Prostat kanserine hormon tedavisi yararlı mı?

Prostat Kanseri tedavisinde uygulanan yöntemlerden biri de hormon tedavisi. Bu tedavide amaç hastanın erkeklik hormonları (androjenler) üretimini durdurmak. Çünkü prostat kanseri testosteron gibi erkeklik hormonlarına bağlı olarak gelişir. 

Hormon tedavisinde testosteron üretimini dolaylı olarak engelleyen bazı maddeler ya da anti-androjen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ağızdan ya da direk olarak damardan enjekte yoluyla alınır. Bu ilaçların çoğunun etkisi 3 ay sürer. Bunun için kullanılan bazı hormonlar:

•    Östrojen (kadınlık hormonu erkeklik hormonlarını dengelemede faydalı olur)
•    Anti-androjen ilaçlar (erkeklik hormonlarının etkilerini bloke eder)
•    Böbrek üstü bezlerini yavaşlatan ilaçlar (testosteron testisler dışında burada da üretilir)

Hormon tedavisinin dışında testosteron hormonu üretimini engellemek için orşiektomi de uygulanabilir. Orşiektomi cerrahi operasyonla testislerin alınması işlemidir.

Prostat tedavisinde hormonlar ne zaman kullanılmalı?

Hormon tedavisi kanserin yayılmasını engellemek amacıyla kullanılır. Tedavi edici bir etkisi yoktur. Ancak ilerlemesini durdurmada oldukça etkilidir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kanserin yenilenmesini de engelliyor.

Hormon tedavisinde farklı hormon karışımları uygulanıyor. Eğer ilk uygulama yeterince etkili olmuyorsa Doktor yeni bir hormon tedavisine başlıyor. Yine sonuç alınamıyorsa yine yayılmayı engellemeye yarayan kemoterapi uygulamasına geçiliyor.

Hormon tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Prostat kanseri tedavisinde uygulanan çok çeşitli hormon tedavileri var. Bunlar oldukça yararlı olabiliyor. Ancak yararı kadar bir o kadar da yan etkisi var. Bu yan etkiler:

Sıcak basması: Hastaların % 27’si bu sorundan şikayetçi. Sıcak basma ataklarıysa birkaç saniyeyle 1 saat arası sürebiliyor. Çoğu zaman kendiliğinden düzeliyor. Ancak geçmediği zamanlarda faydalı olabilecek ilaçlar var. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Anemi ve halsizlik: Hastaların %15’inde görülen bir sorun.

Kemik erimesi: Kemik yoğunluğunda tedavi yılı başına %4’lük azalma görülür.

Jinekomasti (memelerde büyüme): Kadınlık hormonu yüklenmesinin belli başlı sonuçları var. Bu da onlardan biri. Hormon tedavisi gören erkeklerin %50’sinde bu sorun görülüyor.

Kilo artışı: Hormonların kilo alıp vermedeki etkileri biliniyor. Bu nedenle ekstra kadınlık hormonu yüklemesi kilo artışına neden olabiliyor.

Kas güçsüzlüğü: Bu konuda kesin veriler yok. Ancak hormon tedavisi gören çoğu erkek kaslardaki güçsüzlükten yakınıyor.

Libido kaybı ve ereksiyon sorunları: Hormon tedavisi gören erkeklerin %25 – 80’i arasında görülen bir durum.

Unutkanlık: Hormonlar beyin işleyişini de etkilediğinden böyle bir etki görülebilir. Ancak kesin veriler yok.