Prostat Kanseri ve Tedavisi

Prostat kanseri başlı başına fiziksel ve ruhsal açıdan yıkıcı bir hastalıktır. Prostat kanseri için görülen tedaviler de en az kanser kadar etkileyicidir. Özellikle bazı ilaçların yan etkileri çok ciddi ve korkutucudur. Bu nedenle etkileri tanımak ve anlamak önemlidir. Çünkü bu şekilde fiziksel ve ruhsal açıdan gerekli hazırlıklar yapabilir, bu süreci çok daha kolay atlatabilirsiniz.

Prostat kanseri

Prostat kanseri

Prostat Kanseri ve İktidarsızlık

İlerlemiş prostat kanseri tedavilerinin en belirgin yan etkilerinden biri de iktidarsızlıktır. Bu oran orşiektomi operasyonu geçiren erkeklerde %90 seviyesinde. Ayrıca testosteron seviyesini ayarlayan bazı ilaçlar da benzer yan etkiler gösterir. Bu durum bazen kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda zaman yeterli olmaz ve farklı yöntemlerle müdahale etmek gerekebilir. Genellikle penise yerleştirilen implantlar bu konuda yardımcı. Böyle bir yan etki yaşıyorsanız konuyu doktorunuzla konuşun. Doktorunuz sizin için en doğru yöntemi belirlemede yardımcı olacaktır.

Prostat Kanseri ve İdrar tutamama

İnkontinans denilen idrarı tutamama durumu bu hastalığın tedavisinin en bilinen yan etkilerinden. Ancak geçici bir durum. Yapılan egzersizler bu konuda size yardımcı olabilir. Bu egzersizlere kegel egzersizi deniyor. Ayrıca bazı ilaçlar da inkontinansınızı hafifletmede yardımcı olabilir.

Prostat Kanseri ve Kısırlık

Çoğu prostat kanseri ve tedavisi kısırlığa neden olabilir. Ancak kanserden sonra üremeye yardımcı birçok yöntem var. Burada önemli olan sizin sağlığınız. Önce tedavi olun. Ardından bu yardımcı yöntemlerden birini kullanarak çocuk sahibi olabilirsiniz.

Prostat Kanseri ve Kemik zayıflaması

Prostat kanserinin ikinci adresi kemiklerdir. Yani kemiklere sıçramayı sever. Bu duruma kemik metastazı denir. Oldukça ağrılıdır. Ayrıca kemiklerin zayıflamasına ve sonunda kırılmasına bile neden olabilir. Bunun için çoğu kanser hastası erkek endokrin terapisi alır. Bunun dışında güçlü ağrı kesiciler de kullanılabilir.

Bifosfonat ve Kemik Güçlendirme

Bifosfonat özellikle kemikleri güçlendirmede kullanılan bir ilaç. Prostat kanserlerinde de kullanılıyor. Kemik metastazı nedeniyle oluşabilecek kemik zayıflamasına ve kırıklara karşı yardımcı oluyor. Bu ilaç moleküllerinden en zayıf olanı etidronat, orta güçte olanı alendronat, en güçlü olanı ise zoledronat. Hangi ilacın kullanılacağına Doktor karar verir.

Bisfosfonatların başlıca yan etkileri mide rahatsızlıkları, alt ve üst çene kemiğindeki kan kaynağının kuruması, ateş ve grip belirtileri, elektrolit bozukluğu, kas ve kemik ağrılarıdır.

Hormonal Tedavinin Yan Etkileri

Bu hastalığın tedavisinde uygulanan çok çeşitli hormon tedavileri var. Bunlar oldukça yararlı olabiliyor. Ancak yararı kadar bir o kadar da yan etkisi var. Bu yan etkiler:

  • Sıcak basması
  • Anemi ve halsizlik
  • Kemik erimesi
  • Jinekomasti (memelerde büyüme)
  • Kilo artışı
  • Kas güçsüzlüğü
  • Libido kaybı
  • Ereksiyon sorunları
  • Unutkanlık