PROTAGENT SE 0.4 ML 20 MG 20 DOZ DAMLA

ATC: S01XA20

BARKODU: 8699510611237

FİYATI: 11,65TL

ETKEN MADDE: Artificial Tears and other indifferent preparation

ÜRETİCİ: LIBA

Suni göz yaşı. Günde 4-8 kez.Kısıtlamalar Göz hastalıkları uzman hekimi veya bu uzman hekimin düzenlediği uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebilir. Prospektüs Prospektüs Protagent SE Tek kullanımlık Oftalmik Damla 0.4 ml Formülü: Beher ml’de Polivinilpirolidon.. …0.020 g Borik asit.

….0. 003 g Sodyum klorür….. .0.007 g Sodyum hidroksit km… PH 7.1 – 7.5 Saf su… Km….1. 000 ml Farmakolojik Özellikleri: Kornea ve konjonktivanın bir kısmını örten göz yaşı film tabakası, korneayı her türlü dış veya atmosferik etkiden koruyan bir tabakadır. Korneal ve konjonktival yüzeylerin dış ortamlarla direkt teması bu tabakalarda kurumaya ve buna bağlı olarak yüzeyel epitelde patolojik değişiklikler oluşturarak keratinizasyona neden olabilmektedir. Kuru göz olarak adlandırılan bu hastalık kendisini çeşitli şiddetlerde iritasyon ile belli eder. Kuru göz sendromunda ortaya çıkan oküler irritasyon günümüzde yapay gözyaşı preparatları kullanılarak giderilmektedir. Protagent SE ise koruyucu içermeyen formülü ve mukomimetik etken maddesinin tek dozluk kullanıma uygun şekliyle kuru göz sendromunun tedavisinde önemli yararlar sağlamaktadır.

Endikasyonları: Eksik veya yapıca bozuk gözyaşı tabakalarına bağlı olarak oküler yüzeyin nemlendirilmesinin bozulduğu; kuru göz sendromu (keratitis sicca) veya keratokonjonktivitis sicca gibi durumlarda endikedir. Kontrendikasyonları: çerdiği maddelere aşırı duyarlılığı olduğu bilinen vakalarda uygulanmaz. Uyarılar/Önlemler: Protagent SE hiçbir koruyucu madde içermediği için gözde kontakt lens varlığında uygulanabilir. Ancak genel bir kural olarak 6 yaşından küçük çocuklarda, gebelerde ve emziren annelerde dikkatle ve hastalar sıkı gözlem altında tutularak uygulanmalıdır. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucunu hiçbir yere değdirmeyiniz.

Eğer gözde ağrı hissi, görmede değişiklik, gözde kızarıklık ve irritasyon olur ve daha kötüye giderek durum 72 saatten daha uzun süre devam ederse ilacı kullanmayı bırakarak, bir doktora danışılmalıdır. Yan Etkiler/Advers Etkiler: Protagent SE damlatıldıktan hemen sonra göz yüzeyi üzerinde düzenli yayılmaya dek geçen süre içerisinde nadiren bulanık görmeye neden olabilmektedir. BEKLENMEYEN B R ETK GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ. laç Etkileşmeleri/Geçimsizlikler: Bildirilmemiştir. Kullanım Şekli ve Dozu: Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde, her göze 4 saatte bir veya daha sık olarak birer damla damlatılır.

Damlatma gözün iç kirişine yapılır. Damlatma sonrası göz kapakları 10 saniye kapalı tutulmalıdır. Ürün konservan madde içermediği için tek kullanımlıktır, kullanmadan hemen önce açılmalı ve kullanıldıktan sonra kalan kısım atılmalıdır. Kullanılacak olan tek dozluk Protagent SE, diğer tek dozlardan yana doğru bir çekme ile ayrılır: Daha sonra üstündeki kapak döndürülerek koparılır. Bu işlemde koparma işlemini çekerek yapmayınız.

Kapak açıldıktan sonra çok düzgün bir ağız ile karşılaşılır. Daha sonra tek dozluk ilaç kabı bir elin baş ve işaret parmakları arasında tutularak göze yaklaştırılır, baş hafifçe arkaya eğilerek kap sıkılmadan, ancak iki parmak arasında hafif bir basınçla göze damlatma yapılır. Bu işlem sırasında diğer el ile alt göz kapağı aşağı çekilmelidir. Kabın sıkılması ile içerik göze fışkırabilir. Bu nedenle de kabın sıkılmamasına çok özen gösterilmelidir.

Entoksikasyonlar ve Tedavisi: Bildirilmemiştir.

SAKLAMA KOŞULLARI

Oda sıcaklığında (15-300C arasında) saklanmalıdır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

Her biri 0.4 ml’lik 20 tek doz içeren ambalajlarda Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekli: Beher ml’de 20 mg polivinilprolidon içeren 10 ml’lik özel damlalıklı plastik şişelerde Ruhsat Sahibi: Liba Laboratuarları A.Ş. Otağtepe cad. No.5 Kavacık Anadoluhisarı, 81610 stanbul Üretici: Thilo AG lisansı ile Laboratoires Alcon 23, Avenue Georges Ferrenbach BP 83 68240 Kaysersbarg, Fransa Ruhsat Tarih ve No: 06. 03. 1997 – 101/46 REÇETE LE SATILIR.

Prospektüs onay tarihi: 14.03.1997