Protein Emilimi ve Protein Yıkılımı

Siz yaşlandıkça, vücudunuzdaki protein yıkımı ve protein emilimi azalır. Vücudunuzdaki protein miktarını arttırmak fazladan bir biftek yiyerek ya da daha fazla süt içerek gerçekleştirilebilecek kadar kolay bir şey değil. Eğer vücudunuz yeteri kadar protein emilimi sağlayamıyorsa, beslenme düzeninizi tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Proteaz

Proteinler, bir araya gelmiş uzun aminoasit zincirleridir. Bu yüzden, vücudunuz, tükettiğiniz proteinleri tükettiğiniz haliyle özümseyemez.  Vücudunuzda bulunan proteaz adlı kimyasallar, tükettiğiniz proteinlerin aminoasitlere ayrılmasını sağlar, vücudunuz da ortaya çıkan bu aminoasitlerin emilimini kolaylıkla gerçekleştirir. Colorado Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı bir açıklamaya göre; vücudunuzun, proteinleri aminoasitlerine ayırırken kullandığı en önemli proteazlar, pankreasta bulunan tripsin, kimotripsin ve karboksipeptidaz gibi enzimler ve mide asidinde bulunan pepsindir. Portakal suyu veya sirke gibi asidik besinler tüketmeniz, mide ortamını daha asidik bir hale getirecek ve proteinlerin daha rahat sindirilmesini sağlayacaktır.

B6 vitamini

B6 vitamini, ya da piridoksin, vücudunuzun protein yıkımını sağlamak için kullandığı birçok enzimin kofaktörüdür (yardımcı maddesi). B6 vitamini ayrıca, proteinlerin sindirim sisteminden kan dolaşımına katılmasında da önemli bir rol oynar. Yeterli miktarda B6 vitamini tüketmediğiniz takdirde, protein sindiren enzimler görevlerini yerine getiremez ve bunun sonucu olarak vücudunuz, tükettiğiniz proteinlerin emilimini gerçekleştiremez. Neyse ki tavuk veya dana eti gibi protein tüketimi sağlamak için yediğiniz hayvansal gıdalar, yüksek miktarda B6 vitamini içerir.

Karbonhidratlar

Vücudunuz proteinlerin yıkım işlemini gerçekleştirdikten sonra, ortaya çıkan aminoasitlerden yüksek verim almanız oldukça önemli. Protein içeren besinlerle birlikte karbonhidrat tüketmeniz, vücudunuzun insülin salgılamasına sebep olacaktır.  New Jersey Üniversitesi’nde sağlık alanında görevli bir profesör olan Jay Hoffman’a göre, kandaki insülin seviyesinin artması özellikle egzersiz sırasında kaslarınızın aminoasit emilimini sağlamasını kolaylaştıran bir durumdur.

Öğün zamanlaması

Jay Hoffman ayrıca, protein tüketimini gerçekleştirdiğiniz saatin de vücudunuzun bu proteinden doğan aminoasitleri ne kadar verimli kullanacağında etkili olduğunu belirtmektedir. Fiziksel egzersizlerin hemen öncesi ve hemen sonrası, protein tüketimi için en doğru zamanlardır. Bu durumun sebebiyse fiziksel egzersizlerin kaslarda protein sentezlenmesini uyaran bir etken olmasıdır. Kaslarda protein sentezi sırasında, vücudunuz aktif olarak yeni proteinler üretmeye çalışır ve bu yüzden aminoasitlere ihtiyaç duyar. Vücudunuzun, gün boyunca tükettiğiniz proteinleri özümsemesi karnınız açken daha kolay gerçekleşir.