Prostat Biyopsisi Nedir ?

Prostat biyopsisi prostatta bulunan şüpheli dokulardan örnek alınmasıdır. Prostat erkeklerde bulunan spermlerin gelişmesini ve hareket etmesini sağlamak için sıvı üretmeye yarayan ceviz şeklindeki küçük bezdir.

Prostat biyopsisi sırasında prostattan örnek doku alınırken ince bir iğne kullanılır. Bu operasyon ürolog (Boşaltım sistemi ve erkek üreme sistemi uzmanı) tarafından yapılır. Doktorunuz önceki testlerin sonuçlarına göre prostat biyopsisini gerekli görebilir.

Bu testler şöyle: prostat spesifik antijen testi, kan testi, kalın bağırsak testi.

Prostat biyopsisinden sonra, doku örneklerindeki en ufak anormallikler kanser riskine karşı mikroskop altında incelenir. Eğer kanser bulunursa, ne kadar hızlı büyüdüğüne ve yayıldığına ve en iyi tedavi yönteminin ne olacağına karar verilir.

Prostat Biyopsisi Neden Yapılır ?

Prostat biyopsisi prostat kanserini belirlemek için yapılır.

• Prostat spesifik antijen (PSA) testinin sonuçları yaşınıza göre normalin üstündeyse

• Kalın bağırsak testi sırasında doktorunuz yumru ya da diğer anormallikler bulduysa

• Önceki biyopsinizin sonuçlarının normal olmasına rağmen PSA seviyeniz hala yüksekse

• Önceki biyopsi sonuçlarında kanser olmayan fakat anormal olan doku ve hücreler bulunduysa

Prostat Biyopsisi ve Riskleri

İltihaplanma: Prostat biyopsisinin en çok rastlanan riski. Prostat biyopsisi yaptırmış erkeklerin çoğunda idrar yollarında ya da prostatta iltihaplanma görülür. Antibiyotiklerle tedavi edilir.

Biyopsi bölgesinde kanama: Prostat biyopsisinden sonra kanama normal karşılanır. Biyopsiden sonra kan pıhtılaştırıcı ilaçları doktorunuz alabileceğinizi söylemeden almaya başlamayın.

Menide kan: Prostat biyopsisinden sonra menide kan ya da koyu renk normaldir. Endişelenecek bir şey yok. Meninizin kanlı olması biyopsi sonrası 4 ile 6 hafta arasında devam edebilir.

İdrar yapmada güçlük: Bazı erkeklerde prostat biyopsisi idrar yapmada güçlüğe neden olabilir. Nadir olarak geçici bir sonda takılması gerekebilir.

Biyopsiye Nasıl Hazırlanılır ?

Doktorunuz prostat biyopsisinden önce sizi bazı konularda uyarabilir. Kısaca sıralayalım:

• Kanama riskini arttırıcı ilaçları biyopsiden birkaç önce almayı bırakmanız

• Biyopsi randevunuzdan önce evde temizlik lavmanı yapmanız

• Prostat biyopsisinden 30 ile 60 dakika öncesinde iltihaplanmayı engellemek için antibiyotik almanız

Prostat Biyopsisinin Türleri Neler ?

Transrektal biyopsi: İğne kalın bağırsağın duvarından geçirilip prostattan küçük bir parça alınır. Prostat biyopsisinin en yaygın şekli.

Transüretral biyopsi: Doku örneği penisin ucundan girilerek alınır. Uzun, ince bir kamera penisin ucundan idrar yollarına doğru girer ve prostata ulaşır.

Anüs ve testis torbası arasından iğne yapmak: Anüs ve testis torbası arasında küçük bir kesik açılır. Doktor kesikten içeri bir iğne sokarak prostattan örnek doku alır.