Prostat biyopsisinden sonra ne olur?

Çoğu durumda prostat biyopsisini bir ürolog yapar.Sırtüstü uzanıp dizlerinizi göğsünüze çekmenizi istenir. Bazı durumlarda yüzüstü uzanmanız da istenebilir.

Anüs bölgesi temizlenip jel sürüldükten sonra Doktor ince bir ultrasonu kalın bağırsağınıza yerleştirir. Transrektal ultrasonografi ses dalgaları yardımıyla prostatınızın resmini yapar. Doktor bu görüntüleri kullanarak uyuşturulacak bölgeyi belirler ve anestezi iğnesiyle uyuşturur. Çoğu durumda uyuşturma ilaçları prostat biyopsisine bağlı rahatsızlığı gidermek için kullanılır. Ultrason görüntüleri ayrıca prostat biyopsi iğnesini de örnek alınacak noktaya ulaştırmaya yardım eder.

Biyopsi aleti yerleştikten sonra ince bir iğne yardımıyla doku örnekleri alınır. Bu işlem küçük iğne parça almak için her batışında rahatsızlık verici olur. 

Doktorunuz tek bir şüpheli bölgeden ya da prostatın değişik bölgelerinden örnekler alabilir. Çoğu zaman 10-12 doku örneği alınır. Bütün işlem 5 ile 10 dakika arasında sürer. 

İşlemden sonra

Biyopsiden sonra, birkaç gün antibiyotik almanız gerekebilir. Biraz halsiz hissedebilirsiniz. Kalın bağırsağınızda hafif bir kanama olabilir. Birkaç gün için idrarınızda ve dışkınızda kan olabilir. Meninizde de birkaç hafta süreyle kan görülebilir. Bunlar normaldir. 

Karşılaştığınızda hemen doktorunuzu aramanız gereken birkaç normal olmayan biyopsi sonrası durumu sıralayalım:

Uzun süreli ve ağır kanama

Artan ağrı

Biyopsi bölgesi yakınlarında kızarıklık

İdrar yapmada güçlük

Ateş

Kendiliğinden boşalma

Sonucu

Bir patalog Prostat biyopsisi sonuçlarınızı değerlendirir. Değerlendirme sonucunda alınan dokunun kanserli olup olmadığı, kanserliyse hangi evresinde olduğu bilgileri edinilir. 

Patalog sonuçlarınızı doktorunuza ulaştırır ve doktorunuz size gerekli açıklamayı yapar. Arzu ederseniz sonuçların bir kopyasını gelecekte lazım olma ihtimaline karşı alabilirsiniz.

Pataloji raporunuzda bulunacak olan bazı bilgiler:

Hastalık geçmişinizle ilgili bilgi. Varsa prostat biyopsisinden önce yaptırmış olduğunuz testler, sonuçları pataloji raporunun bu kısmında bulunur.

Biyopsi yapılan örneğin açıklaması. Raporun kaba taslak açıklama kısmını burası oluşturur. Genel olarak biyopside alınan örneği açıklar. Örneğin rengi, koyuluğu hakkında bilgiler verebilir. Kaç örnekle çalışıldığı bilgisi de bu kısımdan edinebileceğimiz bir bilgi.

Hücrelerin açıklaması. Pataloji raporunun bu kısmı mikroskopun altında hücrelerin nasıl göründüğünden bahseder. Bazen hücreler kanserli değildir ama bir anormallik görülür. Bu gibi durumlar prostat kanserinin en erken dönemi adını alır. Raporda Prostat Kanseri teşhisi konduğundan da adenokanser şeklinde bahsedilir. 

Patalog kanser teşhis ettiyse gleason skoru kullanarak kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelerden ne derece farklı olduğunu belirler. En düşük puan 2 en yüksek ise 10dur.  Yüksek skorlu kanser hücresi en anormali ve yayılmaya en yatkın olanıdır.

Pataloğun teşhisi. Pataloji raporunun bu kısmı pataloğun teşhisini içerir. Ayrıca yorumlar, hastaya yaptırması önerilen diğer testler de bu kısımda bulunabilir.