Prostatit nasıl tedavi edilir?

Prostatit tedavisinin birden fazla yolu var. Ancak genellikle ilaç tedavisi uygulanıyor. Tedavi yollarına bakmadan önce doktorun sizi nasıl muayene edeceğine bakalım:

Anket:  İlk olarak sorular sormakla başlar. Doktorun verdiği bir anketi doldurmanız gerekebilir. Böylece tüm belirtilerini öğrenmiş olur.

Fiziki muayene: Genellikle ilk olarak rektum muayenesi yapılır. Bu yağlı bir eldiven yoluyla parmakla yapılıyor.

Kan tahlili: Kanınızda enfeksiyon olup olmadığına bakmak için kullanılan bir yöntem.

İdrar ve meni testi:  Kan testinde olduğu gibi bunlarda da enfeksiyon risklerine bakılır.

Sistoskopi: Uretra ve mesaneyi kontrol eden sistoskop isimli bir alet var. Ucunda kamera olan ince bir tüp. Belirtilerinizin nedeni görmek için etkili bir yöntem.

Mesane testi: Mesaneyi tam olarak boşaltıp boşaltmadığınıza bakılır. Bu yöntem de prostatitin idrar çıkışını ne derece etkilediğini anlamak için kullanılıyor.

Tedavi yolları neler?

Tedavi prostatitin nedenine bağlı olarak değişiyor. En yaygın tedavi yöntemleri:

Antibiyotikler: Genellikle en iyi çözüm yolu. Bakterinin türüne göre antibiyotiğin türü de değişiyor. Eğer sorun ciddiyse damara uygulanan antibiyotik gerekir.  Ağızdan alınan antibiyotiklerde tedavi  4 – 6 hafta arası sürer. Ama kronik bir sorun varsa bu süre uzayabilir. İyi hissetmeye başlasanız bile ilaçları yarıda bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Yoksa işe yaramazlar. Antibiyotikler uzun süre işe yaramazsa prostatit başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Alfa blokerlar: Bunlar mesane boynunu ve kas liflerini rahatlatan ilaçlar. İdrar yaparken yanma gibi belirtileri hafifletmeye yardım eden bir ilaç türü. Yan etkileriyse baş ağrısı ve kan basıncının artması.

Ağrı kesiciler: Aspirin gibi her yerde bulabileceğimi basit ilaçlar ağrınızı azaltacaktır. Tabi ki onları da kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü yan etkileri olabilir ya da fazla kullanmak size zarar verebilir.

Prostat masajı: Doktor tarafından yapılan bir tedavi. Yağlı bir eldiven yardımıyla parmakla yapılıyor.

Diğer tedaviler: Prostatit için başka tedavi yolları düşünülüyor. Örneğin mikrodalgalar ile yayılan sıcaklık terapileri gibi.

Evde ne yapılabilir?

Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de kendinizi iyi hissettirebilir. Bunlar:

•    Ilık suyla dolu bir küvette oturmak
•    Alkol, kafein, baharat ve asitten uzak durmak
•    Prostattaki baskıyı azaltmak için yastık gibi yumuşak bir şeylerin üzerinde oturmak
•    Bisiklete binmemek ya da binerken baskıyı azaltmaya yardımcı bir şort giymek

Alternatif yöntemler

Her sorunda olduğu gibi prostatitte de alternatif tedavi yolları var. Tabi ki bunların doktor tedavisi yerine geçmeyeceğini ve doktorunuza danışmadan yapmamanız gerektiğini hatırlatalım.

Biyogeribildirim: Biyolojik geri bildirim olarak da geçiyor. Düşüncelerinizi kullanarak bedeninizi kontrol edebilmenizi sağlıyor. Kaslarınızı rahatlatmak gibi birçok hareketinizi kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Bazı çalışmalar prostatite de iyi geldiğini gösteriyor.

Akupunktur: Küçük iğnelerle yapıldığını ve birçok sorunda kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Prostatit belirtilerini yok etmede de etkiliymiş.

Bitkiler: Tıbbi olarak iyi geldiklerine dair bir kanıt yok ama birçok kişi bu yolu deniyor. Örneğin kuersetin bunlardan biri. Yeşil çay ve soğanda bulunan bir kimyasal.