PSA testi hakkında önemli bilgiler

Tehlikesiz kanser türü yok. Hayat kurtaran kural: erken teşhis. Prostat kanserini yakalamak için PSA testi şart. PSA testi hakkında önemli bilgiler.

Kanser görüntüleme testleri hücrelerde kanser işareti olup olmadığına bakıyor. Prostat spesifik antijen, kısa adıyla PSA da bunlardan biri. Prostat Spesifik Antijen kanseri önceden fark etmeye yarayan bir sistem. Böylece hangi tedavi yoluna gidileceği hızlıca belirliyor. Dijital rektal muayene ve PSA testi bir arada yapıldığında Prostat Kanseri olup olmadığınız kesin olarak kanıtlanıyor.

Özellikle 75 yaş üzeri erkeklerde prostat kanserini tanımlamak için PSA testine gerek olmayabilir. Testi yaptırıp yaptırmayacağınız gittiğiniz hastanenin prosedürlerine bağlı. Test genellikle 40 ve 75 yaş arasına öneriliyor. Bir de prostat kanseri riski çok yüksek olanlara.

Prostat Spesifik Antijen nedir?

Prostat spesifik antijen prostatın içindeki bir protein türü. Meninin sıvılaşmasını sağlıyor. Hem kanserli hem kansersiz hücrelerde bulunuyor. Kanserli hücrelerde daha yoğun. Kanınızdaki protein miktarını arttırıyor. Ama yanıltıcı olabilir. Çünkü prostat genişlemesi varsa da kandaki PSA miktarı yüksek çıkıyor. Bu yüzden doktorunuz PSA seviyenizi belirlerken başka kriterlere de bakıyor:

•    Yaşınız
•    Prostat bezinin genişliği
•    PSA seviyenizin ne kadar sıklıkla değiştiği
•    PSA seviyesini etkileyen ilaç kullanıp kullanmadığınız

Prostat beziyle ilgili başka sorunlar da PSA seviyenizi yükseltebilir. En yaygınları Prostat Büyümesi ve prostatit.

Özellikle çok hızlı büyüyen bazı kanser hücreleri PSA seviyesini yükseltmeyebiliyor. Bu durumda PSA testi kanser olmadığınızı gösteriyor. Böyle sorunlar ortaya çıkabileceği için doktorlar diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak tanı koyuyor.

PSA testinin avantajları

Prostat kanserini erken teşhis etmek kritik önemde. PSA testi de kanserli hücreleri vücudunuzun başka yerlerine taşınmadan fark etmeye yardımcı.

Erken teşhisle birlikte kanserin tedavisine başlamak hayati tehlike ihtimalini yok ediyor. Aynı zamanda daha az şiddetli tedavi göreceksiniz ve ereksiyon sorunu ya da kısırlık gibi yan etkiler daha kolay çözüme kavuşacak anlamına geliyor.

Birinci dereceden yakınlarınızda prostat kanseri olmuş erkekler varsa sizin de testten yaptırmanızda fayda var.

PSA testinin riskleri

Sadece basit bir kan testi gibi görünse de onun da riskleri var:

•    Yalancı – pozitif sonuç çıkma ihtimali. Yani başka bir sorununuz var ama prostat kanseri zannediliyor.
•    Stresli, pahalı ve zaman kaybettiren bir test süreci
•    Yalancı – negatif sonuç çıkma ihtimali. Kanserli hücrelere sahip olmanıza rağmen testte çıkmadığı durumlar olabiliyor.
•    Bazı kanser türleri yavaş büyüdüğü için tedavi gerektirmiyor. Bunun teşhis edilmesiyse size Stres ve sıkıntı getiriyor.
•    Radyasyon ya da ameliyat gibi tedavi yöntemlerine karar veriyorsunuz. Ama sizi bekleyen daha zor bir durum var: yan etkileri.

Dijital rektal muayene

Prostat kanseri için tek görüntüleme sistemi PSA testi değil. Dijital rektal muayene de en az onun kadar etkili bir yöntem. Test yağlı bir eldiven yardımıyla parmakla uygulanıyor. Doktor prostatınıza dokunarak herhangi bir anormallik olup olmadığını saptıyor. Bu testin bir artısı daha var. Rektal kanserleri de belirliyor.

Dijital rektal muayenenin mutlaka bir PSA testi ile birlikte yapılması gerekiyor. Böylece kanser ihtimali gözden kaçırılmamış oluyor.