Probiyotikler aç karınla alınabilir mi?

Lactobacillus acidophilus ya da L.acidophilus gibi Probiyotikler, Vücudunuzdaki “iyi” bakterilein sağlıklı fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olabilir. Gıdalarla ve ya gıdalar olmadan aynı derecede fonksiyon göstermelidirler, ancak etkileri, güvenliği ve diğer ilaçlarla olası etkileşimleri hala çalışılmaktadır. Probiyotikli takviye almadan önce doktorunuza danışın.

Probiyotikler

Sağlıklı bakteriler ve diğer mikroorganizmalar, insan vücudunun her yerindedirler. Bu dost bakteriler, bağışıklı ve sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olabilir, zararlı bakterilere karşı koruyabilirler. Bazen, iyi bakterilerin dengesi, hastalığa neden olan bakteriler, mantarlar ya da antibiyotik ilaçları tarafından bozulabilir. Probiyotikler, vücudunuzdaki iyi bakterilere benzer ve bu bakterileri yerlerini alabilir ya da destekleyebilir. Gıdalarda ve takviye olarak kullanılabilir.

Probiyotik Takviyeleri

L. acidophilus gibi probiyotik takviyeleri genel olarak yiyeceklerle ya da yiyecekler olmadan alınmak üzere sağlıklı yetişkinler için güvenlidir. Yiyecekler ve probiyotikler arasında herhangi problemli etkileşimi bilinmemektedir. Günde 1- 2 milyon organizmadan daha fazla alınması mide sorunlarına, gaz ve ishale neden olabilir, ancak ortalama miktarı da, sıklıkla bazı yan etkilere neden olmaktadır. Eğer herhangi bir problemi tetikliyorsa, probiyotikler sizin için doğru olmayabilir. Tavsiye için doktorunuzla görüşünüz.

Gıdalarda Probiyotikler

Probiyotikler yoğurt, acidophilusça zenginleştirilmiş süt, miso ve tempeh gibi fermente soya gıdaları gibi yiyeceklerde de mevcuttur. Satın aldığınız markaların canlı ve aktif kültürler içerdiğinden emin olmak için etiketini kontrol edin. Bu kaynaklardan tüketilen probiyotikler, genel olarak kolaylıkla tolere edilir, diğer gıdalarla ya da ilaçlarla olumsuz reaksiyon vermemektedirler ve aç karınla ya da diğer gıdalarla alındığında güvenlidirler.

Doz

Probiyotik dozajı tedaviye olan umut durumunuza bağlıdır. Bu takviyeler, sağlıklı yetişkinler için güvenli kabul edilmektedir. Ayrıca, işlevleri ve yan etkileri tam olarak anlaşılamasa da, sağlık danışmanınıza güvenli bir doz önerisi için danışınız. Bazı diyetisyenler, öncelikle probiyotikçe zengin gıdaları ve sizin için doğru ve güvenliyse probiyotik takviyelerini doktorunuza sorarak denemenizi tavsiye etmektedirler.