Probiyotikler detoks etkisine neden olur mu?

Probiyotikler, yoğurt, miso ya da kefir gibi gıdalarda bulunan “dost” bakterilerdir. Sıvı, toz ya da kapsül formunda takviyeleri de kullanılabilir. Lactobacillus acidophilus gibi bu bakteriler, bağırsaklarınızdaki bağırsak florasının sağlıklı dengesini korumak ve bağışıklık sistemini düzenlemek ya da bağırsak sağlığını iyi duruma getirmek gibi sağlığa çeşitli faydalar sağlamasına yardımcı olmaktadırlar. Ancak bu dost bakterilerle ilgili haberlerin tümü iyi değil. Onlar bir detoks diyetinde deneyimleyebileceğiniz şeylere benzer belirtilere neden olabilirler.

Gaz ve Şişkinlik

Meyve, sebze, fındık ve tohum gibi besinlerden lif alımının sağlanması, temizlenmeye yardımcı olmak için ortak bir detoks yaklaşımıdır. Aniden lif tüketiminin arttırılması, sindirim sisteminde gaz oluşmasına ve şişkinlik, geğirme karın ağrısı gibi rahatsızlık veren belirtilere yol açabilir. Aniden Probiyotik alımını arttırmanın da gaz ya da şişkinlik gibi belirtilere neden olabileceği,” A’dan Z’ye Komple Beslenme Ansiklopedisi”nde belirtilmiştir.

Alerjiler

Detoks diyetlerinin sıvı diyeti gibi bazı türleri, bir mantar türü olan Candida’nın gelişimini arttırabilir. “Detoks Stratejisi” nde, bu durumun belirtilerinden birinin alerji olduğu belirtilmektedir. Bazı probiyotik takviyeleri de, alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Ancak, bu, probiyotiğin kendisinden değil, soya ya da süt gibi, onu barındıran araçlardandır. Eğer soya ya da süt ürünlerine bir alerjiniz varsa, alerjik reaksiyon geçirme riskinizi azaltmak için, bu tip probiyotiklerden kaçının.

Belirtiler Nasıl Azaltılır?

Eğer probiyotik tüketmeye alışkın değilseniz, 1 milyon organizma civarında önerilen günlük tüketim miktarından daha azıyla başlayın. Hemen, 5 ila 10 milyon civarında tüketim artışı,  belirtileri daha muhtemel hale getirecektir. Uzmanlara göre, belirtiler, vücudunuz probiyotiklere alıştıkça azalacaktır.

Değerlendirmeler

NYU Langone Tıp Merkezi genel olarak, sağlıklı yetişkinlerin 3 ila 5 milyon canlı organizma almasını önermektedir. Gaz ve şişkinlik gibi yan etkileri azaltmak için, probiyotikleri gün içinde parça dozlar halinde alabilirsiniz. Uzmanlar, probiyotikleri gıdalarla almanın en iyisi olduğunu, böylece çoğunun midenizdeki aside karşı hayatta kalabileceğini belirtmektedir. Eğer pankreas kanseri, insanda bağışıklık yetmezliği virüsü ya da HIV gibi bir rahatsızlığınız varsa, probiyotik almayınız.