Probiyotikler ve böğürtlenler

Sağlığınız büyük ölçüde beslenmeye dayanır. Sağlıklı bir beslenme böğürtlen gibi meyveler de dahil olmak üzere, her besin grubundan yiyecekleri barındırır. Ayrıca probiyotikleri içeren gıdalardan yararlanabilirsiniz. Beslenmenizde değişiklik yapmadan önce, beslenme programınıza kefil olup olmadığını öğrenmek için, doktorunuza ya da bir uzman diyetisyene danışın. Zaten sağlıklı bir beslenme programıyla besleniyor olabilirsiniz.

Probiyotikler 

Probiyotikler bazı mevcut gıdalarda bulunan aktif, canlı kültürlerdir. Örneğin yoğurt ve süt ürünü olmayan bazı fermente gıdalar, probiyotikleri içerir. Probiyotikler, Amerikan Diyetetik Derneği’ne göre “iyi” bakteri olarak kabul edilir. Bağırsak içindeki bakterileri değiştirmeye ve ya bağırsağa katmaya yardımcı olmak için, probiyotikleri içeren besinler yiyebilirsiniz. Eğer canlı kültür içeren gıdaların tadını beğenmezseniz, Probiyotik takviyeleri reçetesiz olarak satılmaktadır.

Böğürtlenler

Böğürtlen, probiyotik içermezken, antioksidanlar açısından zengindir. “Fitness” dergisine göre, kızılcık, çilek, yaban mersini, ahududu gibi  bütün kendi diğer türleriyle kıyaslandığında, antioksidan yönünden çok zengindirler. Sadece tek bir fincan böğürtlen, tüm gün ihtiyacınız olan C vitaminini sağlayacaktır. “Fitness” dergisi, en iyi 10 sağlıklı antioksidan gıdanın başında böğürtlenin geldiğini saptadı.

Antioksidanlar

Antioksidanlar beslenmenizin önemli bir parçasıdır çünkü serbest radikallerin yol açtığı hasarı yavaşlatmaya ve önlemeye yardımcı olurlar. Antioksidanlar, Amerikan Diyetetik Derneği’ne göre, bağışıklık sistemini geliştirmeye ve bazı belli infeksiyonların ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedirler. Antioksidanları, C ve E vitamini, beta karoten ve selenyum içeren besin çeşitlerinde bulabilirsiniz.

Değerlendirmeler

Eğer doktorunuz, sağlığınız için akıllıca bir karar olan, probiyotik içeren bir beslenme programı kararınızı desteklerse, probiyotik içeren yoğurt yemeyi bir düşünün. Atıştırmanızı C vitamini açısından desteklemek için yoğurdunuza böğürtlen ekleyebilirsiniz. Temel günlük beslenmenizde, ne kadar probiyotik olması gerektiğini doktorunuza danışın ve sonra, doğru miktarda tüketim sağlamak için ürün etiketini okuyun.