Probiyotikler ve dutsu meyveler

Sağlığınız, düzgün bir biçimde beslenmenize büyük ölçüde bağlıdır. Sağlıklı bir şekilde beslenmek için dutsu meyveler dahil birçok besini dengeli olarak tüketmeniz gerekir. Probiyotik içeren besinler de bunların arasında yer alır. Beslenme planınızda değişikliklere başvurmadan önce bu durumu bir beslenme uzmanı ya da Doktor ile görüşmenizde fayda vardır. Halihazırda uyguladığınız beslenme planı da oldukça sağlıklı olabilir.  

Probiyotikler

Probiyotikler bazı besinlerde bulunan canlı ve aktif bakteri kültürleridir. Yoğurt gibi mayalanmış besinler probiyotik içerirler. Probiyotikler, Amerikan Beslenme Derneği tarafından iyi huylu bakteriler olarak sınıflandırılmışlardır. Bağırsaklarınıza yerleşen bu bakteriler sindiriminizi kolaylaştırır ve probiyotik içeren besinler yardımıyla desteklenebilir. Canlı bakteri kültürleri içeren besinlerin tadından hoşlanmıyorsanız reçetesiz satılan probiyotik takviyelerini deneyebilirsiniz.

Böğürtlen

Böğürtlen, probiyotik içermez fakat antioksidan bakımından zengindir. Çilek, yabanmersini, ahududu ve kızılcık gibi diğer dutsu meyvelerin içerdiğinden çok daha fazla antioksidan içerir. Bir porsiyon böğürtlen, günlük C vitamini ihtiyacınızın hepsini karşılar. Böğürtlen, Fitness dergisi tarafından yapılan “En Sağlıklı 10 Antioksidan” listesinin de tepesinde yer almaktadır.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, serbest radikaller tarafından oluşturulan zararı engelledikleri için sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdırlar. Antioksidanlar bağışıklık sisteminizi güçlendirir, bazı kanser ve iltihaplı hastalıkların oluşum riskini azaltırlar. C vitamini, E vitamini, betakaroten ve selenyum gibi besinler antioksidan içeriği bakımından zengindirler.

Tavsiyeler

Eğer doktorunuz size, probiyotik içeren besinleri tüketmenizi tavsiye ettiyse probiyotik içerikli yoğurt gibi besinler tüketmekten çekinmeyin. Ara öğünlerdeki C vitamini ve antioksidan ihtiyacınızı karşılamak ve probiyotik beslenmenize takviyede bulunmak için  yoğurdun içine biraz böğürtlen ekleyebilirsiniz. Bir gün içinde ne kadar probiyotik tüketmeniz gerektiğini doktorunuza sorun ve doğru miktarda probiyotik tükettiğinizden emin olmak için ürün etiketlerini okumaya özen gösterin.