Prostat Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Prostat Büyümesi (iyi huylu), prostat bezinin büyümesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Prostat büyümesi yaşlı erkeklerin birçoğunda oluşan bir durumdur. Prostat bezi idrar yolunu kuşatan ve idrarı, idrar yolu vasıtasıyla dışarı atan bir dokudur.

Prostat Büyümesinin Nedenleri Nelerdir ?

Prostat büyüdüğü zaman, idrar yolunun bir kısmı kapanır ya da sıkışır. Bu durum boşaltım sorunlarının oluşmasına yol açar. Bilindiğinin aksine bir kanser türü değildir. Büyümüş prostat, kişiye sıkıntı verir ama çok ciddi boyutta bir problem değildir. 75 yaş üstü erkeklerin yarısı bu semptomlarla karşılaşmaktadır.
Prostat büyümesi aynı zamanda prostat hipertrofisi olarak da adlandırılmaktadır.
Prostat büyümesi muhtemelen yaşla birlikte ortaya çıkan, hücrelerin büyümesi ya da hormon dengesindeki değişikliklerin neden olduğu bir rahatsızlıktır.

Prostat Büyümesi Belirtileri Neler ?

Bu rahatsızlık boşaltım problemlerine yol açar.

  • Boşaltım sırasında problemlerin yaşanmaya başlaması ya da idrar yolunun tamamen kapanması,
  • Sık tuvalete çıkma ihtiyacı yaşanması, hatta bu problem gece boyunca sık sık uyanmanıza yol açabilir.
  • Yetersiz bir idrar yolunun oluşması,
  • İdrara çıktıktan sonra idrar kesenizin tamamen boş olmadığını hissetmeniz

Bu hastalığa sahip vakaların küçük bir kısmında, prostatın büyümesi idrara çıkmayı çok zorlaştırır ya da tamamen durdurarak, idrar kesesinin kapanmasına yol açabilir. Bu problem idrarın geri gelmesine ve bu nedenle, taş oluşumu, böbrek rahatsızlıkları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlerin oluşmasına yol açabilir.
İyi huylu prostat büyümesi  bir erkeğin üreme kapasitesini  engellemediği gibi, ereksiyon problemlerinin oluşmasına ve prostat kanserine neden olmaz.

Prostat Büyümesi Tanısı Nasıl Konur ?

Prostat büyümesi

Prostat büyümesi

Doktorunuz size  fiziksel bazı testler uygulayarak ya da semptomlarınız  hakkında sorular sorarak, prostat büyümesi tanısı koyabilir. Bu testler idrar ve kan tahlili (serum kreatinin), dijital rektum testi gibi doktorunuzun prostatınızın büyüklüğünü belirleyebileceği testleri kapsamaktadır. Bazı vakalarda prostat spesifik antijen testi, Prostat Kanseri olup olmadığınızı  belirlemeye yardımcı olmaktadır. (Prostat kanseri ve prostat büyümesi ilişkili olmasa da, her ikisinde de benzer semptomlar ortaya çıkabilir.)
Doktorunuz prostat büyümesinin, yaşamınızı ne ölçüde etkilediği, şiddet düzeyi ve sıklığı gibi soruları size yönlendirebilir. Eğer semptomlarınız hafif ve orta düzeydeyse ve size çok fazla rahatsızlık vermiyorsa, semptomlarınızı kontrol altında tutmanız için ev tedavisi sizin için yeterli olacaktır. Doktorunuz semptomlarınızı kontrol etmek için, sizi düzenli olarak görmek ve başka problemlerin ortaya çıkıp çıkmadığını görmek isteyebilir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir ?

Normalde, semptomlarınız sizi çok rahatsız etmedikçe, ya da geriye idrar kaçması, böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar ortaya çıkmadıkça, büyüme için tedaviye ihtiyaç duymazsınız.
Ev tedavisi prostatınızın büyümesine engel olmasa da, semptomlarınızı kontrol altında tutmanızı sağlayabilir. Aşağıda semptomlarınızı azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor:

  • ’Çifte boşaltım’ metodunu uygulayın. Yani, idrarınızı yapabileceğiniz kadar yapın ve birkaç dakika rahatladığınızı hissedin. Ardından yeniden idrarınızı yapın.
  • Kafein ve alkolden uzak durun. Çünkü bu maddeler, suyu vücudunuzdan dışarı atmanıza ve daha sık idrara çıkmanıza neden olur.
  • Eğer mümkünse idrar yapmayı zorlaştıran, burun spreyleri, dekonjestanlar, antihistaminikler ve alerji ilaçları  gibi ilaçları gereğinden fazla kullanmayın. Doktorunuzdan ya da eczanenizden bu konuda bilgi alın.

Eğer ev tedavisi sizin için fayda sağlamıyorsa, prostat büyümesi ilaçla tedavi edilebilir. İlaçlar semptomlarınızın azalmasına ve nadiren oluşmalarına yardımcı olabilir. Eğer ilaç almayı keserseniz, semptomlarınızın geri döneceğini bilmelisiniz.
Eğer karşılaştığınız semptomlar şiddetli düzeydeyse, doktorunuz size prostatınızın bir kısmını cerrahi yolla almayı önerebilir. Fakat birçok erkek, semptomlarla baş etmeyi cerrahi müdahaleye tercih eder.

Prostat Büyümesi Önlenebilir Mi ?

Prostat büyümesini ve neden olduğu boşaltım problemlerini önleyemezsiniz. Bazı insanlar düzenli boşalmanın büyümeyi önlediğine inanırlar. Fakat bu konuda henüz hiçbir bilimsel kanıt yoktur.