Prostat kanserinde brakiterapi nedir?

Brakiterapi prostat kanserini iyileştirmede kullanılıyor. Bir radyasyon terapisi yolu. Geçici brakiterapide radyoaktif kablolar prostat bezinize yerleştiriliyor ve birkaç dakika duruyor. Kalıcı olanda ise yavaşça radyasyon yayan radyoaktif çekirdekler prostat bezine yerleştiriliyor. Zaman içinde radyasyonu yayıyorlar.

Bu uygulamanın amacı size zarar vermeden kanser hücrelerini öldürmek.

Prostat kanserinin erken bir evresindeyseniz muhtemelen brakiterapi yöntemi uygulanacaktır. Ama kanser ilerlemişse brakiterapinin yanında başka yollar da kullanılacaktır. Kanserli hücreler başka bölgelere de sıçramışsa brakiterapi kullanılmaz.

Brakiterapinin riskleri

Brakiterapi bazı yan etkilere neden oluyor:

•    İdrar yaparken zorlanma
•    Acil idrara çıkma hissi
•    İdrar yaparken yanma hissi
•    Kanlı idrar
•    Gece idrara çıkma hissi
•    Mesaneyi hiçbir zaman tam olarak boşaltamamış hissetmek
•    İdrarı dışarı taşıyan kanalın daralması
•    Rektumdan kan gelmesi
•    Ereksiyon sorunu
•    Dışkıda kan
•    İshal

Brakiterapi sırasında ne olur?

Kalıcı brakiterapi: Düşük dozlu brakiterapi ya da kalıcı implant olarak da biliniyor. İşlem sırasında anestezi altında olduğunuz için acı hissetmiyorsunuz. Bir çubukla rektumun içinden girilir. Bu alet ultrason çekmek için kullanılıyor. Bu ultrason resimleri doğrultusunda ince bir iğne yardımıyla tohumlar prostata yerleştiriliyor. Bu iğne skrotum ve anüs arasındaki bölgeden yerleştiriliyor. Pirinç tohumu büyüklüğündeki bu tohumlar birkaç ay boyunca kanserli hücrelere radyasyon yayıyor.

İşlem sonrasında bir süre dinlendikten sonra eve gidebilirsiniz. Radyasyon miktarı az olduğu için korkulacak bir durum yok. Ama siz yine de çocuklarla ve hamile kadınlarla uzun süre yakın durmayın.  Doktorunuz cinsel ilişki sırasında kondom kullanmanızı söyleyebilir.

Geçici brakiterapi: Yüksek dozlu brakiterapi de deniyor. Anestezi altında olacağınız için acı hissetmezsiniz. Küçük tüpler yoluyla perineumdan içeri girilir. Bu tüplerin ucu radyasyon veren makineye bağlıdır. İşlem birkaç dakika boyunca sürer. Daha sonra tüpler çıkarılır. Ertesi gün de aynı işlem gerçekleşecekse o gece hastanede kalmanız istenebilir. Çünkü genellikle birkaç kez üst üste yapılıyor.

Sonrasında ne olacak?

Brakiterapi bitince biraz acı hissedebilirsiniz. Bölgeye buzlu torbalar koyarak acıyı yok edebilirsiniz.
Günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ama koşmak, bisiklete binmek gibi perineumu zorlayacak aktiviteler yapmayın. İğnelerin girdiği nokta olduğu için ilk zamanlar hassas olacaktır.

Sonuçlar

Brakiterapi sonrasında PSA seviyenizin ölçülmesi için kan testleri yapılacaktır. PSA prostat spesifik antijen. Kanser olduğu zaman artıyor. Yani PSA seviyesini ölçmek doktorunuza tedavide ne kadar ilerlediğinizi gösterecektir. Siz de doktorunuza tedavinin ne durumda olduğunu sormaya çekinmeyin.