Probiyotikler enzimlere karşı

Probiyotikler ve enzimler bazı sağlıkçılar tarafından tavsiye edilen ve sağlıklı gıda mağazalarında satılan, iki yaygın gıda desteyidir. Bazı durumlarda Probiyotik kullanımı desteklemek için bilimsel iyi bir kanıt mevcutken, çoğu enzimin kullanımını destekleyen laktoz intoleransı tedavisi için olanlar hariç çok az kanıt vardır. Herhangi bir takviye almadan önce daima doktorunuza danışın.

Probiyotikler

Probiyotikler yaşayan organizmalardır; insan vücudunda sağlık-destekleyici bir etkisi olan bakterilerdir. Probiyotik bakterilerin çok farklı türleri vardır; fakat çok yaygın olan bazıları Lactobacillus cinsinin içinde bulunmaktadır. Probiyotik bakterileri yoğurt gibi kültür gıdalarında bulabilirsiniz ya da takviyeler alabilirsiniz. Sağlık destekleyici bakteri türleri, mide bağırsak bölgesini geliştirir, ayrıca kadınlarda, vajinada, hayatta kalmak için patojenlerin yeteneğini azaltarak, kaynaklar için, patojenik bakterilerle rekabet eder.

Probiyotikler İçin Kanıt

Probiyotikler ne ilaçtır ne de panzehirdir. Ancak, bazı durumlarda kullanımını destekleyen iyi kanıtlar vardır. Örneğin, mantar enfeksiyonunuzu arttırma riski olan antibiyotikleri kullanırsanız, probiyotikler bu enfeksiyonu engellemeye yardımcı olabilirler. Benzer şekilde, 2000’de “Gıda Gazetesi-Journal of Nutrition” ‘nde bir makale, probiyotiklerin, hastalık riskini azaltarak ve sağlıklı işlevini düzenleyerek mide bağırsak sağlığını koruduğunu belirtmiştir. Ayrıca, 2008’de “Klinik ve Deneysel Alerji-Clinical and Experimental Allergy”’de yayınlandığı gibi probiyotiklerin atopik egzemayı tedavi ettiği ve engellemeye yardım ettiği kanıtı da mevcuttur.

Enzimler

Enzimler, probiyotiklerin aksine canlı değildirler. Bunun yerine, “Biochemistry-Biyokimya” kitabında, onların protein olduğu, insan vücudundaki reaksiyonları düzenlemeye yardım ettiği açıklanmıştır. Örneğin, besinlerinizi parçalamaya yardım eden sindirim enzimleri üretirsiniz. Üstelik, vücuttaki hücreler,  sindirimde yer almayan enzimleri de üretir, fakat, örneğin besin bileşiklerini enerji elde etmek için yakanları, hücre içindeki reaksiyonlarda onların yerine katılırlar.

Enzimler İçin Kanıt

Çoğu enzimin tıbbi kullanımını destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır. Bunun istisnası, eğer Laktoz intoleransınız varsa, süt şekerini parçalayan bir enzim olan laktazın, takviyesini alarak yarar sağlayabilmektir. 2002’de “Phytomedicine” de bir çalışma bromelainin- ananas enzimi- diz ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini desteklemiştir; fakat çalışma, tıbbi çalışma metotlarının bazı tipik standartlarına uymamıştır ve böylece sonuçlar kesin kabul edilmemiştir.