Probiyotikler Zayıflatıyor Mu ?

En son yapılan araştırmalara göre bazı probiyotikler kadınların zayıflamasına yardımcı oluyor. Bu araştırmaya göre obez kişilerde bağırsak florasının ince kişilere kıyasla daha farklı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu farkın nedeni obez kişilerin diyetlerindeki yüksek yağ oranı ve düşük fiberin bağırsaktaki kötü niyetli bakterilerin sayısının artmasına yardımcı olduğu olarak düşünülmektedir. Yakın zamanda yapılan bu araştırmada Probiyotik kullanarak bu dengesizliği düzeltmenin mümkün olup olmadığı konusuna odaklanılmıştır.

Bayanlar Probiyotikle 5 Kilo Verdi

Araştırmacılar yaklaşık 125 obez bayan ve erkek üzerinde yaptıkları deneyde bu hipotezi değerlendirdiler. Katılan kişilere 12 hafta boyunca kilo vermeye yönelik bir diyet, sonrasında da kaybettikleri kiloları muhafız etmelerini sağlayacak bir diyet uygulandı. Bütün deney süresince katılımcıların yarısı Lactobacillus rhamnosus ailesine ait bir probiyotikten 2 günde defa aldı. Diğer yarısı içinde sadece plasebo verildi.12 haftalık diyet periyodunundan sonra probiyotik alan kadın grubunda averajda 4.4 kilo kaybı, plasebo grubunda ise 2.6 kilo kaybı görüldü. Fakat işin ilginç yanı her iki grubdaki erkeklerde hiçbir kilo kaybına rastlanılmadı. Araştırmacıların bunun verilen dosajın az olmasından kaynaklandığını düşünüyor.
Akabinde yapılan 12 haftalık kilo koruma programında ise probiyotik alan bayan grubu zayıflamaya devam ederken, diğer bayan grubu kilosunu muhafız etmekle yetindi. Probiyotik alan bayan grup 24 haftalık periyodun sonunda toplam 5.2 kg verdi. Buna ek olarak araştırmacılar kilo veren grubun açlık hislerinde de ciddi anlamda düşüş olduğunu gözlemledi.

Her Probiyotik Zayıflatmayabilir !

Araştırmayı yöneten Angelo Tremblay, probiyotiklerin bağırsak duvarını onardığını düşünüyor. Kullanılan Lactobacillus rhamnosus bakterisi Nestle firmasına ait ve Avrupa pazarında Nestle bazı yoğurtların içerisinde bu bakteriyi kullanıyor. Probiyotikler kesinlikle zayıflatır demek doğru değil ama diyetinize yoğurdu dahil etmeniz gerektiğini bir çok araştırmacı söylüyor. Bağırsak sağlıği için en iyi probiyotik yazımızı da okumanızı öneririz.