Protein Diyeti İşe Yarıyor Mu?

Protein diyeti kilo vermek için bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bunun nedeni yüksek protein içeren besinler sayesinde kişinin kalori alımını ve açlığını daha iyi kontrol etmesidir.

Bir diyet %30 proteinden oluşursa mantıklı olarak nitelendirilir.%50’den fazla proteinden oluşursa da yüksek protein diyeti olur.

Yüksek protein ve orta seviyede karbonhidrat içeren bir diyet, egzersiz ile birleştirildiği zaman kandaki yağ seviyesini düşürür. Aynı zamanda kas kaybını engeller ve yağ yakımını arttırır. Bu diyeti uygulayan kişiler açlık hissini de fazla duymazlar.

Araştırmacılar proteinin neden açlık hissini azalttığını tam anlamıyla anlayabilmiş değiller. Tahmin edilen durum, proteinin beyine giden açlık hissini tetikleyen hormonları azalttığı yönündedir. İnsülin derecesi azaldığı zaman kandaki şeker seviyesi dengelenir ve doğal olarak daha az açlık hissedilir. Daha az karbonhidrat aldığınız zaman da beyin kimyanız yine bu yönde etkilenir.

Protein diyeti ve sporcular

Araştırmalar Ne Gösteriyor?

Yapılan araştırmalara göre diyetteki protein seviyesinin arttırılmasını önerebilmek için bu konu hakkında çok daha fazla bilgi toplanması gerekiyor.

Fakat Amerikan Besin Kliniği Dergisinin yaptığı bir çalışmaya göre yüksek protein diyetini yapan kişilerin hepsinde şu sonuçlar rapor edilmiştir:

  • Herkes diyetten memnun olmuştur.
  • Herkes daha az Açlık Hissi duymuştur.
  • Herkes kilo kaybetmiştir.

Bu diyeti egzersizle birleştirenler de ise şu sonuçlar ortaya çıkmıştır:

  • Yüksek kilo kaybı.
  • Kandaki yağ seviyelerinde ciddi azalma.

Ne Kadar Proteine İhtiyacımız Var?

Protein hayatımızın her evresinde gereklidir çünkü hücreler, kaslar ve kemikler için en önemli besindir. Kişinin büyümesi, gelişmesi ve vücudunun hastalıklarla savaşabilmesi için mutlaka gereklidir.

Genelde yetişkinler için tavsiye edilen protein oranı alınan kalorinin %10 ila %35’i seviyelerindedir. Yani 1800 kaloriden oluşan bir diyette 218 grama kadar protein alınabilir. Erkekler için genelde günlük 56 gram, kadınlar için de 46 gram protein yeterli görülmektedir.

Böbrekleri ve karaciğeri sağlık olan kişiler için yüksek proteinin alımının bir zararı yoktur. Özellikle kilo vermeyi hedefleyen kişilere günlük 120 gram protein almaları tavsiye edilir. Eğer protein alımınızı arttırmayı planlıyorsanız, bunu yavaş yavaş yapın.

Vücut geliştirmeyle uğraşan kişiler genellikle yüksek protein diyeti uygularlar. Protein yüklemesi yapan bu sporcular genellikle kardiyo yapmak yerine, ağırlık çalışmayı tercih ederler. Bunun nedeni, kas gelişimi için protein alımının şart olması ve vücuttaki kas oranı arttıkça yağ yakımının çok daha hızlı gerçekleşmesidir. Yani kilo kaybetmek için kardiyoya gerek kalmaz.