Probiyotikler size daha fazla enerji verir mi?

Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi’ne göre, sağlıklı bir bağırsak, bakteri gibi 100 trilyon civarında mikroorganizma barındırır. Çoğunlukla istenmeyen patojenleri yok etmeye yardım eder ya da sindirime yardımcı olurlar. Probiyotik bakteriyi yemek, bu “iyi bakteri” ordusuna katkı sağlar. Probiyotik bakteri tüketimi çok besin enerjisi ihtiva etmez. Ancak bakterinin bağırsaktaki olumlu faaliyeti sizi daha fazla enerjik yaparak, sindiriminizi düzenler.

Probiyotikler

Bakteri ve mikroorganizmalar ince ve kalın bağırsakta yaşarlar. Yediğiniz, sindirim sisteminizi zenginleştirebilecek canlı bakteriler, probiyotikler olarak bilinir. Probiyotikler, hap şeklinde ya da yoğurt, sütlü içecekler, lahana turşusu gibi doğal gıda ürünlerinde bulunur. Doğal probiyotik bakterisi, Lactobacillus acidophilus, Maryland Medical Center Üniversitesi’ne göre, en sık olarak gıdaların içinde ve onların takviyelerinde bulunmaktadır. Probiyotik bakterilerin diğer çeşitleri, Bifidobacterium and Saccharomyces boulardi dir.

Enerji

Vücudunuzun çalışması için gereken enerji ağırlıklı olarak gıda kaynaklarından gelmektedir. Yani sindirirm sisteminin verimliliğini arttıran şey, teorik olarak sisteminize enerji sağlama yeteneğinizi geliştirmektedir. Buna ek olarak, probiyotik tüketiminin daha yaygın yöntemlerinden bazıları gıda enerjisi ihtiva eder. Örneğin, bir kase sade, yayık, az yağlı yoğurt, Amerika Ulusal Besin Veritabanı göre, 71 kalori içerir. Kalori, hangi miktarda gıda enerjisinin, vücut için hangi miktarda belirli bir kaynak barındırdığının ölçüsüdür. Bu yüzden probiyotik yoğurtlar, hem sağlıklı bakteriler hem de enerji sunmaktadırlar.

Mide-Bağırsak Problemleri

Bazı mide-bağırsak problemleri bir enerji kaybına neden olurlar. Örneğin, irritabl barsak sendromu Chron hastalığı gibi hastalıklara sahip insanlarda, diğer belirtilerin yanında, uyuşukluk yaşanabilmektedir. Tedaviden uzak olsa da, probiyotikler, bu gibi durumlara sahip bazı insanlarda semptomları azaltmaya yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirilmesi ve taşınmasında bağırsağın kabiliyetini geliştirerek, biraz enerji kazanmanıza yardımcı olabilir. Benzer şekilde ishal, enerjinizin tamamını emebilir. Harvard Tıp Fakültesi’ne göre, probiyotikler bir plasebo ile karşılaştırıldıklarında ishal belirtilerini %60’a varan oranda azaltabilmektedirler.

Dozlar

Çoğu Probiyotik Yoğurt ve içecek üreticisi, günde küçük bir karton ya da şişe tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bakteri dozajı açısından ölçüm yapmak daha zordur. Maryland Üniversitesi, eğer bağırsak sağlığınızı ve enerji seviyenizi korumak istiyorsanız, her gün, 1-15 milyon koloni içeren ünite miktarında almanızı önermektedir. Herhangi bir tedavi süresince, eğer hasta hissediyorsanız ya da herhangi olumsuz yan etki fark ettiyseniz, probiyotik almayı kesin ya da dozu azaltın.