Probiyotikler ve acidophilus arasındaki fark nedir?

Probiyotikler” kadın vajina bölgesinde ve bağırsaklarda yaşayan yararlı mikroorganizmaları tanımlayan genel bir terimdir. Bu mikroorganizmalar, hastalığa neden olan ajanlara karşı savaşan bakteri ve mayalardır. Çoğu Probiyotik türleri, vücudunuzda yaşar. Lactobacillus acidophilus bir besin takviyesi olarak en yaygın kullanılanıdır. Eğer doğal probiyotik kaynağının tükenmiş olabileceği endişeniz varsa, ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Probiyotik Tipleri

Probiyotik türlerinin hepsi adlandırılmak için çok fazladır. Yararlı mayalardan bir tanesi vücudunuzda yaşayan Saccharomyces boulardii ‘dir. Bakterilerin iki ailesi, Lactobacillus ve Bifobacterium, ayrıca acidophilus gibi fiziksel sağlığınızı koruyan iyileştirici organizmaların çeşitli türlerini barındırır.

Probiyotiklerin Kullanımı

Lactobacillus acidophilus’u içeren probiyotik takviyeleri, bilim adamları tarafından çalışılmış ve takviyelerinin faydalı olabileceği bulunmuş olmasına rağmen, ilaç olarak Amerika’da Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmaz. Ulusal Destekleyici ve Alternatif Tıp Merkezi’ne göre, probiyotikler, özellikle bir rotavirüs tarafından meydana gelmişse, viral ishali tedavi edebilmektedir. Acidophilus, özellikle, antibiyotik tarafından meydana geldiğinde, ishali tedavi ediyor gibi görünmektedir. Probiyotikler ayrıca vajinal ve üriner sistem enfeksiyonlarını engelleyebilmekte ve tedavi edebilmektedir. Kanıtlar, çocuklarda cilt rahatsızlıklarını ve irritabl bağırsak sendromunu, iyi bakteriler ve mayalı takviyeden sonra iyileştirebildiğini göstermiştir.

Önlemler

Lactobacillus acidophilus özellikle gaza, şişkinliğe ve engelleyeceği umulan ishale bile neden olabilir. Ayrıca bakteri, yapay kalp kapakçığı olan bireylerde bir enfeksiyonu başlatabilmektedir. Probiyotikler genelde, bağışıklık sistemini aşırı uyayarak bazı bireylerde alerjiye neden olabilmektedir. Ayrıca organizmalar, bilinmeyen nedenlerle, hücre mutasyonuna neden olabilme potansiyeline sahiptir.

İlaç Etkileşimleri

Lactobacillus acidophilus’un, diğer ilaçlarla eş zamanlı olarak alındığında, olumsuz etkileyecek ve etkilenecek olması muhtemeldir. Bakteri, ilaç sulfasalazininin vücudunuza, normalden daha hızlı bir şekilde emilmesine neden olur, fakat kolon iltihabı ilacının hızlı metabolizmasının sağlığınız üzerinde ne gibi bir etkisi olduğu açık değildir. Herhangi bir bakteriyi öldürmek üzere tasarlanan antibiyotikler, ayrıca Lactobacillus acidophilus’u da yok edebilmektedir. Her birini iki saat arayla almak iyi bakterilerin ölümüne engel olabilir.