öğretim, danışmanlık, araştırma veya yönetimsel aktivitelerde bulunarak geçirir.

Psikiyatristin çalıştığı sektöre göre günlük sorumlukları değişebilir. Örneğin, akıl sağlığı hastanesinde çalışan bir psikiyatrist, zamanının büyük bir bölümünü ciddi akıl sağlığı olan hastalıkların teşhisi ve tedavisi için harcamaktadır. Buna karşın bir kliğini olan psikiyatristler genellikle psikoterapi ile uğraşmaktadır.

Psikiyatrist İle Psikoloğun Farkı Nedir ?

Psikoterapi ne ?

Psikoterapi ne ?

Bir çok yönden psikiyatrist ile psikolog benzer olsa da bilmeniz gereken önemli farklıklar da vardır. Psikiyatristler alanlarında doçent statüsüne gelmiş kişilerdir. Hastalarına ilaç verme yetkisine sahiptirler. Psikologların böyle bir yetkisi yoktur. Ne yazık ki ülkemizde bugün bir dermatolog bile psikolojik bir hastalığa ilaç verebiliyor ve bunun ciddi sakıncaları vardır. Psikolojik ilaç tedavisine kişinin kendi kendine başlaması tehlikelidir.

Özellikle yaşlı insanların psikolojik sorunlar için bir psikolog yerine muhakkak bir psikiyatriste görünmesi gereklidir.

Psikiyatrist Ne Kadar Kazanıyor ?

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde kendi kliğini olan bir psikiyatristin bir seans için 200 TL ila 350 TL arasında fiyat vermesi gayet normal karşılanan bir durumdur. Sadece klinik sahibi olan ve bol müşterisi olan bir psikiyatrist ayda yaklaşık 60.000 TL civarında net para kazanmaktadır. Bir çok psikiyatrist fatura kesmediği için vergi beyanı düşük gözükmektedir.

Psikiyatriste Ne Zaman Gitmeniz Lazım ?

Bir çok psikolojik sorun psikiyatrist tarafından tedavi edilebilir fakat öncelikle durumunuzun psikiyatrik tedavi gerektirip gerektirmediğini anlamanız gereklidir. Bunun analizinde psikologlar size daha çok yardımcı olabilir. Ne yazık ki bir çok psikoterapi gerektiren hastalık için ülkemizde ve dünyada direk ilaç tedavisi veriliyor. Anti-depresan veya benzeri ilaçları peynir ekmek gibi dağıtmak ne etiktir ne de mantıklıdır. Bugün ülkemizde Cipralex, Prozac gibi popüler anti-depresanları eczanelerde reçetesiz alabiliyorsunuz ve bunun çok ciddi sakıncaları vardır. Lütfen kendi başınıza bir ilaç almayınız ve öncelikle bir psikoloğa danışınız.

Psikolojik Danışma Hizmetimiz Hakkında

CevapSepeti.com’a gelen bir çok Psikoloji sorusuna psikologlar cevap vermektedir. İnternet üzerinden doktorların ilaç önermesi veya tedavi uygulaması kanunen yasaktır. Bunları öneren ve Online Terapi verdiğini iddia eden kişi ve kuruluşları kınıyoruz. Gerçektende de durumunuz psikoterapi, psikoanaliz ve ilaç tedavisi gerekiyorsa CevapSepeti.com uzmanı sizi en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz konusunda uyaracaktır. Bu hizmet 2014 yılında kaldırılmıştır.