Probiyotiklerin en iyi formu nedir?

Probiyotikler, midenizde bulunan iyi mikroorganizmalara benzer bakterilerdir. Çok yoğun olarak yoğurtta bulunan probiyotikler, bir dizi tıbbi durumda yardımcı olabilir; ayrıca probiyotiklerin çok farklı türleri vardır. Hangi Probiyotik türünün senin için en iyisi olduğu, hangi tedaviyi istediğinize ve durumunuza bağlıdır. Herhangi bir probiyotik desteği almadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Antibiyotikli Probiyotikler

Antibiyotik alırken Saccharomyces cerevisiae boulardii, Lactobacillus rhamnosus GG ve Bacillus coagulans GBI-30 gibi bazı probiyotikler vücudunuzu korumaya yardımcı olabilir. Saccharomyces cerevisiae boulardii aslında bir ekmek mayası türüdür ve genellikle kendi başına bir takviye olarak satılır. Lactobacillus rhamnosus GG ve Bacillus coagulans GBI-30 genellikle ishali tedavi etmek ve engellemek için kullanılır; takviye olarak satılır.

Kadın Sağlığı İçin Probiyotikler

Probiyotikler, mantar ve idrar yolu enfeksiyonları gibi kadınlarda sık görülen enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilir. Belirli probiyotik formları, enfeksiyonlara karşı korumak için tasarlanmış doğal bakteriyi arttırarak vajinaya giren bakterileri kovmaya yardımcı olabilir. L. rhamnosus GR-1 ve L. reuteri RC-14 bir miktar yoğurtta ve takviyelerde bulunabilir. 2009 “Mikrobiyoloji ve İmmünoloji” de yayınlanan bir çalışmada, L. reuteri RC-14 tek başına ya da L. rhamnosus GR-1’ lu kombinasyonunda kadınlarda mantarın gelişmesini inhibe ettiği bulundu.

Bağışıklığı Geliştiren Probiyotikler

Probiyotiklerin bir çok formu, bağışıklığı geliştirebilir. L. casei DN-114001, L. rhamnosus GG ve L. acidophilus NCFM gibi birkaç belirli suş, yaygın hastalıkların şiddetinin ve sıklığının azaltılmasıyla ilişkilendirilmiştir. 2009’da, “British Journal of Nutrition-İngiliz Gıda Gazetesi” nde yayınlanan bir çalışmada, yaşlı katılımcılarda, probiyotik L. casei  tüketiminin, solunum yolu enfeksiyonlarının  ortalama süresini azalttığı bulundu.Mayalanmış süt ve süt ürünlerinden L. casei tüketen kişilerin, günden güne enfeksiyon süreleri daha kısalmıştır. Fermente süt ve süt ürünleri, kültür tereyağı ve ekşi kremayı da ihtiva etmektedir.

Bağırsak Sağlığı İçin Probiyotikler

Probiyotiklerin bazı formları, irritabl barsak hastalığı veya İBD(Bağırsak İltihaplanması Hastalığı)  ile ilişkili bazı belirtileri hafifletmeye yardımcı olur. Bifidobacterium infantis 35624 ve L. plantarum DSM9843 İBD’nin tedavisinde de etkili olduğu tespit edilmiştir. 2005 ‘te “Gastroenteroloji”de yayınlanan bir çalışmaya göre, B. infantis,  IBD’li kişilerde bağırsak hareketi rahatsızlığını ve şişkinliği, Karın ağrısını azaltmıştır. IBD’li 77 hasta, çalışmada ya B. infantis ya da plasebo aldı. B. infantis alan bütün katılımcılarda, belirtilerde daha güçlü bir azalma oldu. Bu probiyotikler yoğurtta ve ya takviyelerininde bulunmaktadır.