Prostatın doğal tedavisi var mı?

Prostatla ilgili sorunların bazıları için bitkisel, tamamlayıcı ve alternatif tedaviler de işe yarayabiliyor.

Bu tedaviler ve teknikler uygulanmakta olan sağlık programıyla birlikte uygulanabilir. İltihaplanmayı durdurur, prostat rahatsızlıklarının bazı belirtilerini ortadan kaldırır ve stresle mücadeleyi kolaylaştırırlar.

Doğal yoldan prostattan korunmaya ve prostat tedavisine destek olmaya, bağışıklık sistemini güçlendirip vücudunuzu hastalıklara karşı dayanıklı hale getirerek başlayabilirsiniz.

Prostattan koruyacak yiyecekler nelerdir?

Besinler prostat sağlığı için neden bu kadar önemli? Bu sorunun tek bir yanıtı var. Ne kadar sıkı ve sağlıklı bir diyet yapıp kendinizi o diyete adamış olursanız olun almanız gereken besinleri tam olarak alamazsınız. Hep bir eksik kalır. Özellikle bir hastalıkla boğuşuyorsanız, tedavi ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için daha çok ek besine ihtiyacınız olur.

Bütün bunlara ek olarak çevremizde her gün karşılaştığımız zarar veren ve bir o kadar da strese sokan olaylar var. Bunlar bağışıklık sistemini zayıflatarak herkesin hayatında önemli rol oynuyor: Çevre kirliliği. İş stresi. Yetersiz uyku. Yetersiz egzersiz. Parasal sıkıntılar. Zorlayıcı hayat koşulları.

Bağışıklık sistemini güçlendirici olmazsa olmaz besinler var. Özellikle sağlıklı prostat için gerekli olan besinler: D vitamini, çinko, cüce palmiye, beta sitesterol, kurkumin, omega 3, ısırganotu kökü, çavdar tohumu, kersetin, yeşil çay özü.

Prostata karşı doğal yöntemler neler?

Ayurveda tıbbı: Ayurveda antik bir tedavi şekli. Sağlık sorunlarının vücuttaki dengesizliklerden dolayı olduğunu kabul eder. Prostat sorununa yardım eden problemlerin içinde Dehidrasyon, hareketsizlik, çok acılı yemek yemek, çok fazla alkol ve kafein tüketmek, aşırı seks, idrarı temizlemeye yetecek kadar yemek ve baharat yememek var. Prostata ayurvedik çözüm ise şu:

•    Yeteri kadar su için,
•    Yerinizden kalkın ve sık sık hareket edin
•    Alkolden ve kafeinli içeceklerden kaçının
•    Elma, erik, üzüm ve incir kompostoları için

Homeopati: Homeopatinin ardında çok güçlü bilimsel fikirler yok elbette. Bu durum yüzyıllardır kullanılmasına engel değil tabi ki. Homeopati, bir hastalık belirtisini ya da durumunu tedavi etmek için hastaya bir miktar hastalığın mikrobundan verilmesi. Böylelikle hasta bir insanın yaşadıklarını sağlıklı bir insanken yaşar. Bu fikir aşı ile oldukça benzeşiyor. Eş tedavi yöntemlerinden bazıları şunlar: cüce palmiye, kaladyum, karbon, mazı ağacı.

•    Cüce palmiye. Yapılan deneyler Prostat Kanseri için etkili bir tedavi yöntemi olduğunu gösteriyor.
•    Mazı ağacı. Mazı her zaman yeşil kalan bir ağaç. Tedavi için yaprakları, kökleri ve dalları kullanılabiliyor. Prostat genişlemesi için etkili olduğu söyleniyor.
•    Kaladyum ve karbon. Bu tedaviler prostat tedavisinde işe yarabilir.

Homeopati yöntemlerinden birini kullanmak istiyorsanız profesyonel danışmanlık almanız doğru yöntemi kullanmanız açısından faydalı.

Prostat masajı: Prostat iltihabına, BPH’ye, erkek kısırlığına, prostat hastalıklarına ve cinsel sorunlara iyi gelir.

Akupunktur: Antik Çin tıbbında hayat enerjisini çoğalttığına inanılır.

Refleksoloji: Vücudun çeşitli bölgelere ayrıldığını kabul eden tarihi bir tedavi yöntemi. Bu bölgelerden birine baskı uygulandığında acının ve ağrının iyileşmesi mümkün. Tabi doğru şekilde dokunmak da önemli.

Stres yönetimi: Stresten kaçınma ve stresle baş etme yöntemlerinin hastalıkları engellemede ve iyileştirmede önemli bir rol oynadığı biliniyor.

Meditasyon: Günümüzde meditasyonun da stresle baş etmede etkili bir yöntem olduğu biliniyor.

Yoga: Depresyon, Yüksek tansiyon, sırt ağrısı, astım ve kanser gibi sağlık sorunlarını iyileştirmede oldukça etkili.

Nöroterapi: Rahatlamaya yardımcı olan bir terapi. Prostatit belirtilerini ortadan kaldırmakta ise oldukça etkili. 

Tai Chi: Stresi ve gerginliği azaltan, birçok sağlık sorununa iyi gelen etkili bir egzersiz yöntemi.